Applicazione di a lege di u muvimentu di Newton in un ascensore - prublemi è suluzioni

1. Una persona di 50 kg in un ascensore. Accelerazione di gravità = 10 m/s 2. Determinate a forza nurmale esercitata nantu à l'ughjettu da l'ascensore, se:

(a) l'ascensore hè à riposu

(b) l'ascensore si move in giù à una velocità costante

(c) l'ascensore hà acceleratu in sù cù una accelerazione costante 5 / s²

(d) l'ascensore hà acceleratu in giù à una velocità costante di 5 m/ s²

(e) ascensore in caduta libera

Vergogna à tè

Applicazione di a lege di u muvimentu di Newton nantu à l'ascensori - prublemi è suluzioni 1Cunnisciutu:

Massa di a persona (m) = 50 kg

Accelerazione di gravità (g) = 10 m/ s²

Pesu (w) = mg = (50)(10) = 500 Newton

Cercata: A forza nurmale (N)

Soluzione:

(a) l'ascensore hè à riposu

L'ascensore hè à riposu dunque ùn ci hè micca accelerazione (a = 0)

Scegliemu a direzzione ascendente in a direzzione pusitiva è a direzzione discendente in a direzzione negativa.

Σ F = ma

N – w = 0

N = w

N = 500 Newton

(b) l'ascensore si move in giù à una velocità costante

Velocità costante dunque ùn ci hè micca accelerazione (a = 0)

Scegliemu a direzzione ascendente in a direzzione pusitiva è a direzzione discendente in a direzzione negativa.

Σ F = ma

N – w = 0

N = w

N = 500 Newton

(c) l'ascensore hà acceleratu in sù à una velocità costante di 5 m/ s²

A direzzione di l'accelerazione hè ascendente, dunque scegliemu a direzzione pusitiva cum'è ascendente.

N – w = ma

N = w + ma

N = 500 + (50)(5)

N = 500 + 250

N = 750 Newton

A persona sente u pianu chì spinge in sù più forte chè quandu l'ascensore hè fermu o si move cù una velocità costante.

Sè a persona si trova nantu à una scala, a scala legge a magnitudine di a forza discendente esercitata da a persona nantu à a scala. Per a terza lege di Newton, questu hè uguale à a magnitudine di a forza nurmale ascendente esercitata da a scala nantu à a persona.

(d) l'ascensore hà acceleratu in giù à una velocità costante di 5 m/ s²

A direzzione di l'accelerazione hè versu u bassu, dunque scegliemu a direzzione pusitiva cum'è in giù.

w – N = ma

N = w – ma

N = 500 – (50)(5)

N = 500 – 250

N = 250 Newton

U pesu di a persona hè 250 N, menu di u pesu reale w = 500 N.

(e) ascensore in caduta libera

A caduta libera significa chì l'accelerazione di l'ascensore hè a listessa chè l'accelerazione dovuta à a gravità. A magnitudine di l'accelerazione dovuta à a gravità hè 9,8 m/s 2 , a so direzzione hè in giù versu u centru di a Terra. A velocità aumenta linearmente in u tempu di 9,8 m/s durante ogni secondu.

A direzzione di l'accelerazione hè versu u bassu, dunque scegliemu a direzzione pusitiva cum'è in giù.

w – N = ma

N = w – ma

N = 500 – (50)(10)

N = 500 – 500

N = 0

[irp]

2. Determinate a tensione in un cavu d'ascensore. Massa di l'ascensore = 2000 kg.

(a) l'ascensore hè à riposu

(b) l'ascensore hà acceleratu in giù à una velocità costante di 5 m/ s²

(c) l'ascensore hà acceleratu in sù à una velocità costante di 5 m/ s²

(d) ascensore in caduta libera

Accelerazione di gravità (g) = 10 m/ s²

Vergogna à tè

Applicazione di a lege di u muvimentu di Newton nantu à l'ascensori - prublemi è suluzioni 2Cunnisciutu:

Massa di l'ascensore (m) = 2000 kg

Accelerazione di gravità (g) = 10 m/ s²

pesu (w) = mg = (2000)(10) = 20,000 Newton

Cercata: A forza di tensione (T)

Soluzione:

(a) l'ascensore hè à riposu

l'ascensore hè in riposu dunque ùn ci hè micca accelerazione (a = 0)

Scegliemu a direzzione ascendente cum'è a direzzione pusitiva è a direzzione discendente cum'è a direzzione negativa.

Σ F = ma

T – w = 0

T = w

T = 20,000 Newton

Tensione in u cavu (T) = pesu di l'ascensore (w) = 20,000 Newton

(b) l'ascensore hà acceleratu in giù à una velocità costante di 5 m/ s²

A direzzione di l'accelerazione hè versu u bassu, dunque scegliemu a direzzione pusitiva cum'è in giù.

w – T = ma

T = w – ma

T = 20 000 – (2000)(5)

T = 20,000 – 10,000

T = 10,000 Newton

c) l'ascensore hà acceleratu in sù à una velocità costante di 5 m/ s²

A direzzione di l'accelerazione hè in giù, dunque scegliemu a direzzione pusitiva cum'è in su.

T – w = ma

T = w + ma

T = 20,000 + (2000)(5)

T = 20,000 + 10,000

T = 30,000 Newton

(d) ascensore in caduta libera

A direzzione di l'accelerazione hè versu u bassu, dunque scegliemu a direzzione pusitiva cum'è in giù.

w – T = ma

T = w – ma

T = 20 000 – (2000)(10)

T = 20,000 – 20,000

T = 0

[wpdm_package id='482′]

  1. Massa è pesu
  2. Forza nurmale
  3. A seconda lege di u muvimentu di Newton
  4. Forza di attritu
  5. Muvimentu nantu à a superficia urizzuntale senza forza di attritu
  6. U muvimentu di dui corpi cù a listessa accelerazione nantu à una superficia horizontale rugosa cù forza di attritu
  7. Muvimentu nantu à un pianu inclinatu senza forza di attritu
  8. Muvimentu nantu à u pianu inclinatu ruvidu cù a forza di attritu
  9. Muvimentu in un ascensore
  10. U muvimentu di i corpi hè culligatu da corde è pulegge
  11. Dui corpi cù a listessa magnitudine d'accelerazione
  12. Arrotondamentu di una curva piatta - dinamica di u muvimentu circulare
  13. Arrotondamentu di una curva inclinata - dinamica di u muvimentu circulare
  14. Muvimentu uniforme in un cerchju urizzuntale
  15. Forza centripeta in un muvimentu circulare uniforme

Lascia un Comment