1. Malý míč je hozen vodorovně konstantní rychlostí 10 m/s. Míč narazí na zeď a odrazí se stejnou rychlostí. Jaká je změna hybnosti míče?
Známý:
Hmotnost (m) = 0.2 kg
Počáteční rychlost (v o ) = -10 m/s
Konečná rychlost (vt ) = 10 m/s
Znaménka plus a mínus označují, že se objekty pohybují v opačných směrech.
Hledá se : změna hybnosti (Δp)
Řešení:
Vzorec pro změnu hybnosti :
Δp = mv t – mv o = m (v t – v o )
Změna hybnosti:
Δp = 0.2 (10 – (-10)) = 0.2 (10 + 10)
Δp = 0.2 (20)
Δp = 4 kg m/s
[irp]
2. Koule o hmotnosti 10 gramů volně padá z výšky, dopadne na podlahu rychlostí 15 m/s a poté se odrazí vzhůru rychlostí 10 m/s. Určete impuls!
Známý:
Hmotnost (m) = 10 gramů = 0.01 kg
Počáteční rychlost (v o ) = -15 m/s
Konečná rychlost (vt ) = 10 m/s
Hledá se: Impuls (I)
Řešení:
Impuls (I) se rovná změně hybnosti (Δp)
I = mv t – mv o = m (v t – v o )
Impuls:
I = 0.01 (10 – (-15)) = 0.01 (10 + 15)
I = 0.01 (25)
I = 0.25 kg m/s
[irp]
3. Míč o hmotnosti 200 gramů byl hozen vodorovně rychlostí 4 m/s, poté byl míč odpálen stejným směrem. Doba kontaktu míče s pálkou je 2 míle za sekundu a rychlost míče po opuštění pálky je 12 m/s. Velikost síly, kterou pálkař působí na míč, je …
Známý:
Hmotnost (m) = 200 gramů = 0.2 kg
Počáteční rychlost (v o ) = 4 m/s
Konečná rychlost (vt ) = 12 m/s
Časový interval (t) = 2 milisekundy = (2/1000) sekundy = 0.002 sekundy
Hledaná hodnota : Velikost síly (F)
Řešení:
Vzorec impulsu:
I = Ft
Vzorec pro změnu hybnosti:
mv t – mv o = m (v t – v o )
Impuls (I) se rovná změně hybnosti (Δp)
I = Δp
Ft = m( vt – vo )
F (0.002) = (0.2)(12 – 4)
F (0.002) = (0.2)(8)
F(0.002) = 1.6
F = 1.6 / 0.002
F = 800 Newtonů
[wpdm_package id='1155']
- Problémy s lineární hybností a jejich řešení
- Problémy s hybností a impulsem a jejich řešení
- Dokonale elastické srážky v jednom rozměru, problémy a jejich řešení
- Dokonale nepružné srážky v jednom rozměru: problémy a řešení
- Nepružné srážky v jednorozměrných problémech a jejich řešení