10 eksempler på ensartet accelereret lineær bevægelse
1. Bilen holder i starten stille. Efter 10 sekunder øges bilens hastighed til 20 m/s. Bestem bilens acceleration!
Diskussion
Ingen formel (brug logik) :
Bilens hastighed ændres til 20 m/s efter 10 sekunder. Det betyder, at bilens hastighed øges med 2 m/s hvert sekund. Så bilens acceleration er 2 m/s pr. sekund = 2 m/s pr. sekund = 2 m/s2.
Brug af formlen :
Det er kendt, at:
Starthastighed (vo) = 0 (bilen holder stille)
Tidsinterval (t) = 10 sekunder
Sluthastighed (vt) = 20 m/s
Spurgt: bilens acceleration (a)
Svar:
Fordi det er kendt voit, t og spurgte a, brug derefter GLBB-formlen vt = vo + ved
vt = vo + ved
20 = 0 + (a)(10)
20 = 10 a
a = 20/10
a = 2 m/s2
Størrelsen af bilens acceleration er 2 m/s2Det betyder, at bilens hastighed øges med 2 m/s hvert sekund.
2. Bilen kører i starten med en hastighed på 30 m/s og reducerer hastigheden, indtil den stopper efter 10 sekunder. Størrelsen af bilens deceleration er...
Diskussion
Uden formel (brug logik):
Bilens hastighed falder fra 30 m/s til 0 m/s over 10 sekunder. Det betyder, at bilens hastighed falder med 3 m/s hvert sekund. Så bilens deceleration er 2 m/s pr. sekund = 3 m/s.2.
Ved hjælp af formlen:
Det er kendt, at:
Starthastighed (vo) = 30 m/s
Sluthastighed (vt) = 0
Tidsinterval (t) = 10 sekunder
Spurgt: deceleration (a)?
Svar:
Fordi det er kendt voit, t og spurgte a, brug derefter GLBB-formlen vt = vo + ved
vt = vo + ved
0 = 30 + (a)(10)
– 30 = 10 a
a = – 30 / 10
a = 3 m/s2
Størrelsen af bilens acceleration er -3 m/s2Det betyder, at bilens hastighed falder med 3 m/s hvert sekund. Det negative fortegnet angiver, at bilens hastighed falder.
3. Et objekt, der oprindeligt er i hvile, bevæger sig med en konstant acceleration på 4 m/s.2Bestem hastigheden og den tilbagelagte afstand efter 10 sekunder.
Diskussion
(a) Hastighed
Acceleration 4 m/s2 Det betyder, at objektets hastighed øges med 4 m/s hvert sekund. Efter 2 sekunder bliver objektets hastighed 8 m/s. Efter 10 sekunder bliver objektets hastighed 40 m/s.
(b) Tilbagelagt afstand
Starthastighed (vo) = 0
Sluthastighed (vt) = 40 m/s
a = 4 m/s2
Kilometertal:
s = vo t + ½ ved2 = 0 + ½ (4)(102) = (2)(100) = 200 meter
4. Et objekt, der oprindeligt bevæger sig med en konstant hastighed på 10 m/s, oplever en konstant deceleration på 2 m/s.2 indtil den stopper. Bestem tidsintervallet og den afstand, bilen tilbagelægger, før den stopper.
Diskussion
Det er kendt, at:
Starthastighed (vo) = 10 m/s
Acceleration (a) = -2 m/s2 (hvis den sænker farten, gives der et negativt fortegn)
Sluthastighed (vt) = 0 (objektet holder op med at bevæge sig)
Spørgsmål: tidsinterval og tilbagelagt afstand før bilen stopper.
Svar:
(a) Tidsinterval
Fordi det er kendt voit, a og spurgte t, brug derefter GLBB-formlen vt = vo + ved
vt = vo + ved
0 = 10 + (-2)(t)
0 = 10 – 2 t
10 = 2 t
t = 10 / 2 = 5 sekunder
Tidsinterval før stop = 5 sekunder.
