Ροπή αδράνειας σωματιδίων και άκαμπτων σωμάτων – προβλήματα και λύσεις

Η ροπή αδράνειας του σωματιδίου

1. Μια μπάλα 100 γραμμαρίων συνδεδεμένη στο ένα άκρο ενός κορδονιού μήκους 30 cm. Ποια είναι η ροπή αδράνειας της μπάλας ως προς τον άξονα περιστροφής ΑΒ; Αγνοήστε τη μάζα του κορδονιού.

Ροπή αδράνειας σωματιδίων και άκαμπτων σωμάτων – προβλήματα και λύσεις 1Γνωστό:

Ο άξονας περιστροφής στο σημείο ΑΒ

Μαζική μπάλα (m) = 100 γραμμάρια = 100/1000 = 0.1 kg

Η απόσταση μεταξύ της σφαίρας και του άξονα περιστροφής (r) = 30 cm = 0.3 m

Ζητείται: Ροπή αδράνειας της μπάλας (I)

Λύση:

I = mr 2 = (0.1 kg)(0.3 m) 2

I = (0.1 kg)(0.09 m2 )

I = 0.009 kg m 2

[irp]

2. Μια μπάλα 100 γραμμαρίων, m 1 , και μια μπάλα 200 γραμμαρίων, m 2 , συνδεδεμένες με μια ράβδο μήκους 60 cm. Η μάζα της ράβδου αγνοείται. Ο άξονας περιστροφής βρίσκεται στο κέντρο της ράβδου. Ποια είναι η ροπή αδράνειας της μπάλας ως προς τον άξονα περιστροφής;

Ροπή αδράνειας σωματιδίων και άκαμπτων σωμάτων – προβλήματα και λύσεις 2Γνωστό:

Μάζα μπάλας 1 (m 1 ) = 100 γραμμάρια = 100/1000 = 0.1 kg

Η απόσταση της μπάλας 1 και του άξονα περιστροφής (r1 ) = 30 cm = 30/100 = 0.3 m

Μάζα μπάλας (m2 ) = 200 γραμμάρια = 200/1000 = 0.2 kg

Η απόσταση της μπάλας 2 από τον άξονα περιστροφής (r2 ) = 30 cm = 30/100 = 0.3 m

Ζητείται: ροπή αδράνειας των σφαιρών

Απάντηση:

Ι = m 1 r 1 2 + m 2 r 2 2

I = (0.1 kg)( 0.3 m) 2 + (0.2 kg)( 0.3 m) 2

I = (0.1 kg)( 0.09 m2 ) + (0.2 kg)( 0.09 m2 )

I = 0.009 kg m 2 + 0.018 kg m 2

I = 0.027 kg m 2

[irp]

3. Μια μπάλα 200 γραμμαρίων, m 1 , και μια μπάλα 100 γραμμαρίων, m 2, συνδεδεμένες με μια ράβδο μήκους 60 cm. Αγνοήστε τη μάζα της ράβδου. Ο άξονας περιστροφής βρίσκεται στην μπάλα m 2 . Ποια είναι η ροπή αδράνειας των σφαιρών; Αγνοήστε τη μάζα της ράβδου.

Ροπή αδράνειας σωματιδίων και άκαμπτων σωμάτων – προβλήματα και λύσεις 3Γνωστό:

Μάζα μπάλας 1 (m 1 ) = 200 γραμμάρια = 200/1000 = 0.2 kg

Η απόσταση μεταξύ της σφαίρας 1 και του άξονα περιστροφής (r1 ) = 60 cm = 60/100 = 0.6 m

Μάζα της μπάλας 2 (m 2 ) = 100 γραμμάρια = 100/1000 = 0.1 kg

Η απόσταση μεταξύ της σφαίρας 2 και του άξονα περιστροφής (r2 ) = 0 m

Ζητείται: Ροπή αδράνειας των σφαιρών

Λύση:

Ι = m 1 r 1 2 + m 2 r 2 2

I = (0.2 kg)( 0,6 m) 2 + (0.2 kg)(0 ) 2

I = (0.2 kg)( 0.36 m2 ) + 0

I = 0.072 kg m 2

[irp]

4. Η μάζα κάθε μπάλας είναι 100 γραμμάρια, συνδεδεμένη με κορδόνι. Το μήκος του κορδονιού είναι 60 cm και το πλάτος του κορδονιού είναι 30 cm. Ποια είναι η ροπή αδράνειας της μπάλας ως προς τον άξονα περιστροφής; Αγνοήστε τη μάζα του κορδονιού;

Ροπή αδράνειας σωματιδίων και άκαμπτων σωμάτων – προβλήματα και λύσεις 4Γνωστό:

Μάζα μπάλας = m 1 = m 2 = m 3 = m 4 = 100 γραμμάρια = 100/1000 = 0.1 kg

Η απόσταση μεταξύ της σφαίρας και του άξονα περιστροφής (r1 ) = 30 cm = 30/100 = 0.3 m

Η απόσταση μεταξύ της σφαίρας 2 και του άξονα περιστροφής (r2 ) = 30 cm = 30/100 = 0.3 m

Η απόσταση μεταξύ της σφαίρας 3 και του άξονα περιστροφής (r3 ) = 30 cm = 30/100 = 0.3 m

Η απόσταση μεταξύ της σφαίρας 4 και του άξονα περιστροφής (r4 ) = 30 cm = 30/100 = 0.3 m

Γνωστή: Ροπή αδράνειας

Λύση:

Ι = μ1 r12 + μ2 r22 + μ3 r32 + μ4 r42

I = (0.1 kg)( 0.3 m) 2 + (0.1 kg)( 0.3 m) 2 + (0.1 kg)(0.3 m) 2 + (0.1 kg)(0.3 m) 2

I = (0.1 kg)( 0.09 m2 ) + (0.1 kg)(0.09 m2 ) + (0.1 kg)(0.09 m2 ) + (0.1 kg)(0.09 m2 )

I = 0.036 kg m 2

[irp]

Η ροπή αδράνειας ενός άκαμπτου αντικειμένου

5. Ποια είναι η ροπή αδράνειας μιας ομοιογενούς ράβδου μήκους 2 kg και μήκους 2 m; Ο άξονας περιστροφής βρίσκεται στο κέντρο της ράβδου.

