1. V uzavřené nádobě se plyn rozpíná tak, že konečný objem se ztrojnásobí oproti původnímu objemu (V = počáteční objem, T = počáteční teplota ). Jaká je konečná teplota?
Známý:
Počáteční objem (V1 ) = V
Konečný objem (V² ) = 3V
Počáteční teplota (T1 ) = T
Požadovaná: Konečná teplota ( T2 )
Řešení:
Vzorec Charlesova zákona :

Konečná teplota plynů se ztrojnásobí oproti počáteční teplotě.
[irp]
2. Mám na mysli plyny, které mají zpočátku objem V a teplotu T. Pokud plyn prochází izobarickým dejem , takže teplota se zdvojnásobí oproti počáteční teplotě, pak konečný objem plynů je…
Známý:
Počáteční objem (V1 ) = V
Počáteční teplota (T1 ) = T
Konečná teplota (T2 ) = 2T
Hledá se: finální svazek (V 2 )
Řešení:

Konečný objem plynů se zdvojnásobí oproti původnímu objemu.
[irp]
3. V uzavřené nádobě mají ideální plyny zpočátku objem 2 litry a teplotu 27 ° C. Pokud konečný objem plynů dosáhne 3 litrů, pak je konečná teplota…
Známý:
Počáteční objem (V1 ) = 2 litry = 2 dm3 = 2 x 10⁻³ m3
Konečný objem (V2 ) = 3 litry = 3 dm3 = 3 x 10⁻³ m3
Počáteční teplota (T1 ) = 27 ° C + 273 °F = 300 K
Požadovaná: Konečná teplota ( T2 )
Řešení:

Konečná teplota je 177 ° C neboli 177 + 273 = 450 Kelvinů.