(b) Tilbagelagt afstand
vt2 = vo2 + 2 aksler
0 = 102 + 2(-2) sekunder
0 = 100 – 4 sekunder
100 = 4 sekunder
s = 100 / 4 = 25 meter
Den afstand, bilen tilbagelagde, før den stoppede, var 25 meter.
5. En bil, der i starten kører med en hastighed på 40 m/s, oplever en konstant deceleration på 4 m/s.2Bestem bilens hastighed og tilbagelagte afstand efter at have oplevet deceleration i 10 sekunder.
Diskussion
Det er kendt, at:
Starthastighed (vo) = 40 m/s
Acceleration (a) = -4 m/s2
Tidsinterval (t) = 10 sekunder
Spurgt: hastighed (v)t) og afstand (s) efter deceleration i 10 sekunder
Svar:
(a) Sluthastighed
vt = vo + ved = 40 + (-4)(10) = 40 – 40 = 0 m/s
Efter 10 sekunders deceleration ændres bilens hastighed til 0, eller bilen stopper.
(b) Tilbagelagt afstand
s = vo t + ½ ved2 = (40)(10) + ½ (-4)(102) = 400 + (-2)(100) = 400 – 200 = 200 meter
Den afstand, bilen tilbagelægger efter at have decelereret i 10 sekunder, indtil den stopper, er 200 meter.
6. Hastigheden (v) af et objekt, der bevæger sig i en lige linje mod tiden (t), er vist i v-t-grafen. Den afstand, som objektet tilbagelægger på 5 s, er…
Diskussion
Tilbagelagt afstand (s) = vt = (10-0)(5-0) = (10)(5) = 50 meter
7. Grafen på siden viser bevægelsen af en bil, der bevæger sig i en lige linje med en konstant hastighed. Den afstand, bilen tilbagelægger på 4 sekunder, er….
Diskussion
Tilbagelagt afstand = areal af kvadrat + areal af trekant
Tilbagelagt afstand = (8-0)(8-0) + ½ (16-8)(8-0) = (8)(8) + ½ (8)(8) = 64 + 32 = 96 meter
8. Grafen på siden viser en bil, der bevæger sig i en lige linje med konstant hastighed. Den afstand, bilen tilbagelægger på 4 sekunder, er….
Diskussion
Tilbagelagt afstand = areal af trekanten = ½ (4-0)(8-0) = ½ (4)(8) = 16 meter
9. Se på følgende tabel!

Tabellen ovenfor viser tre objekter, der bevæger sig i en lige linje med konstant hastighed, og som tilbagelægger den samme afstand. Objekternes sluthastighed P og starthastighed Q er….
A. 20 ms -1 og 20 ms -1
B. 20 ms -1 og 28 ms -1
C. 20 ms -1 og 40 ms -1
D. 40 ms -1 og 20 ms -1
E. 40 ms -1 og 40 ms -1
Diskussion
Den tilbagelagte afstand er den samme, så beregn først den tilbagelagte afstand af objekt nummer 3.
Afstand tilbagelagt af objekt nummer 3:
Det er kendt, at:
Starthastighed (v o ) = 0 m/s
Sluthastighed (v t ) = 30 m/s
Acceleration (a) = 3 m/ s²
Spurgt : Afstand
Svar:
vt² = v² + 2 som
vt² – v² = 2 som
30 2 – 0 2 = 2 (3) sekunder
900 – 0 = 6 sekunder
900 = 6 sekunder
s = 900 / 6
s = 150 meter
Sluthastighed for objekt nummer 1:
Det er kendt, at:
Starthastighed (v o ) = 20 m/s
Acceleration (a) = 4 m/ s²
Afstand (s) = 150 meter
Spørgsmål : Sluthastighed (v t )
Svar:
vt² = v² + 2 som
vt² = 20² + 2 (4) ( 150)
vt² = 400 + 1200
vt² = 1600
vt = 40 m/ s
Starthastighed for objekt nummer 2:
Det er kendt, at:
Sluthastighed (v t ) = 50 m/s
Acceleration (a) = 3 m/ s²
Afstand (s) = 150 meter
Spørgsmål : Starthastighed (v o )
Svar:
vt² = v² + 2 som
vt² – 2 som = v²
50 2 – 2(3)(150) = v o 2
2500 – 900 = vol o 2
1600 = vol o 2
v o = 40 m/s
Det rigtige svar er E.
