Determina l'altezza massima di u muvimentu di u prugettu

Prublemi risolti in u muvimentu di u pruiettile - determinà l'altezza massima

1. Un pallone di football calciatu lascia a terra à un angulu θ = 60 ° cù l'urizzuntale chì hà una velocità iniziale di 10 m/s. Calcula l'altezza massima! L'accelerazione di gravità hè 10 m/ s².

Cunnisciutu:

Angulu (θ) = 60 °

Velocità iniziale (v o ) = 10 m/s

Altezza massima desiderata (h)

Soluzione:

Risoluzione di prublemi di muvimentu di prughjettili - determinazione di l'altezza massima 1Cumponente verticale di a velocità iniziale:

sin 60 o = v oy / v o

v oy = v o sin 60 o = (10)(sin 60 o ) = (10)(0.5 √ 3 ) = 5 √ 3 m/s

Sceglite a direzzione ascendente cum'è pusitiva è a direzzione discendente cum'è negativa.

Cunnisciutu:

Accelerazione di gravità (g) = -10 m/s² ( negativa versu u bassu)

Cumponente verticale di a velocità iniziale (v oy ) = + 5 √ 3 m/s (positiva versu l'altu)

Velocità finale à l'altezza massima (v ty ) = 0

Altezza massima desiderata (h)

Soluzione:

v t 2 = v o 2 + 2 gh

0 2 = ( 5 √ 3) 2 + 2 (-10) h

0 = 2 5 ( 3) – 20 ore

0 = 75 – 20 ore

75 = 20 ore

h = 75/20

h = 3.75 metri

L'altezza massima hè di 3.75 metri.

[irp]

2. Un corpu hè prughjettatu in altu cù un angulu di 30 ° cù l'urizzuntale da un edifiziu altu 20 metri. A so velocità iniziale hè 4 m/s. Calcula l'altezza massima! L'accelerazione di gravità hè 10 m/ s².

Cunnisciutu:

Angulu (θ) = 30 °

Altezza iniziale (h) = 20 metri

Velocità iniziale (v o ) = 4 m/s

Accelerazione di gravità (g) = 10 m/ s²

Voluta : L'altezza massima (h)

Soluzione:

Cumponente verticale di a velocità iniziale:

sin 30 o = v oy / v o

v oy = v o sin 30 o = (4)(sin 30 o ) = (4)(0.5) = 2 m/s

Sceglite a direzzione ascendente cum'è pusitiva è a direzzione discendente cum'è negativa.

Cunnisciutu:

Accelerazione di gravità (g) = -10 m/s² ( negativa versu u bassu)

Cumponente verticale di a velocità iniziale (v oy ) = +2 m/s (positiva versu l'altu)

Velocità finale à l'altezza massima (v ty ) = 0

Cercatu: L'altezza massima

Soluzione:

L'altezza massima:

v t 2 = v o 2 + 2 gh

0 2 = 2 2 + 2 (-10) h

0 = 4 – 20 ore

4 = 20 ore

h = 4/20

h = 0.2 metri

L'altezza massima hè 0.2 metri + 20 metri = 20.2 metri.

[irp]

[wpdm_package id='528′]

[wpdm_package id='536′]

  1. Risolve a velocità iniziale in cumpunenti urizzuntali è verticali
  2. Determina u spustamentu urizzuntale
  3. Determina l'altezza massima
  4. Determinà l'intervallu di tempu
  5. Determinà a pusizione di l'uggetti
  6. Determina a velocità finale

Lascia un Comment