1. Δύο μακριά παράλληλα σύρματα που μεταφέρουν τα ίδια ρεύματα, 3-A. Εάν η απόσταση μεταξύ των δύο συρμάτων είναι 40 cm, προσδιορίστε το μαγνητικό πεδίο στο σημείο P. μ o = 4 π x 10 −7 Wb A −1 m −1.
Γνωστό:
Ηλεκτρικό ρεύμα (I) = 3-A
Απόσταση μεταξύ του καλωδίου 1 και 2 (r 12 ) = 40 cm = 0.4 m
Απόσταση μεταξύ του σύρματος 1 και του P (r1P ) = 30 cm = 0.3 m
Απόσταση μεταξύ του σύρματος 2 και του P (r 2P ) = 40 – 30 = 10 cm = 0.1 m
μo = 4π x 10 -7 Wb.A -1 .m -1
Ζητείται: Μαγνητικό πεδίο στο σημείο P
Λύση:
Μαγνητικό πεδίο που παράγεται από το σύρμα 1 (αριστερά) :

Μαγνητικό πεδίο που παράγεται από το σύρμα 2 (δεξιά) :

Μαγνητικό πεδίο στο σημείο P:
Β P = Β 2 – Β 1 = 6 x 10 -6 – 2 x 10 -6
Β P = 4 x 10 -6 Tesla
2. Ένα μακρύ σύρμα που μεταφέρει ρεύμα 2-A. Προσδιορίστε το μέγεθος και την κατεύθυνση του μαγνητικού πεδίου στο σημείο P. (μ o = 4π x 10 −7 Wb A −1 m −1 )
Γνωστό:
Ηλεκτρικό ρεύμα (I) = 2 A
Απόσταση μεταξύ σύρματος και σημείου P (rP ) = 4 cm = 0.04 m
μ o = 4π x 10 −7 Wb. A −1 m −1
Ζητείται: Μέγεθος και κατεύθυνση μαγνητικής επαγωγής στο σημείο P
Λύση:
