Esempi di dumande nantu à l'intensità è i livelli d'intensità sonora

11 Esempii d' Intensità Sonora è Livelli Sonori

1. U sonu hà una intensità di 1 x 10-9 W / m2Chì ghjè u livellu d'intensità in decibel (dB) ?
Discussione
Hè cunnisciutu chì:
I = 1 x 10-9 W / m2
Io = 1 x 10-12 W / m2
Quistione: Livellu d'intensità (dB)?
Risposta:

Intensità è livellu d'intensità

2. U livellu d'intensità sonora in una stanza hè 100 dB. Chì ghjè l'intensità sonora in a stanza ?
Discussione
Hè cunnisciutu chì:
TI = 100 dB
Io = 1 x 10-12 W / m2
Quistione: Intensità sonora (I) in a stanza?
Risposta:

Intensità è livellu d'intensità 1

3. Dui onde sonore anu una intensità di 1 x 10-5 W / m2 è 1 x 10-4 W / m2A diffarenza di i livelli d'intensità in dB hè…
Discussione
Hè cunnisciutu chì:
I1 = 10-5 W / m2
I2 = 10-4 W / m2
Io = 10-12 W / m2
Quistione: Differenza in u livellu d'intensità (TI) in dB?
Risposta:
Intensità è livellu d'intensità 2Differenza in i livelli d'intensità?
TI1 – Informatica2 = 80 dB -70 dB = 10 dB

4. Determinate u rapportu di l'intensità di dui soni chì i so livelli d'intensità sò 10 dB è 40 dB.
Discussione
Hè cunnisciutu chì:
TI1 = 10 dB
TI2 = 40 dB
Io = 10-12 W / m2
Dumandatu: Paragone di l'intensità di i dui soni (I1 : Eiu2)?
Risposta:

intensità è livellu d'intensità 4Cunfrontu di l'intensità di e duie fonti sonore:
I1 : Eiu2
10-11 : 10-8

5. U livellu d'intensità sonora di mille fischi identichi sunati inseme hè 60 dB. Sè 10 fischi identichi sò sunati inseme, u livellu d'intensità diventa….

  1. 40 dB
  2. 50 dB
  3. 60 dB
  4. 70 dB
  5. 90 dB

Discussione

Hè cunnisciutu chì:
Fischietti TI 1000 = 60 dB
Dumandatu: Fischi di livellu d'intensità 10
Risposta:

Livellu d'intensità di 1 fischiu:
TI 1000 fischietti = TI un fischietto + 10 log x
60 = TI + 10 log 1000
60 = TI + 10 log 103
60 = TI + (3)(10)(log 10)
60 = TI + (3)(10)(1)
60 = 1 + 30
TI = 60 – 30
TI = 30 dB
U livellu d'intensità di un fischiu hè 30 dB.

Livellu d'intensità di 10 fischiu:
TI 10 fischietti = TI un fischietto + 10 log x
TI 10 fischi = 30 + 10 log 10
TI 10 fischi = 30 + 10 log 101
TI 10 fischi = 30 + (1)(10)(log 10)
TI 10 fischietti = 30 + (1)(10)(1)
TI 10 fischietti = 30 + 10
Fischietti TI 10 = 40 dB
U livellu d'intensità di 10 fischi hè 40 dB.
A risposta curretta hè A.

6. U livellu d'intensità sonora di centu macchine identiche in una fabbrica tessile chì operanu simultaneamente hè 80 dB. Sè u livellu d'intensità sonora di un certu numeru d'altre macchine identiche hè 90 dB, allora u numeru di macchine in usu à quellu mumentu hè….

  1. 1.000 buah
  2. 500 buah
  3. 100 buah
  4. 50 buah
  5. 10 buah

Discussione
Hè cunnisciutu chì:
Macchina TI 100 = 80 dB
Dumandatu: numeru di macchine cù un livellu d'intensità di 90 dB
Risposta:
Livellu d'intensità di 1 macchina:
TI 100 macchine = TI una macchina + 10 log x
80 = TI + 10 log 100
80 = TI + 10 log 102
80 = TI + (2)(10)(log 10)
80 = TI + (2)(10)(1)
80 = 1 + 20
TI = 80 – 20
TI = 60 dB
U livellu d'intensità di una macchina hè 60 dB.

