1. Dva dlouhé rovnoběžné vodiče, kterými protékají stejné proudy, 3 A. Pokud je vzdálenost mezi oběma vodiči 40 cm, určete magnetické pole v bodě P. μ o = 4 π x 10 −7 Wb A −1 m −1.
Známý:
Elektrický proud (I) = 3 A
Vzdálenost mezi dráty 1 a 2 (r 12 ) = 40 cm = 0.4 m
Vzdálenost mezi vodičem 1 a P (r1P ) = 30 cm = 0.3 m
Vzdálenost mezi vodičem 2 a P (r²P ) = 40 – 30 = 10 cm = 0.1 m
u o = 4π x 10-7 Wb.A - 1 .m -1
Hledá se: Magnetické pole v bodě P
Řešení:
Magnetické pole vytvářené drátem 1 (vlevo) :

Magnetické pole vytvářené drátem 2 (vpravo) :

Magnetické pole v bodě P:
B P = B 2 – B 1 = 6 × 10⁻⁶ – 2 × 10⁻⁶
B P = 4 x 10⁻⁶ Tesla
2. Dlouhým vodičem, kterým protéká proud 2 A. Určete velikost a směr magnetického pole v bodě P. (μ o = 4π x 10 −7 Wb A −1 m −1 )
Známý:
Elektrický proud (I) = 2 A
Vzdálenost mezi drátem a bodem P (rP ) = 4 cm = 0.04 m
μ o = 4π x 10 −7 Wb. A −1 m −1
Hledá se: Velikost a směr magnetické indukce v bodě P
Řešení:
