Formler for elektriske kredsløb og elektrisk modstand

Eksempelspørgsmål og formler til elektriske kredsløb og elektrisk modstand

Elektriske kredsløb

1. Se på følgende elektriske kredsløbsdiagram. Størrelsen af ​​den elektriske strøm, der flyder gennem 8 Ohm modstanden, er….
Diskussion af den nationale eksamen for fysik i folkeskolen på distrikts-/byniveau – Elektriske kredsløb, elektrisk modstand 1A. 1,8 ampere
B. 1,2 ampere
C. 0,8 ampere
D. 0,6 ampere

Diskussion
Det er kendt, at:
Modstand 1 (R1) = 12 Ω
Modstand 2 (R2) = 8 Ω
Modstand 3 (R3) = 10 Ω
Elektrisk spænding (V) = 12 volt
Spørgsmål: Strømstyrke gennem R1
Svar:

Elektrisk strøm flyder fra højt potentiale til lavt potentiale. Retningen af ​​den elektriske strøm i kredsløbet ovenfor er den samme som retningen af ​​urets visere.

Strømmen der løber ud af batteriet:
Beregn først erstatningsmodstanden (R). Beregn derefter strømmen ved hjælp af Ohms lovformel: V = IR eller I = V / R hvor V = spænding, I = strøm, R = erstatningsmodstand.

Udskiftningsmodstand:
Modstand R1 og modstand R2 Serieopstillet. Erstatningsmodstanden er:
R12 = R1 + R2 = 12 + 8 = 20 Ω
Modstand R12 og modstand R3 parallelt arrangeret. Erstatningsmodstanden er:
1/R = 1/R12 +1/R3 = 1/20 + 1/10 = 1/20 + 2/20 = 3/20
R = 20/3 Ω

Strømmen der løber ud af batteriet:
I = V / R = 12 : 20/3 = 12 x 3/20 = 36/20 = 1,8 ampere
Strømmen, der løber ud af batteriet, er 1,8 ampere.

Den elektriske strøm, der løber gennem en 8 Ω modstand
Diskussion af den nationale eksamen for fysik i folkeskolen på distrikts-/byniveau – Elektriske kredsløb, elektrisk modstand 2Vab = 12 Volt
R12 = 20 Ω
R3 = 10 Ω

Den elektriske strøm, der løber gennem en 10 Ω modstand
I3 = Vab /R3 = 12 volt / 10 Ω = 1,2 ampere
Den elektriske strøm, der løber gennem en 20 Ω modstand
I12 = Vab /R12 = 12 volt / 20 Ω = 0,6 ampere

Kirchhoffs første lov siger, at den elektriske strøm, der kommer ind i en gren, er den samme som den elektriske strøm, der forlader grenen. Baseret på... Kirchhoffs første lov Det konkluderes, at den elektriske strøm, der passerer gennem en 20 Ω modstand = den elektriske strøm, der passerer gennem en 12 Ω modstand = den elektriske strøm, der passerer gennem en 8 Ω modstand = 0,6 ampere.
Det rigtige svar er D.

2.
Diskussion af den nationale eksamen for fysik i folkeskolen på distrikts-/byniveau – Elektriske kredsløb, elektrisk modstand 3Vær opmærksom på følgende lukkede elektriske kredsløb!
Hvis modstanden i spændingskilden ignoreres, er spændingsforskellen mellem enderne af 6 ohm-modstanden….
A. 3 volt
B. 2 volt
C. 2/3 Volt
D. 1/3 volt
Diskussion
Det er kendt, at:
Modstand 1 = 4 Ω
Modstand 2 = 3 Ω
Modstand 3 = 6 Ω
Spænding (V) = 6 volt
Spørgsmål: Potentielforskel mellem enderne af en 6 ohm modstand
Svar:
En 3 Ω modstand og en 3 Ω modstand er parallelforbundet. Erstatningsmodstanden er:
1/R23 = 1/3 Ω + 1/6 Ω = 2/6 Ω + 1/6 Ω = 3/6 Ω
R23 = 6/3 Ω = 2 Ω

