5 Ekzemploj de demandoj pri flosebleco
1. La pezo de la ŝarĝo en aero estas 3 N, la pezo de la ŝarĝo en akvo estas 2,8 N. Kiom da flosforto la akvo penas sur la ŝarĝon?
Diskuto:

2. Metalo pezas 100 N kiam mezurita en aero kaj 80 N kiam mezurita en akvo. Kio estas la volumeno de la metalo?
Diskuto:
Estas konate, ke:
w = 100 N
w aero = 80 N
Demandis: Metala volumeno ?
La volumeno de metalo mergita en akvo egalas al la volumeno de akvo delokigita.

3. Roko havas mason de 10 kg. Kiam pesita en akvo, la maso de la roko estas 8,2 kg. Kio estas la denseco de la roko?
Diskuto:
Estas konate, ke:
g = 9,8 m/s2
m = 10 kg
m da akvo = 8,2 kg
Demandita: Denseco de la roko ( ?
Respondo:

4. Ligna bloko kun longo de 2,5 m, larĝo de 0,5 m kaj dikeco de 0,4 m. Se la ligno estas subakvigita en akvo, kaj la denseco de akvo estas 1000 kg/m³ , tiam la grando de la suprenira premo estas … (g = 10 N/kg)
A. 400 N
B. 500 N
4.000 N
D. 5.000 N
Diskuto
Estas konate, ke:
Volumeno de kuboido (V) = longo x larĝo x dikeco = 2,5 x 0,5 x 0,4 = 0,5 m³
Denseco de akvo ( ρ ) = 1000 kg/ m³
Akcelo pro gravito (g) = 10 N/kg
Demandita: La grando de la flosforto
Respondo:
Formulo de flosforto:
F = ρgV
Priskribo: F = flosforto, ρ = denseco, g = gravita akcelo, V = volumeno
Ĉiuj volumoj de subakvigitaj objektoj, do la flosforto estas kalkulita uzante la supran formulon.
F = (1000)(10)(0,5) = (1000)(5) = 5000 Neŭtonoj
La ĝusta respondo estas D.
5. La pezo de la objekto en aero estas 100 N, poste ĝi estas metita en likvaĵon tiel ke la volumeno pliiĝas je 1,5 m³ . Se la specifa pezo de likvaĵo estas 10 N/m³ , tiam la pezo de la objekto en la likvaĵo estas...
A. 1.500 N
B. 115 N
85 N
D. 6,7 N
Diskuto
Estas konate, ke:
Pezo de objekto en aero (w) = 100 Neŭtonoj
Pligrandiĝo de volumeno de likvaĵo = volumeno de objekto mergita en likvaĵo (V) = 1,5 m³
Specifa pezo de likvaĵo = 10 N/ m³
Dezirata: Pezo de objekto en likvaĵo
Respondo:
La formulo por la pezo de objekto en likvaĵo:
Pezo de objekto en likvaĵo = pezo de objekto en aero – grando de flosforto
Pezo de objekto en likvaĵo = 100 Neŭtonoj - grando de flosforto
Unue kalkulu la magnitudon de la flosforto por ke vi povu kalkuli la pezon de la objekto en la likvaĵo.
Formulo de flosforto:
F A = ρ g V
Informoj:
F A = flosforto = forto penita de likvaĵo sur objekton kiu estas en la likvaĵo
ρ = denseco de likvaĵo
g = akcelo pro gravito
V = volumeno de objekto mergita en likvaĵo
La akcelo pro gravito (g) estas konata, la volumeno de la objekto mergita en la likvaĵo estas konata, sed la denseco ankoraŭ ne estas konata. Tial, unue kalkulu la densecon de la likvaĵo.
Specifa pezo:
Specifa pezo de likvaĵo = 10 N/ m³
p / V = 10 N/ m³
mg / V = 10 N/ m³
m (10) / V = 10 N/ m³
m / V = 1 kg/ m³
ρ = 1 kg/ m³
Do la denseco de la likvaĵo estas 1 kg/ m³
Grando de flosforto :
F A = ρ g V = ( 1 kg/m³ ) (10 m/s² ) (1,5 m³ ) = 15 kg m/s² = 15 Neŭtonoj
Pezo de objekto en likvaĵo:
Pezo de objekto en likvaĵo = 100 Neŭtonoj – 15 Neŭtonoj
Pezo de objekto en likvaĵo = 85 Neŭtonoj
La ĝusta respondo estas C.
Ekzemplaj demandoj pri la leĝo de Arkimedo