Ehemplo sa mga Pangutana nga Impulse

4 ka Ehemplo sa mga Pangutana nga Gipahinabo sa Kalit nga Pag-aghat

1. Usa ka bola nga may gibug-aton nga 0,5 kg ang gawasnon nga mahulog gikan sa gitas-on nga h1 = 7,2 m ibabaw sa salog ug mo-bounce ngadto sa gitas-on nga h2 = 3,2 m. Kon ang acceleration tungod sa grabidad kay 10 ms -2 , ang impulse nga naglihok sa bola kay...

A. 2,0 Ns

B. 3,0 Ns

C. 10 Ns

D. 40 Ns

E. 80 Ns

Panaghisgot

Nasayran nga :

Misa sa bola (m) = 0,5 kg

Ang gitas-on sa bola nga nahurot og kahulog (h1 ) = 7,2 metros

Ang gitas-on sa naglukso nga bola (h2 ) = 3,2 metros

Ang pagpadali sa grabidad sa Yuta (g) = 10 m/s 2

Nangutana : Impulso nga naglihok sa bola

Tubag :

Ang katulin sa bola sa wala pa ang impact (v)o)

Kwentaha ang gikusgon sa bola sa dili pa kini mabangga gamit ang pormula sa free fall. Kon ang gitas-on (h) = 7,2 metros, ang acceleration due to gravity (g) = 10 m/s² ug ang katapusang gikusgon sa dili pa kini mabangga sa salog, gamita ang pormula nga v2 = 2 gh.

v o 2 = 2(10)(7,2) = 144

v o = 2(10)(7,2) = 12 m/s

Ang katulin sa bola sa dili pa ang impact (v o ) kay -12 m/s. Ang negatibong simbolo nagpakita lang sa direksyon.

Ang katulin sa bola human dayon sa pagbangga (v)t)

Kwentaha ang gikusgon sa bola human dayon sa pagbangga gamit ang pormula para sa pataas nga bertikal nga paglihok. Kon ang gitas-on (h) = 3,2 metros, ang gravitational acceleration (g) = -10 m/s² , ang katapusang gikusgon sa pinakataas nga gitas-on (vt² ) = 0 ug ang inisyal nga gikusgon human dayon sa pag-igo sa salog ang gipangayo, busa gamita ang pormula nga vt² = vo² + 2gh².

vt 2 = v o 2 + 2 gh

0 = v₂o₃ + 2 (-10)(3,2)

v o 2 = 64

v o = √64 = 8 m/s

Ang gikusgon sa bola human sa pagbangga (vt ) kay 8 m/s

Impulso nga naglihok sa bola (I)

Ang impulso gikalkulo gamit ang pormula sa impulso-momentum theorem.

Impulso (I) = pagbag-o sa momentum (Δp)

I = m (vt – v₂o ) = (0,5)(8-(-12)) = (0,5)(8 + 12) = 0,5(20) = 10 Newton segundos

Ang saktong tubag kay C.

2. Usa ka bola sa ping pong nga may gibug-aton nga 5 gramos ang gawasnon nga mahulog gikan sa usa ka gihabogon (g = 10 ms -2 ). Kung kini moigo sa salog, ang gikusgon sa bola kay 6 ms -1 ug dayon human kini moigo sa salog, ang bola mobounce pataas nga may gikusgon nga 4 ms -1 . Ang gidak-on sa impulse nga naglihok sa bola kay...

A. 0,50 Ns

B. 0,25 Ns

C. 0,10 Ns

D. 0,05 Ns

E. 0,01 Ns

Panaghisgot

Nasayran nga :

Mass sa bola (m) = 5 gramos = 0,005 kg

Ang katulin sa bola sa dili pa kini moigo sa salog (v₂o ) = -6 m/s

Ang gikusgon sa bola human dayon sa pag-igo sa salog (vt ) = 4 m/s

Ang positibo ug negatibo nga katulin nagpasabot nga ang direksyon sa katulin sa bola o ang direksyon sa paglihok sa bola sa dili pa ang pagbangga kay sukwahi sa direksyon sa paglihok sa bola human sa pagbangga.

