Ekzemplaj demandoj pri la leĝo de Arkimedo

6 Ekzemploj de Demandoj pri la Leĝo de Arkimedo

1. Kiom da ŝtono estas metita en marakvon se la pezo de la marakvo delokigita de la ŝtono estas 2 Neŭtonoj? Denseco de marakvo = 1025 kg/m³3.
Diskuto

Ekzemplo de la leĝo de Arkimedo - 1Respondo:
Leĝo de Arkimedo Ŝtatoj kiuj pezo de disverŝita akvo (akvo delokigita de fero) egalas al granda flosforto kiun faras akvo sur fero.

Ekzemplo de la leĝo de Arkimedo - 2

Volumeno de akvo delokiĝinta = volumeno de roko mergita en marakvo = 199,1 cm³.

2. Ujo plena de akvo. Peco de fero 2 cm3 subakvigita en ujo tiel ke iom da akvo elverŝiĝas. Kio estas la maso da akvo kiu elverŝiĝas?
Diskuto 

Ekzemplo de la leĝo de Arkimedo - 3ekzemplaj demandoj pri la leĝo de Arkimedo - 4

3. La maso de objekto en aero estas 15 kg kaj la maso de objekto en akvo estas 13,7 kg. Ĉu la objekto estas farita el pura oro?
Diskuto
Estas konate, ke:
m = 15 kg
m' = 13,7 kg
Demandita: ĉu la objekto estas farita el pura oro?
Respondo:
Speciala gravito pura oro = 19,3 aŭ denseco de pura oro = 19300 kg/m²3Se la denseco de objekto estas la sama kiel la denseco de pura oro, tiam la objekto estas farita el pura oro.
Kio estas la denseco de objekto? ?
Flosforto (FA) egalas al la pezo de la objekto en aero (w) minus la pezo de la objekto en akvo (w').

Ekzemplo de la leĝo de Arkimedo - 5

Enigu la masvaloron de la objekto en la aero kaj la masvaloron de la objekto en la akvo:
Ekzemplo de la leĝo de Arkimedo - 6La rilatumo inter la denseco de objekto kaj la denseco de akvo (/) = la specifa pezo de la objekto. Do la specifa pezo de la objekto = 11,3.
La denseco de objekto = specifa pezo multiplikita per la denseco de akvo = (11,3)(1000 kg/m³) = 3 11.300 kg/m³3.
La specifa pezo de pura oro estas 19,3 kaj la denseco de oro estas 19 300 kg/m².3 tial la objekto ne estas farita el pura oro.

4. Savŝipo provas levi konteneron kun totala maso de 4500 kg, kiu falis en la maron. La kontenero mezuras 2 metrojn longa, 1,5 metrojn larĝa kaj 1 metron alta. La denseco de marakvo tiutempe estas 1025 kg/m³ kaj la akcelo pro gravito estas 10 m/s² . Tial, la minimuma forto bezonata por levi la objekton de la marfundo al la surfaco estas...

Diskuto

Estas konate:

Maso de skatolo (m) = 4500 kg

Volumeno de la skatolo (V) = 2 m x 1,5 m x 1 m = 3 m³

Denseco de marakvo ( ρ) = 1025 kg/ m³

Akcelo pro gravito (g) = 10 m/ s²

Demando: Kio estas la minimuma forto bezonata por levi objekton de la marfundo al la surfaco?

Respondo:

Pezo de objekto en aero = mg = (4500 kg)(10 m/s² ) = 45000 N

Por levi objekton surtere, la minimuma forto estas 45000 N.

Grando de flosforto:

F A = ​​​​ρ F g V = ( 1025)(10)(3) = 30750 N

Pezo de objekto en marakvo = 45000 N – 30750 N = 14250 N

Por levi objekton surmare, la minimuma forto estas 14250 N.

5. Objekto flosas en likvaĵo kies denseco estas 800 kg/m³3Se ¼ de la objekto ne estas mergita en la likvaĵon, tiam la denseco de la objekto estas...
A. 600 kg/m²3
B. 900 kg/m²3
Ĉ. 1000 kg/m²3
D. 1200 kg/m²3
E. 1300 kg/m²3

Leĝo de Aĥmedo 1Diskuto:
Estas konate, ke:
Denseco likvaĵo = 800 kg/m³3
La volumeno de objekto ne mergita en likvaĵo = ¼
Volumeno de objekto mergita en likvaĵo = ¾
Totala volumeno de la objekto = 1
Demandita :
Denseco objekto?
Jawab :
La formulo por la rilato inter denseco objektoj, la denseco de likvaĵoj kaj la partoj de objektoj kiuj estas kaj ne estas mergitaj en likvaĵoj, estas diskutitaj en la artikolo kial solidaj objektoj flosas? :

Leĝo de Arkimedo - 2
La ĝusta respondo estas A.

6. La pezo de objekto en aero estas 5 N. Se la objekto estas pesita en akvo (denseco de akvo = 1000 kg/m²3) la pezo fariĝas 3,2 N. Se la akcelo pro gravito g = 10 m/s2 tiam la denseco de la objekto estas...
A. 800 kg/m²3
B. 1000 kg/m²3
Ĉ. 1500 kg/m²3
D. 2500 kg/m²3
E. 2780 kg/m²3
Diskuto:
Estas konate, ke:
Pezo de objekto en aero = Pezo de objekto (w) = 5 Neŭtonoj
Pezo de objekto en akvo = 3,2 Neŭtonoj
Denseco akvo = 1000 kg/m³3
Akcelo de Gravito = 10 metroj/s2
Maso de objekto: w = mg —> m = w : g = 5 N : 10 m/s2 = 0,5 kilogramoj
Demandis:
Denseco objekto?
Respondo:
La pezo de objekto en akvo estas pli malgranda pro la flosforto.
Flospovo = Pezo de objekto en aero – Pezo de objekto en likvaĵo
Flospovo = 5 Neŭtonoj – 3,2 Neŭtonoj = 1,8 Neŭtonoj

Principo de Arkimedo 3

Denseco de Objekto :
Denseco = Maso : Volumeno = 0,5 kg : 0,00018 m³3 = 2780 kg / m3
La ĝusta respondo estas E.

Demandoj pri la leĝo de Arkimedo

1. Kiom da ŝtono oni metas en la akvon se la pezo de la akvo delokigita de la ŝtono estas 5 Neŭtonoj? Denseco de akvo = 1000 kg/m²3     (501 centimetroj3)
2. Ujo plena de benzino. Peco da ligno 1,2 dm3 subakvigita en ujo tiel ke iom da benzino elverŝiĝis. Kio estas la maso de benzino kiu elverŝiĝis? (816 gramoj)
3. La maso de metalo en aero estas 13 kg kaj la maso de la metalo en akvo estas 12,3 kg. Ĉu la metalo estas farita el pura oro? (Ne, ĉar la specifa pezo de la metalo = 18,6. La specifa pezo de oro = 19,3)