6 ka Ehemplo sa mga Pangutana sa Balaod ni Archimedes
1. Pila ka volume sa bato ang gibutang sa tubig dagat kon ang gibug-aton sa tubig dagat nga gibalhin sa bato kay 2 Newtons? Densidad sa tubig dagat = 1025 kg/m3.
Panaghisgot
Tubag:
Balaod ni Archimedes Mga estado nga gibug-aton sa naula nga tubig (ang tubig nga gibalhin sa puthaw) katumbas sa dako nga puwersa sa paglutaw nga gihimo pinaagi sa tubig sa puthaw.

Gidaghanon sa tubig nga nabalhin = gidaghanon sa bato nga nalubog sa tubig sa dagat = 199,1 cm3.
2. Usa ka sudlanan nga puno sa tubig. Usa ka piraso sa puthaw nga 2 cm ang gitas-on3 gilubog sa usa ka sudlanan aron ang ubang tubig moawas. Unsa ang gibug-aton sa tubig nga moawas?
Panaghisgot


3. Ang masa sa usa ka butang sa hangin kay 15 kg ug ang masa sa usa ka butang sa tubig kay 13,7 kg. Ang butang ba hinimo sa purong bulawan?
Panaghisgot
Nasayran nga:
m = 15 kg
m' = 13,7 kg
Nangutana: ang butang hinimo ba sa purong bulawan?
Tubag:
Espesyal nga grabidad purong bulawan = 19,3 o densidad sa purong bulawan = 19300 kg/m3Kon ang densidad sa usa ka butang parehas sa densidad sa purong bulawan, nan ang butang hinimo sa purong bulawan.
Unsa ang densidad sa usa ka butang? ?
Kusog sa paglutaw (F)A) katumbas sa gibug-aton sa butang sa hangin (w) kuhaan sa gibug-aton sa butang sa tubig (w').

Isulod ang mass value sa butang sa hangin ug ang mass value sa butang sa tubig:
Ang ratio sa densidad sa usa ka butang ngadto sa densidad sa tubig (/) = ang espesipikong grabidad sa butang. Busa ang espesipikong grabidad sa butang = 11,3.
Ang densidad sa usa ka butang = espesipikong grabidad nga gipadaghan sa densidad sa tubig = (11,3)(1000 kg/m3) = 11.300 kg/m3.
Ang espesipikong gibug-aton sa purong bulawan kay 19,3 ug ang densidad sa bulawan kay 19.300 kg/m3 busa ang butang dili hinimo sa purong bulawan.
4. Usa ka barkong pangluwas ang naningkamot sa pag-alsa sa usa ka container nga adunay kinatibuk-ang gibug-aton nga 4500 kg nga nahulog sa dagat. Ang container may sukod nga 2 metros ang gitas-on, 1,5 metros ang gilapdon, ug 1 metros ang gitas-on. Ang densidad sa tubig sa dagat niadtong panahona kay 1025 kg/m3 ug ang acceleration tungod sa grabidad kay 10 m/s2 . Busa, ang minimum nga puwersa nga gikinahanglan aron i-alsa ang butang gikan sa salog sa dagat ngadto sa ibabaw kay…
Panaghisgot
Nailhan kini:
Misa sa kahon (m) = 4500 kg
Gidaghanon sa kahon (V) = 2 mx 1,5 mx 1 m = 3 m3
Densidad sa tubig dagat ( ρ) = 1025 kg/ m3
Pagpadali tungod sa grabidad (g) = 10 m/s 2
Pangutana: Unsa ang pinakagamay nga puwersa nga gikinahanglan aron maalsa ang usa ka butang gikan sa salog sa dagat ngadto sa ibabaw?
Tubag:
Timbang sa usa ka butang sa hangin = mg = (4500 kg)(10 m/s² ) = 45000 N
Aron maalsa ang usa ka butang sa yuta, ang minimum nga puwersa kay 45000 N.
Gidak-on sa kusog sa paglutaw:
F A = ρ F g V = ( 1025)(10)(3) = 30750 N
Timbang sa butang sa tubig dagat = 45000 N – 30750 N = 14250 N
Aron maalsa ang usa ka butang sa dagat, ang minimum nga puwersa kay 14250 N.
5. Usa ka butang ang naglutaw sa usa ka likido nga ang densidad kay 800 kg/m3Kon ang ¼ sa butang wala matuslob sa likido, nan ang densidad sa butang mao ang...
A. 600 kg/m3
B. 900 kg/m3
C. 1000 kg/m3
D. 1200 kg/m3
E. 1300 kg/m3
Panaghisgot:
Nasayran nga:
Densidad likido = 800 kg/m3
Ang gidaghanon sa usa ka butang nga wala nalubog sa likido = ¼
Gidaghanon sa butang nga nalubog sa likido = ¾
Kinatibuk-ang gidaghanon sa butang = 1
Nangutana :
Densidad butang?
tubag :
Ang pormula sa relasyon tali sa densidad Ang mga butang, ang densidad sa mga likido ug ang mga bahin sa mga butang nga natuslob ug wala natuslob sa mga likido, gihisgutan sa artikulo nganong naglutaw man ang mga solidong butang? :
6. Ang gibug-aton sa usa ka butang sa hangin kay 5 N. Kon ang butang timbangon sa tubig (densidad sa tubig = 1000 kg/m3) ang gibug-aton mahimong 3,2 N. Kon ang akselerasyon tungod sa grabidad g = 10 m/s2 unya ang densidad sa butang kay...
A. 800 kg/m3
B. 1000 kg/m3
C. 1500 kg/m3
D. 2500 kg/m3
E. 2780 kg/m3
Panaghisgot:
Nasayran nga:
Timbang sa butang sa hangin = Timbang sa butang (w) = 5 Newtons
Timbang sa butang sa tubig = 3,2 Newtons
Densidad tubig = 1000 kg/m3
Pagpadali sa Grabidad = 10 m/s2
Misa sa butang: w = mg —> m = w : g = 5 N : 10 m/s2 = 0,5 ka kilo
Nangutana:
Densidad butang?
Tubag:
Ang gibug-aton sa usa ka butang sa tubig mas gamay tungod sa puwersa sa paglutaw.
Paglutaw = Timbang sa butang sa hangin – Timbang sa butang sa likido
Paglutaw = 5 ka Newton – 3,2 ka Newton = 1,8 ka Newton
Densidad sa usa ka Butang :
Densidad = Misa : Volume = 0,5 kg : 0,00018 m3 = 2780 kg / m3
Ang saktong tubag kay E.
Mga pangutana sa balaod ni Archimedes
1. Pila ka buok sa bato ang ibutang sa tubig kon ang gibug-aton sa tubig nga gibalhin sa bato kay 5 Newtons? Densidad sa tubig = 1000 kg/m3 (501cm3)
2. Usa ka sudlanan nga puno sa gasolina. Usa ka piraso sa kahoy nga 1,2 dm3 gilublob sa usa ka sudlanan aron ang ubang gasolina moawas. Unsa ang masa sa gasolina nga miawas? (816 gramos)
3. Ang masa sa usa ka metal sa hangin kay 13 kg ug ang masa sa metal sa tubig kay 12,3 kg. Ang metal ba hinimo sa purong bulawan? (Dili, tungod kay ang espesipikong grabidad sa metal = 18,6. Ang espesipikong grabidad sa bulawan = 19,3)

