A formula per a lege di cunservazione di l'energia meccanica, energia putenziale di una molla, macchine simplici

Esempi di dumande è formule per a lege di cunservazione di l'energia meccanica, l'energia putenziale di una molla, e macchine simplici

Legge di cunservazione di l'energia meccanica

1. Un ughjettu hà una energia meccanica custante, una energia cinetica crescente è una energia putenziale gravitazionale decrescente. L'ughjettu hè in un statu di….

  1. diam
  2. spustà si in sù
  3. spustà in ghjò
  4. muvendusi versu l'altu acceleratu

Discussione
Più grande hè l'energia cinetica, più grande hè a velocità di l'ughjettu, è più chjuca hè l'energia putenziale gravitaziunale, più bassa hè l'altezza di l'ughjettu sopra à a terra. Questu accade quandu un ughjettu si move da una certa altezza versu a terra.

A relazione trà a velocità è l'energia cinetica hè mostrata da a formula di l'energia cinetica:
EK = ½ mv2
Descrizzione di a formula: EK = energia cinetica, m = massa, v = velocità

A relazione trà l'altezza è l'energia putenziale gravitazionale hè mostrata da a formula di l'energia putenziale gravitazionale:
EP = mgh
Descrizzione di a formula: EP = energia putenziale gravitazionale, m = massa, g = accelerazione gravitazionale, h = altezza
A risposta curretta hè C.

Macchina simplice
2. Discussione di e dumande di fisica di l'Olimpiadi Naziunale di Scienze (OSN) per a scola media à u livellu di u distrettu/cità - Sforzu, u teorema di l'energia cinetica di u travagliu, a lege di cunservazione di l'energia meccanica, l'energia putenziale di e molle, macchine simplici 1U rapportu di a lunghezza a è b in u diagramma schematicu di una macchina simplice hè a: b = 1: 2,2. U valore minimu di a forza F per alzà un caricu B chì pesa 330 Newton hè…. Newton

  1. 100
  2. 150
  3. 2200
  4. 7260

Discussione
Hè cunnisciutu chì:
Lunghezza a = bracciu di carica (lB) = 1
Lunghezza b = bracciu di forza (lF) = 2,2
Forza di pesu (w) = 330 Newton
Dumandatu: Forza di leva (F)
Risposta:
A formula per u vantaghju meccanicu di una macchina à leva simplice:
KM = l / F = lF / lB
infurmazione:
KM = vantaghju meccanicu, w = gravità, F = leva, lF = bracciu di forza, lB = bracciu di carica
 
w / F = lF / lB
330 / F = 2,2 / 1
330 / F = 2,2
330 / 2,2 = F
F = 150 Newton
A risposta curretta hè B.

3. Discussione di e dumande di fisica di l'Olimpiadi Naziunale di Scienze (OSN) per a scola media à u livellu di u distrettu/cità - Sforzu, u teorema di l'energia cinetica di u travagliu, a lege di cunservazione di l'energia meccanica, l'energia putenziale di e molle, macchine simplici 2Fighjate l'imagine à fiancu. Un studiente move un ughjettu da u puntu A à u puntu B cù una forza F cum'è mostratu in l'imagine. Sè l'attritu trà l'ughjettu è a tavola hè trascuratu, allora u vantaghju mecanicu di l'attività hè...

  1. 4
  2. 5/3
  3. 5/4
  4. 3/4

Discussione
Hè cunnisciutu chì:
L'altezza di u pianu inclinatu (y) = 4 metri – 1 metru = 3 metri
Lunghezza di a zona piana (x) = 4 metri
Dumandatu: Vantaghju meccanicu (MC) di un pianu inclinatu
Risposta:
Calcula a lunghezza di u pianu inclinatu aduprendu a formula pitagorica:
R = √32+42 = √9+16 = √25 = 5 metri
Vantaghji meccanichi di un pianu inclinatu:
KM = R / y
KM = 5 metri / 3 metri
KM = 5/3
A risposta curretta hè B.

Energia Potenziale di Primavera

4. Una pista di tuffi usa una basa caricata da una molla per furnisce una spinta versu l'altu per chì l'atleta inizi u saltu. Quandu un atleta ci salta sopra cù una forza di 500 N, a molla si accorcia di 4 cm. A quantità di energia putenziale furnita da a molla per spinghje l'atleta hè….

  1. 20 joule
  2. 10 joule
  3. 5 joule
  4. 2 joule

Discussione
Hè cunnisciutu chì:
Forza (F) = 500 N
Cambiamentu di lunghezza di a molla (Δx) = 4 cm = 0,04 m
Dumandatu: Energia putenziale di primavera
Risposta:
Prima, calculate a custante elastica di a molla aduprendu a formula di a lege di Hooke:
k = F / Δx = 500 N / 0,04 m = 12500 N/m
L'energia potenziale elastica di a molla hè:
EP = ½ k Δx2 = ½ (12500)(0,04)2 = (6250)(0,0016)
EP = 10 Joule
A risposta curretta hè B.

Fonte di a dumanda:

Dumande OSN di Fisica di u Liceu

 

Lasciate un cummentariu