5 Παραδείγματα Ερωτήσεων για την Ηλεκτρική Ενέργεια
1. Μια λάμπα TL φέρει την ένδειξη 10 W, 220 V. Αυτό σημαίνει ότι η λάμπα απαιτεί...
Α. ενέργεια 10 J/δευτερόλεπτο και ρεύμα 0,045 A
Β. ενέργεια 10 J/δευτερόλεπτο και ρεύμα 22 A
Γ. ενέργεια 10 J/min και ρεύμα 0,045 A
Δ. ενέργεια 10 J/λεπτό και ρεύμα 22 A
Συζήτηση
Είναι γνωστό ότι:
Ισχύς (P) = 10 Watt
Τάση (V) = 220 βολτ
Ερώτηση: η λάμπα απαιτεί…
Απάντηση:
Ισχύς λάμπας = 10 Watt = 10 Joules/δευτερόλεπτο.
Αυτό σημαίνει ότι αυτή η λάμπα καταναλώνει 10 Joules/δευτερόλεπτο ενέργειας.
Ο τύπος για τη σχέση μεταξύ ηλεκτρικής ισχύος, ηλεκτρικής τάσης και ηλεκτρικού ρεύματος:
P = VI
Περιγραφή: P = ηλεκτρική ισχύς , V = ηλεκτρική τάση, I = ηλεκτρικό ρεύμα
Έτσι, το ηλεκτρικό ρεύμα είναι:
I = P / V = 10 / 220 = 1/22 = 0,045 Αμπέρ
Η σωστή απάντηση είναι το Α.
2. Κοιτάξτε την εικόνα! Η ηλεκτρική ισχύς σε αυτό το κύκλωμα είναι...
Α. 2 watt
Β. 24 watt
Γ. 48 watt
Δ. 72 watt
Συζήτηση
Είναι γνωστό ότι:
Αντίσταση 1 (R1 ) = 6 Ω
Αντίσταση 2 (R2 ) = 6 Ω
Ηλεκτρική τάση (V) = 24 Volt
Ερώτηση: Ηλεκτρική ενέργεια
Απάντηση:
Αντικατάσταση αντικατάστασης:
Οι R1 και R2 συνδέονται σε σειρά. Η ανταλλακτική αντίσταση είναι:
R = R 1 + R 2 = 6 Ω + 6 Ω = 12 Ω
Ένταση ηλεκτρικού ρεύματος:
I = V/R = 24/12 = 2 Αμπέρ
Ηλεκτρική ισχύς:
P = VI = (24)(2) = 48 Watt = 48 Joules/δευτερόλεπτο
3. 3 κιλοβάτ ηλεκτρικής ισχύος μεταδίδονται σε τάση 150 βολτ. Το μέγεθος του ρεύματος που ρέει είναι...
Α. 10 Αμπέρ
Β. 20 Αμπέρ
Γ. 30 Αμπέρ
Δ. 40 Αμπέρ
Συζήτηση
Είναι γνωστό ότι:
Ηλεκτρική ισχύς (P) = 3 κιλοβατ = 3000 Watt
Ηλεκτρική τάση (V) = 150 Volt
Ερώτηση: Ένταση ηλεκτρικού ρεύματος (I)
Απάντηση:
Ο τύπος που δηλώνει τη σχέση μεταξύ ηλεκτρικής ισχύος, ηλεκτρικής τάσης και ηλεκτρικού ρεύματος:
P = VI
Υπολογίστε το ηλεκτρικό ρεύμα χρησιμοποιώντας τον παραπάνω τύπο:
I = P/V
I = 3000 Watt / 150 Volt
I = 20 Αμπέρ
Η σωστή απάντηση είναι η Β.
4. Ένα σπίτι χρησιμοποιεί 4 λάμπες των 20 watt, 2 λάμπες των 60 watt και μια τηλεόραση 60 watt. Είναι αναμμένη κατά μέσο όρο 8 ώρες την ημέρα. Αν το ηλεκτρικό ρεύμα κοστίζει 111,30 ρουπίες ανά kWh, πόσο θα κοστίσει για 1 μήνα (30 ημέρες);
Συζήτηση
Είναι γνωστό ότι:
4 λάμπες των 20 Watt = 4 x 20 Watt = 80 Watt
2 λάμπες των 60 Watt = 2 x 60 Watt = 120 Watt
Τηλεόραση 60 Watt = 60 Watt
Ποσότητα ισχύος που χρησιμοποιείται:
80 Watt + 120 Watt + 60 Watt = 260 Watt
Χρονικό διάστημα = 8 ώρες x 30 = 240 ώρες
Ερώτηση: Κόστος που πρέπει να καταβληθεί για 1 μήνα (30 ημέρες)
Απάντηση:
Ενέργεια = Ισχύς x Χρόνος = 260 Watt x 240 ώρες = 62400 Watt ώρες = 62,4 κιλοβατώρες = 62,4 kWh
Κόστος = 62,4 kWh x Rp. 111,30 = Rp. 6945,12
5. Δύο ηλεκτρικά θερμαντικά στοιχεία είναι κατασκευασμένα από δύο πανομοιότυπα σύρματα με διάμετρο 1 mm και 2 mm, μήκους 2 m το καθένα. Εάν τα δύο σύρματα είναι συνδεδεμένα στην ίδια πηγή τάσης, τότε η αναλογία μεταξύ της ισχύος που παράγεται από τα σύρματα διαμέτρου 1 mm και 2 mm είναι…
Α. 1:1
Β. 1: 2
Γ. 1:4
Δ. 2: 1
Ε. 4:1
Συζήτηση
Ο τύπος για την ηλεκτρική αντίσταση και την ειδική αντίσταση:
![]()
Περιγραφή: R = αντίσταση, ρ = ειδική αντίσταση, l = μήκος αγωγού, A = επιφάνεια αγωγού
Ο τύπος του νόμου του Ohm:
V = IR
Περιγραφή: V = ηλεκτρική τάση, I = ηλεκτρικό ρεύμα, R = ηλεκτρική αντίσταση
Τύπος ηλεκτρικής ισχύος:
P = VI
P = (IR)I
P = I2R

Με βάση τον παραπάνω τύπο, η ηλεκτρική ισχύς (P) είναι αντιστρόφως ανάλογη με τη διάμετρο του σύρματος (d):

Η αναλογία μεταξύ της ισχύος που παράγεται από ένα καλώδιο διαμέτρου 1 mm και 2 mm είναι:
4: 1
Η σωστή απάντηση είναι η Ε.
Πηγή ερώτησης:
Ερωτήσεις Πανελλαδικών Εξετάσεων Φυσικών Επιστημών Γυμνασίου/Ισλαμικού Γυμνασίου
Ερωτήσεις Φυσικής SBMPTN