1. Ποιο είναι το ύψος ενός γεωσύγχρονου δορυφόρου πάνω από την επιφάνεια της Γης;
G = παγκόσμια σταθερά = 6.67 x 10-11 N m 2 /kg 2
M = Μάζα της Γης = 5.97 x 1024 kg
T = 24 ώρες = 24 (3600 δευτερόλεπτα) = 86,400 δευτερόλεπτα = 8.64 x 10 4 δευτερόλεπτα
Λύση

Ύψος δορυφόρου πάνω από την επιφάνεια της Γης = 4.22 x 107 m = 4.22 x 104 km = 42,200 km
Ύψος δορυφόρου πάνω από την επιφάνεια της Γης = 6.38 x 106 m = 6.38 x 103 km = 6380 km
Ύψος δορυφόρου πάνω από την επιφάνεια της Γης = απόσταση δορυφόρου από το κέντρο της Γης – ακτίνα της Γης
Ύψος δορυφόρου πάνω από την επιφάνεια της Γης = 42,200 χλμ. – 6380 χλμ.
Ύψος δορυφόρου πάνω από την επιφάνεια της Γης = 35,820 χλμ.
[irp]
2. Ποια είναι η ταχύτητα ενός γεωσύγχρονου δορυφόρου;
Παγκόσμια σταθερά (G) = 6.67 x 10 -11 N m 2 /kg 2
Μάζα της Γης (m E ) = 5.97 x 1024 kg
Η απόσταση μεταξύ του δορυφόρου και του κέντρου της Γης (r) = 4.22 x 107 m
Λύση

ή χρησιμοποιήστε αυτήν την εξίσωση

[wpdm_package id = '949 ′]
- Προβλήματα και λύσεις του νόμου της παγκόσμιας βαρύτητας του Νεύτωνα
- Βαρυτικές δυνάμεις, προβλήματα βάρους και λύσεις
- Επιτάχυνση λόγω βαρυτικών προβλημάτων και λύσεις
- Γεωσύγχρονα προβλήματα δορυφόρων και λύσεις
- Προβλήματα και λύσεις του νόμου του Κέπλερ