3 dumande nantu à l'equazione di a custante di primavera
1. Una molla in sospensione libera hà una lunghezza di 10 cm. À l'estremità libera, un pesu di 200 grammi hè suspesu in modu chì a lunghezza di a molla sia di 11 cm. Sè g = 10 m/s 2 , chì ghjè a costante di forza di a molla ?
Cunnisciutu:
A lunghezza iniziale di a molla (y 1 ) = 10 cm = 0.10 m
A lunghezza finale di a molla (y2 ) = 11 cm = 0.11 m
Cambiamentu di lunghezza di a molla (Δy) = 0.11 – 0.10 = 0.01 metri
A massa di u caricu (m) = 200 grammi = 0.2 kg
Pesu di carica (w) = mg = (0,2)(10) = 2 Newton
Cercatu: Costante di a molla (k)
Vergogna à tè:
Formula di a custante di primavera:
F = k Δy
k = F / Δy = 2 / 0,01 = 200 / 1 = 200 Newton/metru
2. Una molla pò esse stirata in modu da esse stesa di 10 cm cù una energia putenziale di 0.5 Joule. Chì ghjè a custante di a molla ?
Cunnisciutu:
L'aghjunta di a lunghezza di a molla (Δy) = 10 cm = 0.1 metru
Energia potenziale di a molla (EP) = 0.5 Joules
Cercatu: Costante di a molla (k)
Vergogna à tè:
A custante di a molla hè calculata cù a formula di l'energia potenziale di a molla:
EP = ½ k Δy 2
2 EP = k Δy 2
2 (0,5) = k (0,1) 2
1 = k (0,01)
k = 1 / 0,01 = 100 / 1 = 100 Newton/metru
3. Una molla tirata cù una forza di 100 N aumenta a so lunghezza di 5 cm. Calcula a custante di a molla.
Cunnisciutu:
Forza (F) = 100 N
Aumentu di a lunghezza di a molla (Δx) = 5 cm = 0.05 m
Cercatu: Costante di a molla (k)
Vergogna à tè:
F = k Δx
k = F / Δx = 100 / 0,05 = 10.000 / 5 = 2000 Newton/metru