6 ka Ehemplo sa mga Pangutana Bahin sa Enerhiya sa Mekanika
Teorama sa mekanikal nga trabaho-enerhiya
1. Tan-awa ang mosunod nga hulagway sa paglihok sa bloke! Hunahunaa nga ang g = 10 m/ s² . Kon ang coefficient sa kinetic friction tali sa bloke ug sa salog kay μ k = 0,5, nan ang bili sa paglihok (s) sa butang kay ….
A. 5,00 m
B. 4,25 m
C. 3,00 m
D. 2,50 m
Sidlakan 2,00 m
Panaghisgot
Nasayran nga :
Koepisyent sa kinetic friction ( μ k) = 0,5
Misa sa bloke (m) = 4 kg
Pagpadali tungod sa grabidad (g) = 10 m/s 2
Timbang sa bloke (w) = mg = (4)(10) = 40 Newton
Kon ang bloke naa sa patag nga nawong, nan ang normal nga puwersa (N) = gibug-aton (w) = 40 Newtons.
Inisyal nga katulin (v 1 ) = 5 m/s
Katapusang katulin (v 2 ) = 0 m/s
Gipangutana : pagbalhin sa butang/mga butang?
Tubag :
Ang teorama sa work-mechanical energy nag-ingon nga ang trabaho (W) nga gihimo sa usa ka dili-konserbatibo nga puwersa katumbas sa pagbag-o sa mekanikal nga enerhiya sa butang o sa katapusang mekanikal nga enerhiya (EM 2 ) - ang inisyal nga mekanikal nga enerhiya (EM 1 ). Ang kinetic friction usa ka dili-konserbatibo nga puwersa ug ang bugtong dili-konserbatibo nga puwersa nga naglihok sa bloke mao ang kinetic friction force.
W = ΔEM
fk s = EM 2 – EM 1
Trabaho nga gihimo sa kinetic friction:
W = f k s = ( μ k )(N)(s) = (0,5)(40)(s) = 20 s
Mga pagbag-o sa mekanikal nga enerhiya:
Δ EM = EM 2 – EM 1 = (EK + EP) 2 – (EK + EP) 1
Ang usa ka butang naglihok sa patag nga nawong ug wala makasinati og pagbag-o sa gitas-on ( Δh = 0) busa walay pagbag-o sa gravitational potential energy ( ΔEP = EP2 – EP1 = 0). Busa ang mga pagbag-o sa mechanical energy naglambigit lamang sa mga pagbag-o sa kinetic energy.
Δ EM = EK 2 – EK 1 = ½ mv 2 2 – ½ mv 1 2 = ½ m (v 2 2 – v 1 2 )
Δ EM = ½ (4)(0 2 – 5 2 ) = (2)(25) = 50
Ang paglihok sa bloke mao ang:
W = ΔEM
20 segundos = 50
s = 50 / 20 = 2,5 metros
Ang saktong tubag kay D.
Balaod sa konserbasyon sa mekanikal nga enerhiya
2. Ang mga butang A ug B adunay parehas nga masa. Ang butang A mahulog gikan sa gitas-on nga h metros ug ang butang B mahulog gikan sa 2h metros. Kon ang A moigo sa yuta sa gikusgon nga vm/s, nan ang butang B moigo sa yuta nga adunay kinetic energy nga….
A. 2 mv 2
B. mv 2
C. 3/4 mv 2
D. 1/2 mv 2
E. 1/4 mv 2
Panaghisgot
Ang katapusang tulin sa butang B nga gawasnon nga nahulog gikan sa gitas-on nga 2h mao ang:
v2 = 2 g (2h) = 4 gh
Ang kinetic energy sa butang B mao ang:
EK B = ½ mv 2 = ½ m (4 gh) = 2 mgh —– Ekwasyon 1
Ang inisyal nga mekanikal nga enerhiya sa butang B mao ang gravitational potential energy = mg h. Ang katapusang mekanikal nga enerhiya sa butang B mao ang kinetic energy = ½ mv².
Balaod sa konserbasyon sa mekanikal nga enerhiya :
mgh = ½ mv2.
Tungod kay ang mgh = ½ mv 2 nan atong mapulihan ang mgh sa equation 1 og ½ mv 2.
