Formule di circuiti elettrici è resistenza elettrica

Esempi di dumande è formule per circuiti elettrici è resistenza elettrica

Circuiti elettrici

1. Fighjate u schema di circuitu elettricu seguente. A magnitudine di a corrente elettrica chì scorre per a resistenza di 8 Ohm hè….
Discussione di l'Esame Naziunale di Fisica di u Liceu à u livellu di u distrettu/cità - Circuiti elettrichi, resistenza elettrica 1A. 1,8 Ampere
B. 1,2 Ampere
C. 0,8 Ampere
D. 0,6 Ampere

Discussione
Hè cunnisciutu chì:
Resistenza 1 (R1) = 12 Ω
Resistenza 2 (R2) = 8 Ω
Resistenza 3 (R3) = 10 Ω
Tensione elettrica (V) = 12 Volt
Quistione: Forza di corrente attraversu R1
Risposta:

A currente elettrica scorre da un putenziale altu à un putenziale bassu. A direzzione di a currente elettrica in u circuitu sopra hè a listessa chè a direzzione di e lancette di l'orologio.

A corrente chì esce da a batteria:
Prima calculate a resistenza di rimpiazzamentu (R). Dopu, calculate a currente aduprendu a formula di a lege d'Ohm: V = IR o I = V / R induve V = tensione, I = currente, R = resistenza di rimpiazzamentu.

Resistenza di rimpiazzamentu:
Resistenza R1 è a resistenza R2 disposti in serie. A resistenza di rimpiazzamentu hè:
R12 = R1 + R2 = 12 + 8 = 20 Ω
Resistenza R12 è a resistenza R3 disposti in parallelu. A resistenza di rimpiazzamentu hè:
1/R = 1/R12 +1/R3 = 1/20 + 1/10 = 1/20 + 2/20 = 3/20
R = 20/3 Ω

A corrente chì esce da a batteria:
I = V / R = 12 : 20/3 = 12 x 3/20 = 36/20 = 1,8 Ampere
A corrente chì esce da a batteria hè di 1,8 Ampere.

A corrente elettrica chì scorre attraversu una resistenza di 8 Ω
Discussione di l'Esame Naziunale di Fisica di u Liceu à u livellu di u distrettu/cità - Circuiti elettrichi, resistenza elettrica 2Vab = 12 Volt
R12 = 20 Ω
R3 = 10 Ω

A corrente elettrica chì scorre attraversu una resistenza di 10 Ω
I3 = Vab /r3 = 12 Volt / 10 Ω = 1,2 Ampere
A corrente elettrica chì scorre attraversu una resistenza di 20 Ω
I12 = Vab /r12 = 12 Volt / 20 Ω = 0,6 Ampere

A Prima Legge di Kirchhoff dice chì a corrente elettrica chì entra in una branca hè a listessa chè a corrente elettrica chì esce da quella branca. Basatu annantu à... A prima lege di Kirchhoff Si cunclude chì a corrente elettrica chì passa per una resistenza di 20 Ω = a corrente elettrica chì passa per una resistenza di 12 Ω = a corrente elettrica chì passa per una resistenza di 8 Ω = 0,6 Ampere.
A risposta curretta hè D.

2.
Discussione di l'Esame Naziunale di Fisica di u Liceu à u livellu di u distrettu/cità - Circuiti elettrichi, resistenza elettrica 3Fate attenzione à u seguente circuitu elettricu chjusu!
Sè a resistenza in a fonte di tensione hè trascurata, tandu a differenza di putenziale trà l'estremità di a resistenza di 6 Ohm hè...
A. 3 Volt
B. 2 Volt
C. 2/3 Volt
D. 1/3 Volt
Discussione
Hè cunnisciutu chì:
Resistenza 1 = 4 Ω
Resistenza 2 = 3 Ω
Resistenza 3 = 6 Ω
Tensione (V) = 6 volt
Quistione: Differenza di putenziale trà l'estremità di una resistenza di 6 Ohm
Risposta:
Una resistenza di 3 Ω è una resistenza di 3 Ω sò cunnesse in parallelu. A resistenza di rimpiazzamentu hè:
1/R23 = 1/3 Ω + 1/6 Ω = 2/6 Ω + 1/6 Ω = 3/6 Ω
R23 = 6/3 Ω = 2 Ω

