1. Ang masa sa butang = 2 kg, ang acceleration tungod sa grabidad = 9.8 m/s² , ang coefficient sa static friction = 0.2, ang coefficient sa kinetic friction = 0.1. Ang butang ba nagpahulay o nag-accelerate? Kon ang butang gi-accelerate, pangitaa (a) ang net force (b) ang magnitude ug direksyon sa acceleration sa kahon!

solusyon

Nailhan:
Misa (m) = 2 kg
Pagpadali tungod sa grabidad (g) = 9.8 m/s 2
Koepisyent sa static friction ( μs ) = 0.2
Koepisyent sa kinetic friction ( μk ) = 0.1
Timbang (w) = mg = (2)(9.8) = 19.6 Newton
Ang pinahigda nga sangkap sa gibug-aton (w x ) = w sin 30 o = (19.6)(0.5) = 9.8 Newtons
Ang bertikal nga sangkap sa gibug-aton (w y ) = w cos 30 o = (19.6)(0.5√3) = 9.8√3 Newtons
Ang normal nga puwersa (N) = w y = 9.8√3 Newtons
Kusog sa static friction (fs ) = (0.2)(9.8√3) = 1.96√3 Newton = 3.39 Newton
Kusog sa kinetic friction (f k ) = (0.1)(9.8√3) = 0.98√3 Newton = 1.69 Newton
Solusyon:
Ang butang wala naglihok kon ang wx < fs s , ang butang naglihok paubos kon ang wx > fs s.
wx = 9.8 Newton ug fs = 3.39 Newton.
(a) ang netong puwersa
∑ F = w x – f k = 9.8 – 1.69 = 8.11 Newton
(b) gidak-on ug direksyon sa pagpadali
∑ F = ma
8.11 = (2) usa ka
sa usa ka = 4.05
Gidak-on sa akselerasyon = 4.05 m/s² ug direksyon sa akselerasyon = paubos.
[irp]
2. Mass sa butang = 4 kg, acceleration due to gravity = 9,8 m/s² . Coefficient of kinetic friction = 0.2 ug coefficient of static friction = 0.4. Magnitude sa puwersa F = 40 Newtons. Ang butang nagpahulay o nag-slide paubos? Kon ang butang nag-slide paubos, pangitaa (a) ang net force (b) magnitude ug direksyon sa acceleration!

solusyon

Nailhan:
Misa (m) = 4 kg
Pagpadali tungod sa grabidad (g) = 9.8 m/s 2
Ang koepisyent sa static friction ( μs ) = 0.4
Ang koepisyent sa kinetic friction ( μk ) = 0.2
Timbang (w) = mg = (4)(9.8) = 39.2 Newtons
Ang pinahigda nga sangkap sa gibug-aton (w x ) = w sin 30 o = (39.2)(0.5) = 19.6 Newtons
Ang bertikal nga sangkap sa gibug-aton (w y ) = w cos 30 o = (392)(0..5√3) = 19.6√3 Newtons
Ang normal nga puwersa (N) = w y = 19.6√3 Newtons = 33.95 Newtons
ang puwersa sa estatikong friction (fs ) = μs N = (0,4)(33.95) = 13.58 Newtons
Ang kinetic friction force (f k ) = μ k N = (0.2)(33.95) = 6.79 Newtons
F = 40 Newton
Solusyon:
Ang butang mo-slide paubos kon F < w x + f s . Ang butang mo-slide pataas kon F > w x + f s.
F = 40 ka Newton, wx = 19.6 ka Newton ug fs = 13.58 ka Newton.
Ang F mas dako kay sa wx + fs mao nga ang butang mo-slide pataas.
(a) Ang kinatibuk-ang puwersa
∑ F = F – w x – f k = 40 – 19.6 – 6.79 = 13.61 Newton
(b) Ang gidak-on ug direksyon sa pagpadali
∑ F = ma
6.4 = (4) usa ka
sa usa ka = 1.6
Ang gidak-on sa akselerasyon kay 1.6 m/s² ug ang direksyon sa akselerasyon pataas.
[irp]
[wpdm_package id='481′]
- Misa ug gibug-aton
- Normal nga pwersa
- Ang ikaduhang balaod sa paglihok ni Newton
- Puwersa sa friction
- Paglihok sa pinahigda nga nawong nga walay puwersa sa friction
- Ang paglihok sa duha ka lawas nga adunay parehas nga pagpadali sa bagis nga pinahigda nga nawong nga adunay puwersa sa friction
- Paglihok sa inclined plane nga walay friction force
- Paglihok sa bagis nga inclined plane nga adunay friction force
- Paglihok sa usa ka elevator
- Ang paglihok sa mga lawas konektado sa mga pisi ug mga pulley
- Duha ka lawas nga parehas og gidak-on sa pagpadali
- Paglibot sa usa ka patag nga kurba - dinamika sa lingin nga paglihok
- Paglibot sa usa ka banked curve - dinamika sa circular motion
- Parehas nga paglihok sa usa ka pinahigda nga lingin
- Puwersa sa sentripetal sa uniporme nga lingin nga paglihok