1. En genstand har et inertimoment på 1 kg m² og roterer med en konstant vinkelhastighed på 2 rad/s. Hvad er genstandens rotationelle kinetiske energi ?
Kendt:
Inertimomentet ( I) = 1 kg m²
Vinkelhastigheden ( ω) = 2 rad/s
Ønsket: Den rotationelle kinetiske energi ( KE )
opløsning:
Formlen for den rotationskinetiske energi:
KE = 1/2 I ω²
KE = den rotationelle kinetiske energi (kg m²2/s2), Jeg = inertimomentet (kg m²2), ω = vinkelhastigheden (rad/s)
Den roterende kinetiske energi:
KE = 1/2 I ω 2 = 1/2 (1)(2) 2 = 1/2 (1)(4) = 2 Joule
[irp]
2. En 20 kg tung cylinderremskive med en radius på 0.2 m roterer med en konstant vinkelhastighed på 4 rad/s. Hvad er remskivens rotationskinetiske energi?
Kendt:
Masse af cylinderremskive (m) = 20 k g
Cylinderens radius (r) = 0.2 m
Vinkelhastigheden (ω) = 4 ra d/s
Ønsket: Hvad er rotationskinetisk energi
Løsning ;
Formel for cylinderens inertimoment:
Jeg = 1/2 mr²
I = inertimomentet ( kg m² ) , m = masse (kg), r = radius (meter)
Inertimomentet for cylinderremskiven:
I = 1/2 (20)(0.2) ² = (10)(0.04) = 0.4 kg m²
Remskivens rotationskinetiske energi:
KE = 1/2 I ω 2 = 1/2 (0.4)(4) 2 = (0.2)(16) = 3.2 Joule
[irp]
3. En 10 kg tung kugle med en radius på 0.1 m roterer med en konstant hastighed på 10 rad/s. Hvad er kuglens kinetiske energi?
Kendt:
Kuglens masse (m) = 10 kg
Kuglens radius (r) = 0.1 m
Vinkelhastighed (ω) = 10 r ad/s
Ønsket: Den rotationsmæssige kinetiske energi
opløsning:
Formel for inertimomentet:
Jeg = (2/5) mr 2
I = inertimoment (kg m² ) , m = masse (kg), r = radius (m)
Kuglens inertimoment:
I = (2/5)(10)(0.1) ² = (4)(0.01) = 0.04 kg m²
Kuglens rotations kinetiske energi:
K E = 1/2 I ω 2 = 1/2 (0.04)(10) 2 = (0.02)(100) = 2 Joule
[irp]
4. En partikel på 0.5 kg roterer med en konstant vinkelhastighed på 2 rad/s. Hvad er partiklens rotationskinetiske energi, hvis cirklens radius er 10 cm?
Kendt:
Partiklens masse (m) = 0.5 k g
Kuglens radius (r) = 10 cm = 10/100 = 0.1 m
Vinkelhastigheden (ω) = 2 rad/ s
Ønsket: Den rotationsmæssige kinetiske energi
opløsning:
Inertimoment for partikler:
I = mr² = (0.5)(0.1) ² = (0.5)(0.01) = 0.005 kg m²
Den roterende kinetiske energi:
K E = 1/2 I ω 2 = 1/2 (0.005)(2) 2 = 1/2 (0.005)(4) = (0.005)(2) = 0.01 Joule