Numeru di macchine cù un livellu d'intensità di 90 dB:
TI x macchina = TI una macchina + 10 log x
90 = 60 + 10 log x
90 – 60 = 10 log x
30 = 10 log x
30 / 10 = log x
3 = log x
3 = log 1000

log 1000 = log 10 3 = (3)(log 10) = (3)(1) = 3.

U numeru di macchine cù un livellu d'intensità di 90 dB hè 1000.
A risposta curretta hè A.

7. L'intensità sonora à u puntu P, chì hè à 3 m da a fonte sonora, hè 10⁻⁴ watt /m² . U puntu R hè à 300 m da a fonte sonora. Sè l'intensità di soglia I₀ = 10⁻¹² watt /m² , tandu u rapportu di i livelli d'intensità à i punti P è R hè…

A. 1 : 2
B. 2 : 1
C. 2 : 3
D. 2 : 4
E. 3 : 4

Discussione
Hè cunnisciutu :
Intensità sonora à u puntu P (IP) = 10-4 W / m2
A distanza di u puntu P da a fonte sonora (rP) = 3 metri
A distanza di u puntu R da a fonte sonora (rR) = 300 metri
Intensità di soglia (Io) = 10-12 Watt/m2
Dumandatu : Paragone di i livelli d'intensità à i punti P è R (TIP : InformaticaR)
Jawab :

A formula per a relazione trà l'intensità è a distanza :
Ip rp2 = EiuR rR2
Intensità di u sonu à R :
(10-4) (32) = (IR) (3002)
(10-4)(9) = (IR)(90000)
9 X 10-4 = (EiuR)(9 x 104)
IR = 9 x 10-4 : 9 x 10-4
IR = 10-8
L'intensità sonora à u puntu R hè 10-8 W / m2.
Livellu d'intensità à P :
Onde sonore (intensità è livelli d'intensità sonora) - Discussione di dumande è risposte per l'esame naziunale di fisica SMA MA 2013 - 1Livellu d'intensità in R :
Onde sonore (intensità è livelli d'intensità sonora) - Discussione di dumande è risposte per l'esame naziunale di fisica SMA MA 2013 - 2Paragone di TI à i punti P è R :
80 dB : 40 dB
2: 1
A risposta curretta hè B.

8. L'intensità sonora à u puntu A, chì hè à 1 metru da a fonte sonora, hè 10-7 W /m2 . U puntu B hè à 100 metri da a fonte sonora. Sè l'intensità di soglia hè 10-12 W /m2 , u rapportu di i livelli d'intensità à A è B hè…

A. 5 : 3
B. 5 : 1
C. 4 : 5
D. 4 : 3
E. 3 : 1

Discussione
Hè cunnisciutu :
Intensità sonora à u puntu A (IA) = 10-7 W / m2
A distanza di u puntu A da a fonte sonora (rA) = 1 metri
A distanza di u puntu B da a fonte sonora (rR) = 100 metri
Intensità di soglia (Io) = 10-12 Watt/m2
Dumandatu Cunfrontu di i livelli d'intensità à i punti A è BA : InformaticaB)
Jawab :
A formula per a relazione trà l'intensità è a distanza :
IA rA2 = EiuB rB2
Intensità sonora à u puntu B :
(10-7) (12) = (IB) (1002)
(10-7)(1) = (IB)(10.000)
1 X 10-7 = (EiuB)(1 x 104)
IB = 10-7 : 104
IB = 10-11
L'intensità sonora à u puntu R hè 10-11 W / m2.
Livellu d'intensità à u puntu A :
Onde sonore (intensità è livelli d'intensità sonora) - Discussione di dumande è risposte per l'esame naziunale di fisica SMA MA 2013 - 3Livellu d'intensità à u puntu B :
Onde sonore (intensità è livelli d'intensità sonora) - Discussione di dumande è risposte per l'esame naziunale di fisica SMA MA 2013 - 4Paragone di l'IT à i punti A è B :
50 dB : 10 dB
5: 1
A risposta curretta hè B.