10. Tre objekter bevæger sig i en lige linje med konstant hastighed på en plan overflade. Alle tre objekter bevæger sig med samme acceleration. Størrelsen af de tre objekter efter bevægelse i 10 sekunder er vist i følgende tabel:

P- og Q-dataene i tabellen har værdien….
A. 6 og 140
B. 6 og 120
C. 4 og 120
D. 4 og 100
E. 1 og 100
Diskussion
Accelerationen af de tre objekter er den samme, derfor skal du først beregne accelerationen af objekt 1.
Acceleration af objekt 1:
Det er kendt, at:
Starthastighed (v o ) = 2 m/s
Sluthastighed (v t ) = 22 m/s
Afstand (s) = 120 meter
Spurgt : Afstand
Svar:
vt² = v² + 2 som
vt² – v² = 2 som
22 2 – 2 2 = 2 a (120)
484 – 4 = 240 a
480 = 240 a
a = 480/240
a = 2 m/ s²
Objekt 2's starthastighed:
Det er kendt, at:
Acceleration (a) = 2 m/ s²
Sluthastighed (v t ) = 24 m/s
Afstand (s) = 140 meter
Spørgsmål : Starthastighed (v o )
Svar:
vt² = v² + 2 som
24 2 = v o 2 + 2 (2)(140)
576 = v o 2 + 560
576 – 560 = vol o 2
16 = v o 2
v o = 4 m/s
Afstand til objekt 3:
Det er kendt, at:
Starthastighed (v o ) = 0 m/s
Sluthastighed (v t ) = 20 m/s
Acceleration (a) = 2 m/ s²
Spurgt : Afstand ( s )
Svar:
vt² = v² + 2 som
20 2 = 0 2 + 2 (2) sekunder
20 2 = 2 (2) sekunder
400 = 4 sekunder
s = 400/4
s = 100 meter
Det rigtige svar er D.
Spørgsmål om ensartet accelereret lineær bevægelse
1. Bilen holder i starten stille. Efter 5 sekunder øges bilens hastighed til 15 m/s. Bestem bilens acceleration!
2. Bilen kører i starten med en hastighed på 24 m/s og reducerer hastigheden, indtil den stopper efter 3 sekunder. Størrelsen af bilens deceleration er...
3. Et objekt, der oprindeligt er i hvile, bevæger sig med en konstant acceleration på 5 m/s.2Bestem hastigheden og den tilbagelagte afstand efter 10 sekunder.
4. Et objekt, der oprindeligt bevæger sig med en konstant hastighed på 5 m/s, oplever en konstant deceleration på 5 m/s.2 indtil den stopper. Bestem tidsintervallet og den afstand, bilen tilbagelægger, før den stopper.
5. En bil, der i starten kører med en hastighed på 30 m/s, oplever en konstant deceleration på 5 m/s.2Bestem bilens hastighed og tilbagelagte afstand efter at have oplevet deceleration i 5 sekunder.
6. Hastigheden (v) af et objekt, der bevæger sig i en lige linje mod tiden (t), er vist i v-t-grafen. Den afstand, som objektet tilbagelægger på 10 s, er…
7. Grafen på siden viser bevægelsen af en bil, der bevæger sig i en lige linje med en konstant hastighed. Den afstand, bilen tilbagelægger på 4 sekunder, er….
8. Grafen på siden viser en bil, der bevæger sig i en lige linje med konstant hastighed. Den afstand, bilen tilbagelægger på 4 sekunder, er….

Konstant acceleration – problemer og løsninger