9 eksempler på tæthedsspørgsmål
1. En genstands rumfang er 8 cm³ og dens masse er 84 gram, så dens densitet er...
A. 10,5 g/ cm³
B. 8,5 g/ cm³
C. 6,4 g/ cm³
D. 4,8 g/ cm³
Diskussion
Det er kendt, at:
Rumfang (V) = 8 cm³
Masse (m) = 84 gram
Spurgt: Tæthed ( ρ)
Svar:
Densitetsformel :
ρ = m / V = 84 gram / 8 cm³ = 10,5 gram/ cm³
Det rigtige svar er A.
2. En træterning har et volumen på 5 cm³ . Hvis træets densitet er 250 g/cm³ , så er træets masse…
A. 1250 g
B. 50 g
Ca. 10 g
D. 2 g
Diskussion
Det er kendt, at:
Trævolumen (V) = 5 cm³
Trædensitet ( ρ ) = 250 g/ cm³
Spurgt: Masse af træ
Svar:
Densitetsformel:
ρ = m / V
Beskrivelse: ρ = densitet, V = volumen, m = masse
Træmasse:
m = ρ V = (250 g/cm³ ) (5 cm³ ) = 1250 gram
3. Se på billedet på siden!
Hvis vandvolumenet er 35 cm³ , og objektets masse = 60 gram, så er objektets densitet...
A. 2,40 g/cm²
B. 1,71 g/ cm³
C. 1.00 g/ cm³
D. 0,63 g/ cm³
Diskussion
Det er kendt, at:
Vandvolumen (V) = 35 cm³
Masse af objekt (m) = 60 gram
Spurgt: Objektets tæthed ( ρ)
Svar:
Densitet:
ρ = m / V = 60/35 = 1,71 gram/ cm³
Det rigtige svar er B.
4. Et metal aluminium har en masse på 120 gram og et volumen på 60 cm³ , så dets densitet er...
A. 2 g/ cm³
B. 20 g/ cm³
C. 200 g/ cm³
D. 2.000 g/ cm³
Diskussion
Det er kendt, at:
Masse (m) = 120 gram
Rumfang (V) = 60 cm³
Spurgt: Tæthed
Svar:
Densitetsformel:
ρ = m / V
ρ = 120 gram / 60 cm³
ρ = 2 gram/ cm³
Det rigtige svar er A.
5. Fire elever målte objekter. Resultaterne af eksperimentet er vist i følgende tabel:
Studerende, der måler objekter med det samme materiale, er…
A. Studerende A og B
B. Studerende B og C
C. Studerende B og D
D. Studerende C og D
Diskussion
Genstande lavet af samme materiale har samme densitet eller masse. Omvendt har genstande lavet af forskellige materialer forskellige masser.
Formlen for densitet er:
ρ = m / V
Beskrivelse: ρ = densitet, m = masse, V = volumen

Det rigtige svar er B.
6. Se på målediagrammet med følgende materialer og værktøjer! Hvis massen af en genstand er 300 gram, så er genstandens densitet...
A. 3,0 g/cm²3
B. 7,5 g/ cm³
C. 15 g/ cm³
D. 320 g/ cm³
Diskussion
Det er kendt, at:
Masse af objekt (m) = 300 gram
Objektets volumen (V) = volumen af spildt vand = 20 cm³
Spurgt: Objektets tæthed
Svar:
Densitetsformel:
ρ = m / V = 300 gram / 20 cm³ = 15 gram/ cm³
Det rigtige svar er C.
7. Se på billedet!
Hvis en genstand med en masse på 316 gram placeres i en balje fyldt med vand som vist på billedet, så er genstandens densitet ...
A. 7,9 kg/m²3
B. 15,8 kg/ m³
C. 7.900 kg/ m³
D. 15.800 kg/ m³
Diskussion
Det er kendt, at:
Masse af objekt (m) = 316 gram
Objektets volumen (V) = volumen af spildt vand = 40 milliliter
Spurgt: Objektets tæthed
Svar:
Før du beregner densiteten, skal du først omregne enhederne for masse og volumen af objektet.
Masse af objekt = 316 gram = 316/1000 kg = 0,316 kg
Objektets volumen = 40 milliliter = 40/1000 liter = 4/100 liter = 0,04 liter
1 liter = 1 kubikdecimeter (dm³ ) = 1/1000 kubikmeter (m³ ) = 0,001 m³
0,04 liter = (0,04)(0,001) m³ = 0,00004 m³
Objektets tæthed:
ρ = m / V = 0,316 kg / 0,00004 m 3 = 316 kg / 0,04 m 3 = 7900 kg/m 3
Det rigtige svar er C.
8. Se på følgende målebillede!
Klippens densitet ifølge dataene i billederne (fig. 1) og (fig. 2)
A. 6.000 kg/ m³
B. 4.000 kg/ m³
C. 2.400 kg/ m³
D. 670 kg/ m³
Diskussion
Det er kendt, at:
Angiv alle enheder i det internationale system
Stenens masse (m) = 100 gram + 20 gram = 120 gram = 120 / 1000 kilogram = 0,120 kilogram
Stenvolumen (V) = fortrængt vandvolumen = 80 milliliter – 60 milliliter = 20 milliliter = 20 / 1000 liter = 2/100 liter = 0,02 liter
1 liter = 1 kubikdecimeter (dm³ ) = 1/1000 kubikmeter (m³ ) = 0,001 m³
0,02 liter = 0,02 x 0,001 m³ = 0,00002 m³
Spurgt: Klippens tæthed
Svar:
Klippens densitet:
ρ = m / V = 0,120 kg / 0,00002 m 3 = 120 kg / 0,02 m 3 = 6000 kg/m 3
Det rigtige svar er A.
9. Susi, en elev i 7. klasse, fik en opgave af sin lærer om at bestemme typen af objekt M. Susi målte objektets masse og volumen ved hjælp af de værktøjer, der er vist på billedet.

Baseret på resultaterne af objektmålingerne og overensstemmelsen af densiteten i tabellen, er typen af objekt, der måles...
A. Aluminium
B. Zink
C. Jern
D. Kuningan
Diskussion
Alle enheder er udtrykt i det internationale system
Det er kendt, at:
Masse af objekt M (m) = 168 gram = 168/1000 kilogram = 0,168 kilogram
Objektets volumen M (V) = volumen af fortrængt vand = 80 ml – 60 ml = 20 milliliter = 20/1000 liter = 2/100 liter = 0,02 liter
1 liter = 1 kubikdecimeter (dm³ ) = 1/1000 kubikmeter (m³ ) = 0,001 m³
0,02 liter = 0,02 x 0,001 m³ = 0,00002 m³
Spurgt: Objektets tæthed
Svar:
Et objekts densitet er:
ρ = m / V = 0,168 kg / 0,00002 m 3 = 168 kg / 0,02 m 3 = 8400 kg/m 3
Baseret på densitetstabellen er et objekt med en densitet på 8400 kg/m³ messing.
Det rigtige svar er D.
Spørgsmålskilde:
Spørgsmål til nationale eksamensspørgsmål til naturvidenskab i ungdomsskolen/islamisk ungdomsskole