1.

Určete elektrický proud v obvodu (1 µF = 10⁻⁶ F )
Známý:
Rezistor (R) = 12 ohmů
Induktor (L) = 0.075 H
Kondenzátor (C) = 500 µF = 500 x 10⁻⁶ F = 5 x 10⁻⁴ Farad
Napětí (V) = V o sin ω t = V o sin 2πf t = 26 sin 200t
Hledá se: Elektrický proud
Řešení:
Impedance (Z):
![]()
Indukční reaktance (XL ) = ωL = (200)(0,075) = 15 Ohmů
Kapacitní reaktance (X C ) = 1 / ωC = 1 / (200)(5 x 10⁻⁴ ) = 1 / (1000 x 10⁻⁴ ) = 1 / 10⁻¹ = 10⁻¹ = 10 Ohmů
Rezistor (R) = 12 ohmů

Elektrický proud (I) :
I = V / Z = 26 voltů / 13 ohmů
I = 2 volty/ohmy
I = 2 A
2. Pokud je impedance obvodu 250 Ω, určete odpor rezistoru R.
Známý:
Impedance obvodu (Z) = 250 Ω
Kondenzátor (C) = 8 m F = 8 x 10⁻⁶ F
Cívka (L) = 0.8 H
Napětí (V) = 200 voltů
w = 500 rad/s
Hledá se: Odpor rezistoru (R)
Řešení:


3. Určete rozdíl potenciálů na obou hranách induktoru.
Známý:
R = 40 W
X L = 150 W
X C = 120 W
V = 20 000 voltů
Hledaný: potenciální rozdíl
Řešení:
Celková impedance Z obvodu:

Rozdíl potenciálů na obou hranách induktoru:
![]()