Ροπή αδράνειας σωματιδίων και άκαμπτων σωμάτων – προβλήματα και λύσεις 5Γνωστό:

Μάζα ράβδου (M) = 2 kg

Το μήκος της ράβδου (L) = 2 m

Ζητείται: Ροπή αδράνειας

Λύση:

Ο τύπος της ροπής αδράνειας όταν ο άξονας περιστροφής βρίσκεται στο κέντρο της μακράς ομοιόμορφης ράβδου:

I = (1/12) ML2

I = (1/12) (2 kg)( 2 m) 2

I = (1/12) (2 kg)(4 m2 )

I = (1/12)(8 kg m2 )

I = 8/12 kg m2

I = 2/3 kg m2

[irp]

6. Ποια είναι η ροπή αδράνειας μιας ομοιογενούς ράβδου μήκους 2 kg και μήκους 2 m; Ο άξονας περιστροφής βρίσκεται στο ένα άκρο της ράβδου.

Ροπή αδράνειας σωματιδίων και άκαμπτων σωμάτων – προβλήματα και λύσεις 6Γνωστό:

Μάζα ράβδου (M) = 2 kg

Το μήκος της άκαμπτης ράβδου (L) = 2 m

Ζητείται: Ροπή αδράνειας

Λύση:

Ο τύπος για τη ροπή αδράνειας όταν ο άξονας περιστροφής βρίσκεται στο ένα άκρο της ράβδου:

I = (1/3) ML2

I = (1/3) (2 kg)( 2 m) 2

I = (1/3) (2 kg)(4 m2 )

I = (1/3)(8 kg m2 )

I = 8/3 kg m2

[irp]

7. Ένας συμπαγής κύλινδρος 10 kg με ακτίνα 0.1 m. Ο άξονας περιστροφής βρίσκεται στο κέντρο του συμπαγούς κυλίνδρου, όπως φαίνεται στο παρακάτω σχήμα. Ποια είναι η ροπή αδράνειας του κυλίνδρου;

Ροπή αδράνειας σωματιδίων και άκαμπτων σωμάτων – προβλήματα και λύσεις 7Γνωστό:

Μάζα συμπαγούς κυλίνδρου (M) = 10 kg

Ακτίνα κυλίνδρου (L) = 0.1 m

Ζητείται: Η ροπή αδράνειας

Ζητείται: Η ροπή αδράνειας

Λύση:

Ο τύπος της ροπής αδράνειας όταν ο άξονας περιστροφής βρίσκεται στο κέντρο του κυλίνδρου:

I = (1/2) MR2

I = (1/2) (10 kg)(0.1 m) 2

I = (1/2) (10 kg)(0.01 m2 )

I = (1/2)(0.1 kg m 2 )

I = 0.05 kg m 2

8. Μια ομοιογενής σφαίρα 20 kg με μήκος 0.1 m. Ο άξονας περιστροφής που βρίσκεται στο κέντρο της σφαίρας φαίνεται στο παρακάτω σχήμα.

Ροπή αδράνειας σωματιδίων και άκαμπτων σωμάτων – προβλήματα και λύσεις 8Γνωστό:

Μάζα σφαίρας (M) = 20 kg

Η ακτίνα της σφαίρας (L) = 0.1 m

Ζητείται: μια στιγμή αδράνειας

Λύση:

Ο τύπος της ροπής αδράνειας όταν ο άξονας περιστροφής βρίσκεται στο κέντρο της σφαίρας:

I = (2/5) MR2

I = (2/5)(20 kg)(0.1 m) 2

I = (2/5)(20 kg)(0.01 m2 )

I = (2/5)(0.2 kg m 2 )

I = 0.4/5 kg m2

I = 0.08 kg m 2

[irp]

9. Μια ορθογώνια λεπτή πλάκα 2 kg με μήκος 0.5 m και πλάτος 0.2 m. Ο άξονας περιστροφής βρίσκεται στο κέντρο της ορθογώνιας πλάκας που φαίνεται στο παρακάτω σχήμα. Ποια είναι η ροπή αδράνειας του ορθογωνίου;

Γνωστό:

Ροπή αδράνειας σωματιδίων και άκαμπτων σωμάτων – προβλήματα και λύσεις 9Μάζα ορθογώνιας πλάκας (M) = 2 kg

Το μήκος της πλάκας (a) = 0.5 m

Το πλάτος της πλάκας (b) = 0.2 m

Ζητείται: Ροπή Αδράνειας

Λύση:

Τύπος της ροπής αδράνειας όταν ο άξονας περιστροφής βρίσκεται στο κέντρο της πλάκας:

I = (1/12 ) M ( a2 + b2 )

Ι = (1/12)(2)(0.5 2 + 0.2 2 )

Ι = (2/12)(0.25 + 0.04)

Ι = (1/6)(0.29)

I = 0.29/6 kg m2

Αφήστε ένα σχόλιο