Λυμένα Προβλήματα σε Γραμμική Κίνηση – Κίνηση προς τα πάνω και προς τα κάτω σε ελεύθερη πτώση
1. Ένα άτομο πετάει μια μπάλα στον αέρα με αρχική ταχύτητα 20 m/s. Υπολογίστε πόσο ψηλά θα φτάσει. Αγνοήστε την αντίσταση του νερού. Επιτάχυνση λόγω βαρύτητας (g) = 10 m/s 2.
Λύση
Χρησιμοποιούμε μία από αυτές τις κινηματικές εξισώσεις για κίνηση με σταθερή επιτάχυνση , όπως φαίνεται παρακάτω.
v t = v o + at
s = v o t + ½ στα 2
v t 2 = v o 2 + 2 ως
Γνωστό:
Επιλέγουμε την ανοδική κατεύθυνση ως θετική και την καθοδική κατεύθυνση ως αρνητική.
Αρχική ταχύτητα (v o ) = 20 m/s (θετική προς τα πάνω)
Επιτάχυνση της βαρύτητας (g) = – 10 m/s² ( αρνητική προς τα κάτω).
Τελική ταχύτητα (v t ) = 0 (η ταχύτητά του είναι μηδέν για μια στιγμή στο υψηλότερο σημείο)
Ζητείται: Μέγιστο ύψος (υ)
Λύση:
v t 2 = v o 2 + 2 gh
0 = (20 2 ) + 2(-10) ώρες
0 = 400 – 20 ώρες
400 = 20 ώρες
h = 400 / 20 = 40 / 2 = 20 μέτρα
[irp]
2. Ένα άτομο πετάει μια πέτρα προς τα πάνω με ταχύτητα 20 m/s ενώ στέκεται στην άκρη ενός γκρεμού, έτσι ώστε η πέτρα να πέσει στη βάση του γκρεμού 100 μέτρα πιο κάτω.
(α) Πόσο χρόνο χρειάζεται η μπάλα για να φτάσει στη βάση του γκρεμού; (β) Τελική ταχύτητα λίγο πριν η πέτρα χτυπήσει στο έδαφος. Επιτάχυνση λόγω βαρύτητας (g) = 10 m/s 2 . Αγνοήστε την αντίσταση του νερού.
Γνωστό:
Επιλέγουμε την ανοδική κατεύθυνση ως θετική και την καθοδική κατεύθυνση ως αρνητική.
Υψηλό (h) = -100 μέτρα (αρνητικό επειδή η τελική θέση είναι κάτω από την αρχική)
Αρχική ταχύτητα (v o ) = 20 m/s (θετική προς τα πάνω)
Επιτάχυνση της βαρύτητας (g) = -10 m/s² ( αρνητική προς τα κάτω)
Ζητούνται:
(α) Χρόνος στον αέρα ή χρονικό διάστημα (t)
(β) Τελική ταχύτητα (v t )
Λύση:
(α) Χρονικό διάστημα (t)
Γνωστό:
Υψηλό (h) = -100 μέτρα (αρνητικό επειδή η τελική θέση είναι κάτω από την αρχική)
Αρχική ταχύτητα (v o ) = 20 m/s (θετική προς τα πάνω), Επιτάχυνση της βαρύτητας (g) = -10 m/s 2 (αρνητική προς τα κάτω).
h = v o t + ½ gt2
-100 = (20) t + ½ (-10) t2
-100 = 20 t – 5 t 2
-5 t 2 + 20 t + 100 = 0
Χρησιμοποιούμε τον τετραγωνικό τύπο:

(β) Τελική ταχύτητα
v t 2 = v o 2 + 2 gh
v t 2 = (20 2 ) + 2 (-10)(-100)
v t 2 = 400 + 2000
v t 2 = 2400
v t = 49 m/s
[irp]
[wpdm_package id = '515 ′]
[wpdm_package id = '517 ′]
- Απόσταση και μετατόπιση
- Μέση ταχύτητα και μέση ταχύτητα
- Σταθερή ταχύτητα
- Σταθερή επιτάχυνση
- Ελεύθερη κίνηση πτώσης
- Κίνηση προς τα κάτω σε ελεύθερη πτώση
- Κίνηση πάνω και κάτω σε ελεύθερη πτώση