Nangutana : Kadasig (I)

Tubag :

Ang impulse-momentum theorem nag-ingon nga ang impulse (I) katumbas sa pagbag-o sa momentum (Δp).

I = Δp = mv t – mv o = m (v t – v o )

I = (0,005)(4 – (-6)) = (0,005)(4 + 6) = (0,005)(10) = 0,05 Newton segundo

Ang saktong tubag kay D.

3. Usa ka 20-gramo nga bola ang gilabay nga may tulin nga v 1 = 4 ms -1 sa wala. Human maigo sa bungbong, ang bola mo-bounce nga may tulin nga v 2 = 2 ms -1 sa tuo. Ang resulta nga impulso mao ang….

A. 0,24 NsEhemplo sa Impulso 1

B. 0,12 Ns

C. 0,08 Ns

D. 0,06 Ns

E. 0,04 Ns

Panaghisgot

Nasayran nga:

Mass sa bola (m) = 20 gramos = 0,020 kg

Ang katulin sa bola sa dili pa ang pagbangga (v o ) = -4 m/s (sa wala)

Ang katulin sa bola human sa pagbangga (vt ) = +2 m/s (sa tuo)

Ang v o gihatagan og negatibo nga timaan aron mailhan ang direksyon niini gikan sa v t.

Nangutana: Kalit nga pag-aghat

Tubag:

Impulso (I) = pagbag-o sa momentum (Δp) = mvt – mvo

Impulso (I) = m (vt – vo ) = 0,02 (2 – (-4))

Impulso (I) = 0,02 (2 + 4) = 0,02 (6)

Impulso (I) = 0,12 Newton segundos.

Ang saktong tubag kay B.

4. Usa ka 100-gramo nga bola sa tennis ang gihulog sa salog gikan sa gitas-on nga 20 cm nga walay inisyal nga tulin. Human maigo sa salog, ang bola mo-bounce nga adunay tulin nga 1 ms -1 ug (g = 10 ms -2 ). Ang pagbag-o sa momentum nga nasinati sa bola mao ang...

A. 0,1 Ns
B. 0,3 Ns
C. 0,5 Ns
D. 0,8 Ns
E. 0,9 Ns

Panaghisgot
Nailhan kini :
Mass sa bola (m) = 100 gramos = 0,1 kg
Gitas-on (h) = 20 cm = 0,2 metros
Pagpadali tungod sa grabidad (g) = 10 m/s2
Ang katulin sa bola human dayon maigo sa salog (v)t) = 1 m/s
Nangutana : pagbag-o sa momentum sa bola
tubag :
Ang katulin sa bola sa wala pa ang impact (v)o)
Kwentaha ang gikusgon sa bola sa dili pa kini mabangga gamit ang pormula sa free fall. Kon ang gitas-on sa free fall sa bola (h) = 0,2 metros, ang acceleration due to gravity (g) = 10 m/s2 ug nangutana sa katulin sa bola kung kini moigo sa salog, busa ang pormula gigamit v2 = 2 gh
v2 = 2 (10)(0,2) = 4
v= √4 = -2 m/s
Gihatagan kini og negatibo nga timaan tungod kay ang direksyon sa paglihok sa bola sa dili pa kini mabangga sa salog sukwahi sa direksyon sa paglihok niini human kini mabangga sa salog.
Pagbag-o sa momentum sa bola (Δp)
Δp = mvt – mvo = m (v)t -vo)
Δp = (0,1)(1 – (-2)) = (0,1)(1 + 2) = (0,1)(3) = 0,3 Newton segundo
Ang saktong tubag kay B.

Tinubdan sa pangutana:

Mga Pangutana sa Pisika sa Nasudnong Eksaminasyon para sa Senior High School/Bokasyonal nga High School

Pagbilin og komento