Prublemi risolti in u muvimentu di u pruiettile - determinazione di u spustamentu urizzuntale
1. Un pallone di football calciatu lascia a terra à un angulu θ = 60 ° cù l'urizzuntale chì hà una velocità iniziale di 16 m/s. Quantu tempu ci vulerà prima chì u pallone tocchi a terra ?
Cunnisciutu:
Angulu ( θ ) = 60 °
Velocità iniziale (v o ) = 16 m/s
Accelerazione di gravità (g) = 10 m/ s²
Ricercatu: Spostamentu urizzuntale (x)
Soluzione:
Cumponente urizzuntale di a velocità iniziale:
v ox = v o cos θ = (16 m/s)(cos 60 o ) = (16 m/s)(0.5) = 8 m/s
Cumponente verticale di a velocità iniziale:
v oy = v o sin θ = (16 m/s)(sin 60 o ) = (16 m/s)(0.5 √ 3 ) = 8 √ 3 m/s
U muvimentu di u prughjettile pò esse capitu analizendu separatamente e cumpunenti urizzuntali è verticali di u muvimentu. U muvimentu x si faci à velocità custante è u muvimentu y si faci à accelerazione di gravità custante.
U tempu in aria
U tempu ch'ella ferma in aria hè determinatu da u muvimentu y. Prima truvemu u tempu aduprendu u muvimentu y è dopu usemu stu valore di tempu in l'equazioni x ( equazione di velocità costante ).
Sceglite a direzzione ascendente cum'è pusitiva è a direzzione discendente cum'è negativa.
Cunnisciutu:
Velocità iniziale (v o ) = 8 √ 3 m/s (v o in sù)
Accelerazione di gravità (g) = -10 m/s² ( g versu u bassu)
Altezza (h) = 0 (a palla hè di ritornu à a listessa pusizione)
Cercasi: Tempu in aria
Soluzione:
h = v o t + 1/2 gt 2
0 = ( 8 √3 ) t + 1/2 (-10) t2
0 = 8 √ 3 t – 5 t 2
8 √ 3 t = 5 t 2
8 (1.7) = 5 t
14 = 5 t
t = 14 / 5 = 2.8 seconde
Spostamentu horizontale
Cunnisciutu:
Velocità (v) = 8 m/s
Intervallu di tempu (t) = 2.8 secondi
Cercasi: Spostamentu
Soluzione:
x = vt = (8 m/s)(2.8 s) = 22.4 metri
U spustamentu urizzuntale hè di 22.4 metri.
[irp]
2. Un corpu hè prughjettatu in altu cù un angulu di 60 ° cù l'urizzuntale da un edifiziu altu 50 metri. A so velocità iniziale hè 30 m/s. Calcula u spustamentu urizzuntale! L'accelerazione di gravità hè 10 m/ s².
Cunnisciutu:
Angulu ( θ ) = 60 °
Altezza (h) = 15 m
Velocità iniziale (v o ) = 30 m/s
Accelerazione di gravità (g) = 10 m/ s²
Cercatu : x
Soluzione:
Cumponente urizzuntale di a velocità iniziale ::
v ox = v o cos θ = (30 m/s)(cos 60 o ) = (30 m/s)(0.5) = 15 m/s
Cumponente verticale di a velocità iniziale:
v oy = v o sin θ = (30 m/s)(sin 60 o ) = (30 m/s)(0.5 √ 3 ) = 15 √ 3 m/s
U tempu in aria
Prima truvemu u tempu aduprendu u muvimentu y è dopu usemu stu valore di tempu in l'equazioni x (equazione di velocità costante). Sceglite in sù cum'è pusitivu è in giù cum'è negativu.
Cunnisciutu:
Velocità iniziale (v o ) = 15 √ 3 m/s (positiva versu l'altu)
Accelerazione di gravità (g) = -10 m/s² ( negativa versu u bassu)
Altezza (h) = -50 (Terra 50 metri sottu à a pusizione iniziale)
Cercatu : t
Soluzione:
h = v o t + 1/2 gt 2
-50 = ( 15 √3 ) t + 1/2 (-10 ) t2
-50 = 15 √ 3 t – 5 t 2
5 t 2 – 15 √ 3 t – 50 = 0
Calcula u tempu cù sta formula:
a = 5, b = – 15 √ 3, c = – 50

U tempu in aria hè 6.7 seconde.
Spostamentu urizzuntale:
Cunnisciutu:
Velocità (v) = 15 m/s
Intervallu di tempu (t) = 6.7 secondi
Cercasi: spustamentu
Soluzione:
s = vt = (15 m/s)(6.7 s) = 100.5 metri
U spustamentu urizzuntale hè di 100.5 metri.
[irp]
3. Una piccula palla hè prughjettata orizzontalmente cù una velocità iniziale v o = 10 m/s da un edifiziu altu 10 metri. Calcula u spustamentu urizzuntale ! L'accelerazione di gravità hè 10 m/s 2
Cunnisciutu:
Altezza (h) = 10 m
Velocità iniziale (v o ) = 10 m/s
Accelerazione di gravità (g) = 10 m/ s²
Cercatu : x
Soluzione:
Cumponente urizzuntale di a velocità iniziale = velocità iniziale = 10 m/s.
U tempu in aria
U tempu in aria hè calculatu cù l'equazione di u muvimentu di caduta libera.
Cunnisciutu:
Accelerazione di gravità (g) = 10 m/ s²
Altezza (h) = 10 metri
Cercatu : t
Soluzione:
h = 1/2 gt 2
10 = 1/2 (10) t²
10 = 5 t²
t2 = 10 / 5 = 2
t = √2 = 1.4 seconde
Spostamentu horizontale
U spustamentu urizzuntale hè calculatu aduprendu l'equazione di u muvimentu à velocità costante.
Cunnisciutu:
Velocità (v) = 10 m/s
Intervallu di tempu (t) = 1.4 secondi
Cercatu : x
Soluzione:
s = vt = (10 m/s)(1.4 s) = 14 metri
U spustamentu urizzuntale hè di 14 metri.
[irp]
[wpdm_package id='526′]
[wpdm_package id='536′]
- Risolve a velocità iniziale in cumpunenti urizzuntali è verticali
- Determina u spustamentu urizzuntale
- Determina l'altezza massima
- Determinà l'intervallu di tempu
- Determinà a pusizione di l'uggetti
- Determina a velocità finale