En 4 Ω modstand og en 2 Ω modstand er serieforbundet. Erstatningsmodstandene er:
R = 4 Ω + 2 Ω = 6 Ω

Styrken af ​​den elektriske strøm, der kommer ud af spændingskilden:
Diskussion af den nationale eksamen for fysik i folkeskolen på distrikts-/byniveau – Elektriske kredsløb, elektrisk modstand 4I = V / R = 6 volt / 6 ohm = 1 ampere
En 4 Ω modstand og en 2 Ω modstand er forbundet i serie, således at ifølge Kirchooffs første lov er den elektriske strøm, der passerer gennem 4 Ω modstanden, lig med den elektriske strøm, der passerer gennem 2 Ω modstanden = 1 ampere.

Potentiel forskel mellem punkt a og b:
V = IR = (1 ampere) (2 ohm) = 2 volt
Potentialforskel mellem punkt a og b = potentialforskel mellem enderne af 2 Ω modstanden = potentialforskel mellem enderne af 3 Ω modstanden = potentialforskel mellem enderne af 6 Ω modstanden = 2 volt.
Det rigtige svar er B.

Elektrisk modstand

3. Tre elektriske modstande, hvis de er arrangeret parallelt, er modstandsværdien 12/11 Ohm, hvis de er arrangeret i serie, er værdien 12 Ohm, så er værdien af ​​hver modstand...
A. 1 ohm, 2 ohm, 3 ohm
B. 2 ohm, 4 ohm, 6 ohm
C. 1 ohm, 3 ohm, 5 ohm
D. 3 ohm, 4 ohm, 5 ohm
Diskussion
Hvis den elektriske modstand er serieforbundet, beregnes den ækvivalente modstand ved hjælp af formlen:
R = R1 + R2 + R3
12=R1 + R2 + R3
De mulige svar er svar B og D.
Hvis den elektriske modstand er parallelforbundet, beregnes den ækvivalente modstand ved hjælp af formlen: 1/R = 1/R1 +1/R2 +1/R3.
Hvis du bruger svar B, så:
1/R = 1/2 + 1/4 + 1/6
1/R = 6/12 + 3/12 + 2/12
1/R = 11/12
R = 12/11
Det rigtige svar er B.

Type af barriere

4. Wolframs og tins modstand er henholdsvis 5,5 x 10.-8 Ohmmeter og 22 x 10-8 Ohmmeter. Wolframtråden og tintråden er hver 5 meter lange. Hvis begge tråde har samme modstandsværdi, og wolframtrådens diameter er 2 mm, så er ledningsdiameteren... mmm
En 2
B. 4
C. √2
D. ½ √2
Diskussion
Det er kendt, at:
Wolframresistivitet (ρ)1) = 5,5 x 10-8 Ohm meter
Tinresistivitet (ρ2) = 22 x 10-8 Ohm meter
Længde af wolframtråd (L)1) = 5 meter
Længde af ledning (L)2) = 5 meter
Wolframdiameter (D1) = 2 mm
Wolframradius (R1) = 1/2 (D) = 1/2 (2 mm) = 1 mm = 1 x 10-3 meter
Spurgt: Blydiameter (D)2)
Svar:
Overfladeareal af wolframtråd:
A1 = π r2 = π (10-3)2 = π 10-6

Modstandsværdien for wolframtråd og tintråd er den samme.
R1 = R2
ρ1 L1 / TIL1 = ρ2 L2 / TIL2
(5,5 x 10-8)(5) / π 10-6 = (22 x 10-8)(5) / π r2
5,5 / 10-6 = 22 / r2
5,5 r2 = 22 x 10-6
r2 = (22 x 10-6 ) / 5,5
r2 = 4 x 10-6
r = 2 x 10-3 meter
r = 2 millimeter
Det rigtige svar er A.

Spørgsmålskilde:

Spørgsmål til OSN i fysik på ungdomsskolen

Tinggalkan kommentarer