5 Ekzemploj de Demandoj pri Elektra Energio
1. TL-lampo estas etikedita je 10 W, 220 V. Tio signifas, ke la lampo postulas...
A. energio 10 J/sekundo kaj kurento 0,045 A
B. energio 10 J/sekundo kaj kurento 22 A
C. energio 10 J/min kaj kurento 0,045 A
D. energio 10 J/minuto kaj kurento 22 A
Diskuto
Estas konate, ke:
Povumo (P) = 10 Vatoj
Tensio (V) = 220 Voltoj
Demandita: la lampo postulas…..
Respondo:
Lampopovumo = 10 Vatoj = 10 Ĵuloj/sekundo.
Tio signifas, ke ĉi tiu lampo konsumas 10 Ĵulojn/sekundo da energio.
La formulo por la rilato inter elektra povumo, elektra tensio kaj elektra kurento:
P = VI
Priskribo: P = elektra povumo , V = elektra tensio, I = elektra kurento
Do la elektra kurento estas:
I = P / V = 10 / 220 = 1/22 = 0,045 Ampero
La ĝusta respondo estas A.
2. Rigardu la bildon! La elektra povumo en ĉi tiu cirkvito estas...
A. 2 vatoj
B. 24 vatoj
Ĉ. 48 vatoj
D. 72 vatoj
Diskuto
Estas konate, ke:
Rezistilo 1 (R1 ) = 6 Ω
Rezistilo 2 (R2 ) = 6 Ω
Elektra tensio (V) = 24 Voltoj
Demandita: Elektra energio
Respondo:
Anstataŭiga rezistilo:
R₁ kaj R₂ estas konektitaj serie. La anstataŭigaj rezistiloj estas :
R = R 1 + R 2 = 6 Ω + 6 Ω = 12 Ω
Forto de elektra kurento:
I = V/R = 24/12 = 2 Ampero
Elektra potenco:
P = VI = (24)(2) = 48 Vatoj = 48 Ĵuloj/sekundo
3. 3 kilovatoj da elektra povumo estas transdonitaj je tensio de 150 voltoj. La grando de la fluanta kurento estas...
A. 10 Amperoj
B. 20 Amperoj
C. 30 Ampero
D. 40 Ampero
Diskuto
Estas konate, ke:
Elektra povumo (P) = 3 kilo Vato = 3000 Vato
Elektra tensio (V) = 150 Voltoj
Demando: Forto de elektra kurento (I)
Respondo:
La formulo, kiu esprimas la rilaton inter elektra povumo, elektra tensio kaj elektra kurento:
P = VI
Kalkulu la elektran kurenton uzante la supran formulon:
Mi = P / V
I = 3000 Vatoj / 150 Voltoj
I = 20 Amperoj
La ĝusta respondo estas B.
4. Domo uzas 4 20-vatajn lampojn, 2 60-vatajn lampojn, kaj 60-vatan televidilon. Ĝi estas ŝaltita averaĝe 8 horojn tage. Se la elektro kostas 111,30 rupiojn por kWh, kiom ĝi kostos por 1 monato (30 tagoj)?
Diskuto
Estas konate, ke:
4 20-vataj lampoj = 4 x 20 Vatoj = 80 Vatoj
2 60-vataj lampoj = 2 x 60 Vatoj = 120 Vatoj
60-vata televidilo = 60 vatoj
Kvanto de uzata potenco:
80 Vatoj + 120 Vatoj + 60 Vatoj = 260 Vatoj
Tempintervalo = 8 horoj x 30 = 240 horoj
Demando: Kostoj pagendaj por 1 monato (30 tagoj)
Respondo:
Energio = Povumo x Tempo = 260 Vatoj x 240 horoj = 62400 Vathoroj = 62,4 kilo Vathoroj = 62,4 kWh
Kosto = 62,4 kWh x Rp. 111,30 = Rp. 6945,12
5. Du elektraj hejtelementoj estas faritaj el du identaj dratoj kun diametroj de 1 mm kaj 2 mm, ĉiu 2 m longa. Se la du dratoj estas konektitaj al la sama tensiofonto, tiam la proporcio inter la povumo produktita de la dratoj kun diametro de 1 mm kaj 2 mm estas…
A. 1 : 1
B. 1 : 2
Ĉ. 1 : 4
D. 2 : 1
E. 4 : 1
Diskuto
La formulo por elektra rezistanco kaj specifa rezistanco:
![]()
Priskribo: R = rezisto, ρ = specifa rezisto, l = longo de konduktilo, A = surfaca areo de konduktilo
Formulo de la leĝo de Omo:
V = IR
Priskribo: V = elektra tensio, I = elektra kurento, R = elektra rezistanco
Formulo de elektra energio:
P = VI
P = (IR) I
P = I²R

Surbaze de la formulo supre, elektra povumo (P) estas inverse proporcia al la dratdiametro (d):

La proporcio inter la povumo produktita de drato kun diametro de 1 mm kaj 2 mm estas:
4: 1
La ĝusta respondo estas E.
Fonto de demando:
Demandoj pri Nacia Ekzameno pri Scienco por Mezlernejo/Islama Mezlernejo
SBMPTN Fizikaj Demandoj