1. Kio estas la alto de geosinkrona satelito super la surfaco de la Tero?
G = universala konstanto = 6.67 × 10⁻¹ N m² / kg²
M = Maso de la Tero = 5.97 × 10²⁴ kg
T = 24 horoj = 24 (3600 sekundoj) = 86,400 4 sekundoj = 8.64 × 10⁴ sekundoj
solvaĵo

Alto de satelito super la surfaco de la Tero = 4.22 x 10⁷ m = 4.22 x 10⁴ km = 42 200 km
Alto de satelito super la surfaco de la Tero = 6.38 x 10⁶ m = 6.38 x 10⁶ km = 6380 km
Alto de satelito super la surfaco de la Tero = distanco de satelito de la centro de la Tero – radiuso de la Tero
Alto de satelito super la surfaco de la Tero = 42 200 km – 6 380 km
La alteco de la satelito super la surfaco de la Tero = 35 820 km
[irp]
2. Kio estas la rapido de geosinkrona satelito?
Universala konstanto (G) = 6.67 × 10⁻¹ N m² / kg²
La maso de la Tero (m² E ) = 5.97 × 10²⁴ kg
La distanco inter satelito kaj la centro de la Tero (r) = 4.22 x 10^ 7 m
solvaĵo

aŭ uzu ĉi tiun ekvacion

[wpdm_pakaĵo id='949′]
- Problemoj kaj solvoj de la leĝo de Newton pri universala gravito
- Gravitaj fortoj, pezproblemoj kaj solvoj
- Problemoj kaj solvoj pri akcelo pro gravito
- Problemoj kaj solvoj pri geosinkronaj satelitoj
- Problemoj kaj solvoj de la leĝo de Kepler