1. 1-kg korpo falas libere de ripozo, de alto de 80 m. La akcelo pro gravito estas 10 m/s² . Kio estas la kineta energio kiam la korpo trafas la teron?
Konata:
Maso (m) = 1 kg
Alto (h) = 80 m
Akcelo pro gravito (g) = 10 m/ s²
Dezirata: kineta energio kiam la korpo trafas la teron
Solvo:
La komenca mekanika energio (ME₂o ) = gravita potenciala energio (PE)
M E o = P E = mgh = (1)(10)(80) = 800 Ĵuloj
La fina mekanika energio (M E t ) = kineta energio (K E )
La principo de konservo de mekanika energio :
M E o = M E t
P E = K E
800 = K E
La fina kineta energio estas 800 Ĵuloj.
[irp]
2. Korpo de 4 kg falas libere el ripozo, de alto de 10 m. La akcelo pro gravito estas 10 ms –2 . Kio estas la kineta energio kaj la rapido je alto de 5 metroj super la grundo?
Konata:
La ŝanĝo en alteco (h) = 10 – 5 = 5 metroj s
Maso (m) = 4 kg
Akcelo pro gravito (g) = 10 m/ s²
Dezirata: Kineta energio je 5 metroj super la tero kaj rapideco je 5 metroj super la tero
Solvo:
(a) Kineta energio je 5 metroj super la tero
La komenca mekanika energio (M E o ) = la gravita potenciala energio (P E )
M E o = P E = mgh = (4)(10)(5) = 200 Ĵuloj
La fina mekanika energio (EMt ) = kineta energio (EK)
M E t = K E
La principo de konservo de mekanika energio asertas, ke la komenca mekanika energio = la fina mekanika energio.
M E o = M E t
200 = K E
Kineta energio je alto de 5 metroj super la tero estas 200 Ĵuloj.
(b) rapido je 5 metroj super la tero
La komenca mekanika energio (M E o ) = la fina mekanika energio (M E t )
P E = K E
200 = ½ mv²
2(200) / 4 = v²
100 = v²
v = √100
v = 10 m/s
La rapido de korpo je alto de 5 metroj super la tero estas 10 m/s.
[irp]
3. Mango falas libere de ripozo, de alto de 2 metroj. La akcelo pro gravito estas 10 ms –2 . Determinu la rapidon de mango kiam ĝi trafas la teron.
Konata:
Alto (h) = 2 metroj s
Akcelo pro gravito (g) = 10 m/ s²
Bezonata: la rapido de mango kiam ĝi trafas la teron.
Solvo:
La komenca mekanika energio (M E o ) = la gravita potenciala energio (P E )
M E = P E = mgh = m (10)(2) = 20 m
La fina mekanika energio (M E t ) = la kineta energio (K E )
M E t = K E = ½ mv²
La principo de konservo de mekanika energio asertas, ke la komenca mekanika energio = la fina mekanika energio.
M E o = M E t
20 m = ½ mv²
20 = ½ v 2
2(20) = v²
40 = v²
v = √40 = √(4)(10) = 2√10 m/ s
[wpdm_pakaĵo id='1166′]
- Laboro farita per fortoproblemoj kaj solvoj
- Problemoj kaj solvoj pri laboro-kineta energio
- Problemoj kaj solvoj de principoj de mekanika energio kaj laboro
- Problemoj kaj solvoj pri gravita potenciala energio
- Problemoj kaj solvoj pri la potenciala energio de elastaj risortoj
- Problemoj kaj solvoj pri energio
- Apliko de konservo de mekanika energio por libera falmovado
- Apliko de konservado de mekanika energio por supren kaj malsupren moviĝo en libera falo
- Apliko de konservo de mekanika energio por moviĝo sur kurba surfaco
- Apliko de konservo de mekanika energio por moviĝo sur dekliva ebeno
- Apliko de konservo de mekanika energio por kuglomoviĝo