Esempi di dumande è formule per onde trasversali, onde longitudinali, onde stazionarie
Onde trasversali
1. A distanza trà dui valli adiacenti di un'onda di a superficia di l'acqua hè di 20 m. Un ughjettu galleggia nantu à a superficia di l'acqua è sperimenta un muvimentu vibrazionale. Sè u tempu per una vibrazione hè di 4 secondi, allora a velocità di l'onda hè... m/s
- 20
- 15
- 10
- 5
Discussione
Hè cunnisciutu chì:
Lunghezza d'onda (λ) = 20 metri
Periodu (T) = 4 secondi
Dumandatu: Velocità di l'onda (v)
Risposta:
Formula di velocità di l'onda:
v = λ / T = 20 metri / 4 secondi = 5 metri / seconda
A risposta curretta hè D.
2. Dui punti A è B sò nantu à una corda è sò à 90 cm l'unu da l'altru. Un'onda trasversale si propaga nantu à a corda , in modu chì u puntu A hè à u piccu di l'onda, u puntu B hè à u fondu di l'onda, è trà elli ci sò dui picchi è dui fondi di l'onda. Sè u periodu di l'onda hè 0,3 seconde, allora a velocità di propagazione di l'onda hè….
- 10,8 cm / s
- 18,0 cm / s
- 120,0 cm / s
- 200,0 cm / s
Discussione
Hè cunnisciutu chì:
Distanza AB (l) = 90 cm
Periodu d'onda (T) = 0,3 secondi
Frequenza di l'onda (f) = 1/0,3 secondi
U puntu A hè à u piccu di l'onda, u puntu B hè à u fondu di l'onda
Trà i punti A è B ci sò dui picchi è dui bassi di l'onda
Dumandatu: Velocità di propagazione di l'onda (v = f λ)
Risposta:
Basatu annantu à l'imagine, si cunclude chì ci sò 2,5 lunghezze d'onda. A distanza di una lunghezza d'onda (λ) = 90 cm / 2,5 = 36 cm
Velocità di propagazione di l'onda:
v = f λ = (1/0,3)(36) = 36/0,3 = 120 cm/s.
A risposta curretta hè C.
3. U graficu seguente mostra u spustamentu di un puntu in un mezu in funzione di u tempu mentre un'onda passa per u mezu.
Sè a lunghezza d'onda hè di 6 metri, tandu a velocità di propagazione di l'onda hè...
- 3 m / s
- 6 m / s
- 8 m / s
- 12 m / s
Discussione
Hè cunnisciutu chì:
Ci sò 2 lunghezze d'onda basate annantu à u graficu sopra.
Distanza di 1 lunghezza d'onda (λ) = 6 metri / 2 = 3 metri.
Periodu (T) = 0,5 secondi
Dumandatu: Velocità di l'onda (v)
Risposta:
v = f λ = λ / T = 3 metri / 0,5 secondi = 6 metri / seconda
A risposta curretta hè B.
Onde longitudinali
4. Dui fonti sonore sò fatte sunà simultaneamente in u listessu mezu è a listessa temperatura. A prima fonte sonora hà una frequenza di 640 Hz è a seconda fonte sonora hè 1280 Hz. L'affermazione curretta hè….
- A velocità di u primu sonu hè più grande chè a velocità di u secondu sonu
- A velocità di u primu sonu hè più chjuca chè a velocità di u secondu sonu
- A prima è a seconda velocità di u sonu sò listesse
- Longu onde sonore tramindui sò di a listessa taglia
Discussione
A velocità di u sonu dipende da u mezu, dunque se u mezu hè listessu, a velocità di i dui soni serà listessa. À u cuntrariu, se a frequenza hè alta, a lunghezza d'onda serà chjuca, è in listessu modu, se a frequenza hè bassa, a lunghezza d'onda serà grande. E frequenze di i dui soni sò diverse, dunque e lunghezze d'onda di i dui soni saranu ancu diverse.
A risposta curretta hè C.
Onde stazionarie (onde stazionarie)
5. Una corda cù e duie estremità chjuse produce un tonu fundamentale cù una frequenza di 420 Hz. E frequenze di i trè ipertoni sò….
- 840 Hz
- 1260 Hz
- 1680 Hz
- 2940 Hz
Discussione
Hè cunnisciutu chì:
A frequenza fundamentale (f1) = 420 Hz
E duie estremità di u filu sò ligate
Dumandatu: A frequenza di i trè toni
Risposta:
A frequenza di u secondu ipertonu (f2) = 2 f1 = 2 (420 Hz) = 840 Hz
A frequenza di u terzu ipertonu (f3) = 3 f1 = 3 (420 Hz) = 1260 Hz
A risposta curretta hè B.
Onde sonore
6.
L'imagine quì sottu rapprisenta una campana elettrica in un recintu chjusu. A campana hè tandu sunata, liberendu l'aria da u recintu. Dopu chì l'aria hè stata liberata da u recintu, u sonu di a campana ùn hè più audibile. Basatu annantu à questu incidente, si pò cunclude chì u sonu...
- ùn si faci micca in un spaziu chjusu
- purtatu da l'aria chì esce da u cappucciu
- ùn si pò propagà in u vacuum
- ùn si pò propagà à traversu i solidi
Discussione
U sonu hè un'onda chì viaghja à traversu i solidi, i liquidi è i gasi. Sè a campana hè in u vacuum, l'onde sonore ùn ponu micca viaghjà da a campana à l'arechja di l'ascoltatore.
A risposta curretta hè C.
Fonte di a dumanda:
Dumande OSN di Fisica di u Liceu