Kinetic energy sa butang B = 2 mgh = 2(½ mv² ) = mv²
Ang saktong tubag kay B.
3. Tan-awa ang hulagway sa ubos! Usa ka butang ang gawasnon nga nahulog gikan sa gihabogon nga 20 m. Kon ang acceleration tungod sa grabidad kay 10 m/s, nan ang katulin sa butang kon kini anaa sa 15 m ibabaw sa yuta kay….
A. 2 m/s
B. 5 m/s
C. 10 m/s
D. 15 m/s
E. 20 m/s
Panaghisgot
Katapusang mekanikal nga enerhiya = inisyal nga mekanikal nga enerhiya
Ang kinetic energy sa butang sa punto 2 = pagkunhod sa gravitational potential energy og 5 metros
½ mv 2 = mgh
½ v 2 = (10)(20-15)
½ v 2 = (10)(5)
½ v 2 = 50
v2 = ( 2 )(50)
v2 = 100
v = 10 m/s
Ang saktong tubag kay C.
4. Usa ka bloke ang gikuptan sa ibabaw sa usa ka inclined plane sama sa gipakita sa hulagway. Kung buhian, ang bloke mo-slide nga walay friction subay sa bakilid. Ang gikusgon sa bloke kung makaabot kini sa ubos sa bakilid kay…
B. 8 ms -1
C. 10 ms -1
D. 12 ms -1
E. 16 ms -1
Panaghisgot
Inisyal nga mekanikal nga enerhiya = gravitational potential energy = mgh = m (10)(5) = 50 m
Katapusang mekanikal nga enerhiya = kinetic nga enerhiya = 1/2 mv²
Ang balaod sa konserbasyon sa mekanikal nga enerhiya nag-ingon nga ang inisyal nga mekanikal nga enerhiya = katapusang mekanikal nga enerhiya.
EM o = EM t
50 m = 1/2 mv 2
50 = 1/2 batok sa 2
2 (50) = v2
100 = v2
v = 10 m/s
Ang saktong tubag kay C.
5. Usa ka bloke nga may masa nga m kg ang gibuhian gikan sa gihabogon nga h metros ibabaw sa yuta sama sa gipakita sa hulagway. Ang ratio sa potential energy (EP) ug kinetic energy (EK) kung kini naa sa punto M mao ang….
A. 1 : 3 
B. 1 : 2
C. 2 : 1
D. 2 : 5
E. 3 : 7
Panaghisgot
Enerhiya sa potensyal nga grabidad sa punto M:
EP M = mg (0,3 ka oras)
Enerhiya sa kinetiko sa punto M = pagkunhod sa enerhiya sa potensyal sa grabidad sa h-0,3h = 0,7 h
EK M = EP = mg (0,7 ka oras)
Ang ratio sa gravitational potential energy ug kinetic energy sa punto M mao ang:
EP M : EK M
mg (0,3 ka oras) : mg (0,7 ka oras)
0,3: 0,7
3: 7
Ang saktong tubag kay E.
6. Tan-awa ang hulagway sa butang A nga gawasnon nga nahulog gikan sa punto P sa ubos!
Kon ang EP Q ug EK Q mao ang potensyal nga enerhiya ug kinetic nga enerhiya sa punto Q matag usa (g = 10 m/s² ) , nan ang EP Q : EK Q mao ang….
A. 16 : 9
B. 9 : 16
C. 3 : 2
D. 2 : 3
E. 2 : 1
Panaghisgot
Enerhiya sa potensyal nga grabidad sa punto Q:
EP Q = mgh = (m)(10)(1,8) = 18 m
Kinetic energy sa punto Q = pagkunhod sa gravitational potential energy sa 5-1,8 = 3,2 metros
EK Q = EP = mgh = m (10)(3,2) = 32 m
Ang ratio sa gravitational potential energy ug kinetic energy sa punto Q mao ang:
EP Q : EK Q
18 metros : 32 metros
18: 32
9: 16
Tinubdan sa pangutana:
Mga Pangutana sa Pisika sa Nasudnong Eksaminasyon para sa Senior High School/Bokasyonal nga High School
