1. Ang usa ka elektron gipaspasan gikan sa pagpahulay pinaagi sa usa ka potensyal nga kalainan nga 12 V. Unsa ang pagbag-o sa enerhiya sa potensyal sa kuryente sa elektron?
Nailhan:
Ang karga sa usa ka elektron (e) = -1.60 x 10 -19 Coulomb
Potensyal sa kuryente = boltahe (V) = 12 Volts
Gipangita: Ang pagbag-o sa enerhiya sa potensyal nga kuryente sa elektron (ΔPE)
Solusyon:
ΔPE = q V = (-1.60 x 10 -19 C)(12 V) = -19.2 x 10 -19 Joules
Ang minus nga timaan nagpakita nga ang potensyal nga enerhiya mikunhod.
[irp]
2. Duha ka parallel plates ang gi-charge. Ang gilay-on tali sa mga plates kay 2 cm ug ang gidak-on sa electric field tali sa mga plates kay 500 Volt/meter. Unsa ang pagbag-o sa potential energy sa proton kon kini mo-accelerate gikan sa positive charged plate ngadto sa negatively charged plate?
Nailhan:
Ang gidak-on sa electric field taliwala sa mga plato (E) = 500 Volt/meter
Ang gilay-on tali sa mga plato (s) = 2 cm = 0,02 m
Ang karga sa usa ka proton = +1.60 x 10 -19 Coulombs
Gipangita: Ang pagbag-o sa enerhiya sa potensyal nga kuryente (ΔPE)
Solusyon:
Potensyal nga kuryente:
V = E s
V = (500 Boltahe/m)(0.02 m)
V = 10 Boltahe
Ang pagbag-o sa enerhiya sa potensyal nga kuryente:
ΔPE = qV
ΔPE = (1,60 x 10 -19 C)(10 V)
ΔPE = 16 x 10 -19 Joule
ΔPE = 1.6 x 10 -1 8 Joule
[irp]
3. Duha ka punto nga karga ang gibulag sa gilay-on nga 10 cm. Ang karga sa punto A = +9 μC ug ang karga sa punto B = -4 μC. k = 9 x 10 9 Nm 2 C −2 , 1 μC = 10 −6 C. Unsa ang pagbag-o sa electric potential energy sa karga sa punto B kon kini padak-on ngadto sa punto A?
![]()
Nailhan:
Karga A (q 1 ) = +9 μC = +9 x 10 −6 C
Karga B (q 1 ) = -4 μC = -4 x 10 −6 C
k = 9 x 10 9 Nm 2 C −2
Ang distansya tali sa mga kargamento A ug B (r) = 10 cm = 0.1 m = 10 -1 m
Gipangita: Ang pagbag-o sa enerhiya sa potensyal nga kuryente (ΔEP)
Solusyon:
