1. Μια δύναμη F ασκείται σε ένα σχοινί τυλιγμένο γύρω από μια τροχαλία κυλίνδρου. Η ροπή είναι 2 N m και η ροπή αδράνειας είναι 1 kg m 2 , ποια είναι η γωνιακή επιτάχυνση του κυλίνδρου;
Γνωστό:
Ροπή ( τ ) = 2 N m
Η ροπή αδράνειας (I) = 1 kg m 2
Ζητείται: Η γωνιακή επιτάχυνση του κυλίνδρου
Λύση:
Στ = I α
Στ = καθαρή ροπή, I = ροπή αδράνειας, α = γωνιακή επιτάχυνση
Γωνιακή επιτάχυνση κυλίνδρου:
α = Στ / I = 2 / 1 = 2 rad/s 2
[irp]
2. Μια δύναμη F ασκείται σε ένα σχοινί τυλιγμένο γύρω από μια τροχαλία κυλίνδρου. Το μέγεθος της δύναμης είναι 10 N, η ακτίνα του κυλίνδρου είναι 0.2 m και η ροπή αδράνειας είναι 1 kg m 2. Ποια είναι η γωνιακή επιτάχυνση του κυλίνδρου;
Γνωστό:
Δύναμη (F) = 10 N
Ακτίνα κυλίνδρου (R) = 0.2 m
Η ροπή αδράνειας (I) = 1 kg m 2
Ζητείται: Η γωνιακή επιτάχυνση του κυλίνδρου.
Λύση:
τ = FR
τ = ροπή, F = δύναμη, R = ακτίνα κυλίνδρου
Ροπή:
τ = FR = (1 0 N) (0.2 m) = 2 N m
Στ = I α
Στ = καθαρή ροπή, I = ροπή αδράνειας, α = γωνιακή επιτάχυνση
Γωνιακή επιτάχυνση κυλίνδρου:
α = Στ / I = 2 / 1 = 2 rad/s 2
[irp]
3. Μια δύναμη F ασκείται σε ένα σχοινί τυλιγμένο γύρω από μια τροχαλία κυλίνδρου. Το μέγεθος της δύναμης είναι 10 N, η ακτίνα του κυλίνδρου είναι 0.2 m και η μάζα του κυλίνδρου είναι 20 kg m 2. Ποια είναι η γωνιακή επιτάχυνση του κυλίνδρου;
Γνωστό:
Δύναμη (F) = 10 N
Ακτίνα κυλίνδρου (R) = 0.2 m
Μάζα κυλίνδρου (M) = 20 kg
Ζητείται: Γωνιακή επιτάχυνση κυλίνδρου
Λύση:
τ = FR = (1 0 N) (0.2 m) = 2 N m
Ροπή αδράνειας:
I = 1⁄2 MR 2 = 1⁄2 (20)(0.2) 2 = 1⁄2 (20)(0.04) = 0.4 kg m 2
Γωνιακή επιτάχυνση κυλίνδρου:
α = Στ / I = 2 / 0.4 = 5 rad/s 2
[irp]
4. Ένα μπλοκ 1 kg κρέμεται από ένα κορδόνι τυλιγμένο γύρω από μια κυλινδρική τροχαλία. Η ροπή αδράνειας της τροχαλίας είναι 1 kg m 2 και η ακτίνα της τροχαλίας είναι 0.2 m. Ποια είναι η γωνιακή επιτάχυνση της τροχαλίας; Η επιτάχυνση λόγω της βαρύτητας είναι 10 m/s 2 ;
Γνωστό:
Ροπή αδράνειας τροχαλίας (I) = 1 kg m 2
Μάζα μπλοκ (m) = 1 kg
Επιτάχυνση λόγω βαρύτητας (g) = 10 m/ s²
Βάρος (w) = mg = (1 kg)(10 m/s² ) = 10 kg m/s² = 10 N
Ακτίνα τροχαλίας (R) = 0.2 m
Ζητείται: Γωνιακή επιτάχυνση
Λύση:
Ροπή:
τ = FR = w R = (1 0 N) (0.2 m) = 2 N m
Ροπή αδράνειας:
I = 1 kg m 2
Γωνιακή επιτάχυνση:
α = Στ / I = 2 / 1 = 2 rad/s 2
[irp]
5. Ένα μπλοκ 1 kg κρέμεται από ένα κορδόνι τυλιγμένο γύρω από μια κυλινδρική τροχαλία. Η μάζα της τροχαλίας είναι 20 kg και η ακτίνα της τροχαλίας είναι 0,2 m. Ποια είναι η γωνιακή επιτάχυνση της τροχαλίας και η επιτάχυνση ελεύθερης πτώσης του μπλοκ; Η επιτάχυνση λόγω της βαρύτητας είναι 10 m/s 2 ;
Γνωστό:
Μάζα τροχαλίας (M) = 20 kg
Ακτίνα τροχαλίας (R) = 0,2 m
Μάζα μπλοκ (m) = 1 kg
Επιτάχυνση λόγω βαρύτητας (g) = 10 m/ s²
Βάρος (w) = mg = (1 kg)(10 m/s² ) = 10 kg m/s² = 10 N
Ζητούμενα: η γωνιακή επιτάχυνση της τροχαλίας και η επιτάχυνση ελεύθερης πτώσης του μπλοκ.
Λύση:
Η ροπή:
τ = FR = w R = (1 0 N) (0.2 m) = 2 N m
Η ροπή αδράνειας της τροχαλίας του κυλίνδρου:
I = 1⁄2 MR 2 = 1⁄2 (20)(0.2) 2 = (10)(0.04) = 0.4 kg m 2
Η γωνιακή επιτάχυνση της τροχαλίας:
α = Στ / I = 2 / 0.4 = 5 rad/s 2
Η επιτάχυνση ελεύθερης πτώσης του μπλοκ:
α = Rα = (0.2)(5) = 1 m/ s²