9. I punti A è B sò à una distanza rispettivamente di 800 m è 400 m da a fonte sonora. Sè in a zona A si sente un sonu cù una intensità di 10-3 W / m2, tandu a paragunazione di i livelli d'intensità di i punti A è B hè… (log2 = 0,3 è Io = 10-12 W / m2)
A. 11 : 15
B. 15 : 11
C. 15 : 16
D. 16 : 11
E. 16 : 15
Discussione
Hè cunnisciutu :
Intensità sonora à u puntu A (IA) = 10-3 W / m2
A distanza di u puntu A da a fonte sonora (rA) = 800 metri
A distanza di u puntu B da a fonte sonora (rB) = 400 metri
Intensità di soglia (Io) = 10-12 Watt/m2
Log2 = 0,3
Dumandatu : Paragone di i livelli d'intensità à i punti A è B (TIA : InformaticaB)
Jawab :
A formula per a relazione trà l'intensità è a distanza :
IA rA2 = EiuB rB2
Intensità sonora à u puntu B :
(10-3) (8002) = (IB) (4002)
(10-3)(640.000) = (IB)(160.000)
(10-3)(64) = (IB)(16)
(10-3)(4) = (IB)(1)
IB = 4 x 10-3 : 1
IB = 4 x 10-3
L'intensità sonora à u puntu B hè 4 x 10-3 W / m2.
Livellu d'intensità à u puntu A :
Onde sonore (intensità è livelli d'intensità sonora) - Discussione di dumande è risposte per l'esame naziunale di fisica SMA MA 2013 - 5Livellu d'intensità à u puntu B :
Onde sonore (intensità è livelli d'intensità sonora) - Discussione di dumande è risposte per l'esame naziunale di fisica SMA MA 2013 - 6U rapportu TI à i punti P è R hè:
90 dB : 96 dB
15: 16
A risposta curretta hè C.

 10. I punti A è B sò rispettivamente à 3 metri è 8 metri da una fonte sonora. Sè eiuA è eiuB ognunu hè l'intensità di u sonu à u puntu A è à u puntu B, tandu IA : EiuB hè …
A. 3 : 2
B. 4 : 9
C. 9 : 4
D. 16 : 81
E. 64 : 9
Discussione:
Hè cunnisciutu :
rA = 3 m, rB = 8 m
Dumandatu :
IA : EiuB ?
Jawab :
L'intensità sonora hè inversamente proporzionale à u quadratu di a distanza di un puntu da a fonte sonora:
Intensità di u sonu - 1A risposta curretta hè E.

11. A distanza da A à a fonte sonora hè 3/4 volte a distanza da B à a fonte sonora. Sè l'intensità di u sonu intesu da A hè Io, tandu l'intensità intesa da B hè...
A. 1/3 Io
B. 2/3 Io
C. 3/4 Io
D. 9/4 Io
E. 9/16 Io
Discussione:
Hè cunnisciutu :
rA = 3/4r, rB = r, IA = Eiuo
Dumandatu :
IB =?
Jawab :

esempiu di intensità sonora di dumande d'esame naziunale

A risposta curretta hè E.

Dumande nantu à l'intensità è i livelli d'intensità sonora

1. Una palla hè lanciata verticalmente in ghjò da un edifiziu di parechji piani cù una velocità iniziale di 4 m/s è ghjunghje à terra dopu à 3 secondi. Chì ghjè a velocità di a palla quandu tocca a terra ?
Risposta:
vt = 30 m/s
2. Una petra hè ghjittata in un pozzu cù una velocità iniziale di 12 m/s è tocca a superficia di l'acqua di u pozzu dopu à 3 secondi. Quantu hè prufondu u pozzu ?
Risposta:
h = 55 metri
3. Da un edifiziu altu 100 metri, un pacchettu hè ghjittatu verticalmente in ghjò à una velocità di 5 m/s. Determinate (a) l'intervallu di tempu per chì u pacchettu ghjunghji à terra (b) A velocità di u pacchettu quandu tocca a terra
Risposta:
(a) t = 4 seconde (b) vt = 45 m/s

Lasciate un cummentariu