1. Massa di un ughjettu, m = 10 kg, sustinutu da una corda. Truvate a tensione in a corda! g = 10 m/ s²
Cunnisciutu:
Massa (m) = 10 kg
Accelerazione di gravità (g) = 10 m/ s²
Cercata: A forza di tensione (T)
Soluzione:
ΣF y = 0
T – w = 0
T = w
T = mg
T = (10 kg)(10 m/s² ) = 100 kg m/ s²
T = 100 Newton
[irp]
2. A massa di l'ughjettu hè 10 kg. Truvate a tensione in a corda….. Accelerazione dovuta à a gravità = 10 m/ s².
Vergogna à tè
Cunnisciutu:
Massa (m) = 10 kg
Accelerazione dovuta à a gravità (g) = 10 m/ s².
Cercata: A forza di tensione (T)
Soluzione:
w = misfattu = mg = (10 kg)(10 m/s²)) = 100 kg m/s2
T 1 = a forza di tensione 1
T 1x = a cumpunente x di a forza di tensione 1 = T 1 cos 45 o = 0.7 T 1
T 1y = a cumpunente y di a forza di tensione 2 = T 1 sin 45 o = 0.7 T 1
T 2 = a forza di tensione 2
T 2x = a cumpunente x di a forza di tensione 2 = T 2 cos 45 o = 0.7 T 2
T 2y = a cumpunente y di a forza di tensione 2 = T 2 sin 45 o = 0.7 T 2
A cundizione d'equilibriu ΣF = 0.
asse y:
ΣF y = 0
T 1y + T 2y – w = 0
0.7T 1 + 0.7T 2 – 100 = 0
0.7T 1 + 0.7T 2 = 100 —– equazione 1
asse x :
ΣF x = 0
T 2x – T 1x = 0
0.7T 2 – 0.7T 1 = 0
0.7T² = 0.7T¹
T 2 = T 1 —– equazione 2
Determinate a magnitudine di T 1 :
0.7T 1 + 0.7T 1 = 100
1.4T 1 = 100
T1 = 100 / 1.4
T 1 = 71.4 Newton
T 1 = T 2 dunque T 2 = 71.4 Newton
[wpdm_package id='486′]
- Particelle in equilibriu unidimensionale
- Particelle in equilibriu bidimensionale
- Equilibriu di corpi cunnessi da corde è pulegge
- Equilibriu di i corpi nantu à un pianu inclinatu