Una resistenza di 4 Ω è una resistenza di 2 Ω sò cunnesse in serie. E resistenze di rimpiazzamentu sò:
R = 4 Ω + 2 Ω = 6 Ω

A forza di a corrente elettrica chì esce da a fonte di tensione:
Discussione di l'Esame Naziunale di Fisica di u Liceu à u livellu di u distrettu/cità - Circuiti elettrichi, resistenza elettrica 4I = V / R = 6 volt / 6 ohm = 1 Ampere
Una resistenza di 4 Ω è una resistenza di 2 Ω sò cunnesse in serie in modu chì, secondu a prima lege di Kirchooff, a corrente elettrica chì passa per a resistenza di 4 Ω hè uguale à a corrente elettrica chì passa per a resistenza di 2 Ω = 1 Ampere.

Differenza di putenziale trà i punti a è b:
V = IR = (1 Ampere)(2 Ohm) = 2 volt
Differenza di putenziale trà i punti a è b = differenza di putenziale trà l'estremità di a resistenza di 2 Ω = differenza di putenziale trà l'estremità di a resistenza di 3 Ω = differenza di putenziale trà l'estremità di a resistenza di 6 Ω = 2 volt.
A risposta curretta hè B.

Resistenza elettrica

3. Trè resistenze elettriche, s'elle sò disposte in parallelu, u valore di resistenza hè 12/11 Ohm, s'elle sò disposte in serie u valore hè 12 Ohm, allora u valore di ogni resistenza hè...
A. 1 Ohm, 2 Ohm, 3 Ohm
B. 2 Ohm, 4 Ohm, 6 Ohm
C. 1 Ohm, 3 Ohm, 5 Ohm
D. 3 Ohm, 4 Ohm, 5 Ohm
Discussione
Sè a resistenza elettrica hè disposta in serie, a resistenza equivalente hè calculata cù a formula:
R = R1 + R2 + R3
12 = R1 + R2 + R3
E scelte pussibili sò e risposte B è D.
Sè a resistenza elettrica hè disposta in parallelu, a resistenza equivalente hè calculata cù a formula: 1/R = 1/R1 +1/R2 +1/R3.
Sè vo aduprate a risposta B tandu:
1/R = 1/2 + 1/4 + 1/6
1/R = 6/12 + 3/12 + 2/12
1/R = 11/12
R = 12/11
A risposta curretta hè B.

Tipu di barriera

4. A resistività di u tungstenu è di u stagnu hè 5,5 x 10 rispettivamente.-8 Ohmmetru è 22 x 10-8 Ohmmetru. U filu di tungstenu è u filu di stagnu sò longhi 5 metri ognunu. Sè i dui fili anu u listessu valore di resistenza è u diametru di u tungstenu hè 2 mm, allora u diametru di u filu di cunduttore hè... mmm
A. 2
B. 4
C. √2
D. ½ √2
Discussione
Hè cunnisciutu chì:
Resistività di tungstenu (ρ1) = 5,5 x 10-8 Ohm metru
Resistività di u stagnu (ρ2) = 22 x 10-8 Ohm metru
Lunghezza di u filu di tungstenu (L)1) = 5 metri
Lunghezza di u filu di piombu (L)2) = 5 metri
Diametru di tungstenu (D1) = 2 mm
Ragiu di tungstenu (R1) = 1/2 (D) = 1/2 (2 mm) = 1 mm = 1 x 10-3 metre
Quistione: Diametru di piombu (D)2)
Risposta:
Area superficiale di u filu di tungstenu:
A1 = π r2 = π (10-3)2 = π 10-6

U valore di resistenza di u filu di tungstenu è di u filu di stagnu hè u listessu.
R1 = R2
ρ1 L1 / À1 = ρ2 L2 / À2
(5,5 x 10-8)(5) / π 10-6 = (22 x 10-8)(5) / π r2
5,5 / 10-6 = 22 / r2
5,5 r2 = 22 x 10-6
r2 = (22 x 10-6 ) / 5,5
r2 = 4 x 10-6
r = 2 x 10-3 metre
r = 2 millimetri
A risposta curretta hè A.

Fonte di a dumanda:

Dumande OSN di Fisica di u Liceu

Lasciate un cummentariu