Ekzemplaj demandoj pri averaĝa rapido kaj averaĝa rapideco

4 Ekzemploj de averaĝa rapido kaj averaĝa rapido

1. Aŭto moviĝas rekte orienten dum 100 metroj en 4 sekundoj kaj poste moviĝas rekte okcidenten dum 50 metroj en 1 sekundo. Determinu averaĝa rapideco dan averaĝa rapideco aŭto.
Diskuto

Ekzemplaj demandoj pri averaĝa rapido kaj averaĝa rapido - 1

Distanco = 100 metroj + 50 metroj = 150 metroj
La kvanto de delokiĝo = 100 metroj – 50 metroj = 50 metroj kaj la direkto de delokiĝo estas orienten.
Totala tempo = 4 sekundoj + 1 sekundo = 5 sekundoj.

Legu pli

Ekzemplaj demandoj pri distanco kaj delokiĝo

4 Ekzemploj de demandoj pri distanco kaj delokiĝo

1. Aŭto moviĝas rekte orienten dum 100 metroj kaj poste moviĝas rekte okcidenten dum 50 metroj. Difinu la distancon kaj delokiĝon de la aŭto de ĝia komenca pozicio.
Diskuto
Ekzemplaj demandoj pri distanco kaj delokiĝo - 1Distanco = 100 metroj + 50 metroj = 150 metroj
La kvanto de delokiĝo = 100 metroj – 50 metroj = 50 metroj kaj la direkto de delokiĝo estas orienten.

Legu pli

Ekzemplo de unuforme akcelita lineara movo

10 Ekzemploj de unuforme akcelita lineara moviĝo

1. La aŭto komence estas senmova. Post 10 sekundoj, la rapido de la aŭto pliiĝas al 20 m/s. Difinu la akcelon de la aŭto!
Diskuto
Neniu formulo (uzu logikon) :
La rapido de la aŭto ŝanĝiĝas al 20 m/s post 10 sekundoj. Tio signifas, ke la rapido de la aŭto pliiĝas je 2 m/s ĉiun sekundon. Do, la akcelo de la aŭto estas 2 m/s po sekundo = 2 m/s po sekundo = 2 m/s2.
Uzante la formulon :
Estas konate, ke:
Komenca rapido (vo) = 0 (aŭto estas senmova)

Legu pli

Ekzemploj de demandoj pri unuforma rekta moviĝo

7 Ekzemploj de Demandoj pri Uniforma Lineara Movado

1. Motorciklo moviĝas rektlinie kun konstanta rapido de 10 m/s. Difinu la distancon trairita de la motorciklo post 10 sekundoj kaj 60 sekundoj.

Diskuto
Konstanta rapido = 10 m/s aŭ 10 metroj po sekundo signifas, ke la motorciklo moviĝas 10 metrojn ĉiun sekundon.
Post 2 sekundoj, la motorciklo moviĝas 20 metrojn,
Post 5 sekundoj, la motorciklo moviĝas 50 metrojn,
Post 10 sekundoj, la motorciklo moviĝas 100 metrojn.,
Post 60 sekundoj, la motorciklo moviĝas 600 metrojn..

Legu pli

Ekzemplo de la leĝoj de Kepler

3 Ekzemploj de la leĝoj de Kepler

1. La averaĝa distanco de la planedo Tero al la suno estas 149,6 x 106 km kaj la rivoluoperiodo de la Tero estas 1 jaro. Kio estas la konstanta rilatumo de la kvadrato de la periodo al la kubo de la averaĝa distanco de la Tero al la Suno?
Diskuto

Ĉi tiu demando rilatas al La leĝoj de Kepler.
Estas konate, ke:
T = 1 jaro, r = 149,6 x 106 km
Demandita: T2 /r3 = … ?
Respondo:

Legu pli

Ekzemplo de gravita akcelo

4 Ekzemploj de Problemoj pri Gravita Akcelo

1. Kiom granda estas la gravita akcelo sur la surfaco de la luno? La maso de la luno = 7,35 x 1022 kg, radiuso de la luno = 1.740.000 metroj, universala gravita konstanto (G) = 6,67 x 10-11 Ne m2 /kg2
Diskuto
Formulo de la dua leĝo de Neŭtono:

Legu pli

Ekzemplaj demandoj pri la leĝo de gravito de Neŭtono

3 Ekzemploj de la Leĝo de Gravito de Neŭtono

1. Kiom granda estas la gravita forto inter 40-kg-a studento kaj 30-kg-a studentino, kiuj estas 2 metrojn aparte? La universala gravita konstanto = 6,67 x 10⁻¹ N m² / kg²

Diskuto

Ĉi tiu demando rilatas al La leĝo de gravito de Neŭtono
Estas konate, ke:
m1 = 40 kg, m²2 = 30 kg, r = 2 m, G = 6,67 × 10-11 Ne m2 /kg2
Demando: Kiom granda estas la gravita forto (F)?

Legu pli