1. Αντιμετωπίζω αέρια σε ένα κλειστό δοχείο που αρχικά έχουν όγκο V και θερμοκρασία T. Η τελική θερμοκρασία είναι 5/4T και η τελική πίεση είναι 2P. Ποιος είναι ο τελικός όγκος του αερίου;
Γνωστό:
Αρχικός όγκος (V1 ) = V
Αρχική θερμοκρασία (T1 ) = T
Τελική θερμοκρασία (T2 ) = 5/4 T
Αρχική πίεση (P1 ) = P
Τελική πίεση (P2 ) = 2P
Ζητείται: Τελικός Τόμος (V 2 )
Λύση:

[irp]
2. Προσδιορίστε τον όγκο 2.00 mol αερίων (ιδανικό αέριο) σε θερμοκρασία και πίεση (STP). STP = Τυπική θερμοκρασία και πίεση.
Γνωστό:
Μορ. αερίου (n) = 2 μορ. πάγου
Τυπική θερμοκρασία (T) = 0 o C = 0 + 273 = 273 Kelvin
Τυπική πίεση (P) = 1 atm = 1.013 x 105 Pa
Καθολική σταθερά αερίου (R) = 8.315 Joule/mol e .Kelvin
Ζητείται : Όγκος αερίων (V)
Λύση:
Εξίσωση του νόμου των ιδανικών αερίων (σε αριθμό γραμμομορίων, n)

Ο όγκος 2 γραμμομορίων αερίων είναι 44.8 λίτρα.
Ο όγκος 1 mol αερίων είναι 45.4 λίτρα / 2 = 22.4 λίτρα.
Ο όγκος 1 γραμμομορίου οποιουδήποτε αερίου είναι 22.4 λίτρα.
[irp]
3. 4 λίτρα αερίου οξυγόνου έχουν θερμοκρασία 27°C και πίεση 2 atm (1 atm = 105 Pa ) σε κλειστό δοχείο. Παγκόσμια σταθερά αερίων (R) = 8.314 J.mol e −1.K −1 και αριθμός Avogadro ( N A ) = 6.02 x 1023 μόρια/mol e . Ποια είναι τα μόρια των αερίων οξυγόνου στο δοχείο;
Γνωστό:
Όγκος αερίων (V) = 4 λίτρα = 4 dm3 = 4 x 10 -3 m3
Θερμοκρασία αερίων (T) = 27 o C = 27 + 273 = 300 Kelvin
Πίεση αερίων (P) = 2 atm = 2 x 10 5 Pa
Παγκόσμια σταθερά αερίων (R) = 8.314 J.mol e −1 .K −1
Αριθμός Αβογκάντρο (N A ) = 6.02 x 10 23
Ζητείται : Ποια είναι τα μόρια των αερίων οξυγόνου στο δοχείο (N);
Λύση:

Σε 1 γραμμομόριο αερίων οξυγόνου, υπάρχουν 1.93 x 1023 μόρια οξυγόνου.
[irp]
4. Ένα δοχείο που περιέχει ένα αέριο νέον (Ne, ατομική μάζα = 20 u) σε κανονική θερμοκρασία και πίεση (STP ) έχει όγκο 2 m3 . Προσδιορίστε τη μάζα του αερίου νέον!
Γνωστό:
Ατομική μάζα του νέον = 20 γραμμάρια/mol e = 0,02 kg/mol e
Τυπική θερμοκρασία (T) = 0 ° C = 273 βαθμοί Κέλβιν
Τυπική πίεση (P) = 1 atm = 1.013 x 105 Pascal
Όγκος (V) = 2 m3
Ζητείται : μάζα (m) αερίου νέον
Λύση:
Σε κανονική θερμοκρασία και πίεση (STP), 1 mole από οποιαδήποτε αέρια, περιλαμβάνουν νέον αέριο, έχουν όγκο 22.4 λίτροs = 22.4 dm3 = 0.0448 m3.
![]()
Σε όγκο 2 m3 , υπάρχουν 44.6 γραμμομόρια αερίου νέον.
Η σχετική ατομική μάζα του αερίου νέον είναι 20 γραμμάρια/γραμμομόριο.
Αυτό σημαίνει ότι σε 1 mol υπάρχουν 20 γραμμάρια ή 0.02 kg αερίου νέον. Επειδή σε 1 mol υπάρχουν 0.02 kg αερίου νέον, τότε σε 44.6 mol υπάρχουν 44.6 moles x 0.02 kg/mole = 0.892 kg = 892 γραμμάρια αερίων νέον.