Partícules en equilibri unidimensional: aplicació dels problemes i solucions de la primera llei de Newton

1. Massa d'un objecte, m = 10 kg, suportat per una corda. Trobeu la tensió de la corda! g = 10 m/ s²

Partícules en equilibri unidimensional: aplicació dels problemes i solucions de la primera llei de Newton 1Conegut:

Massa (m) = 10 kg

Acceleració deguda a la gravetat (g) = 10 m/ s²

Es busca: La força de tensió (T)

Solució:

ΣF y = 0

T – w = 0

T = w

T = mg

T = (10 kg)(10 m/s² ) = 100 kg m/ s²

T = 100 Newtons

[irp]

2. La massa de l'objecte és de 10 kg. Troba la tensió de la corda... Acceleració deguda a la gravetat = 10 m/ s².

Solució

Conegut:

Massa (m) = 10 kg

Acceleració deguda a la gravetat (g) = 10 m/ s².

Es busca: La força de tensió (T)

Solució:

Partícules en equilibri unidimensional: aplicació dels problemes i solucions de la primera llei de Newton 2w = pes = mg = (10 kg)(10 m/s²)) = 100 kg m/s2

T1 = la força de tensió 1

T 1x = el component x de la força de tensió 1 = T 1 cos 45 o = 0.7 T 1

T 1y = el component y de la força de tensió 2 = T 1 sin 45 o = 0.7 T 1

T2 = la força de tensió 2

T 2x = el component x de la força de tensió 2 = T 2 cos 45 o = 0.7 T 2

T 2y = el component y de la força de tensió 2 = T 2 sin 45 o = 0.7 T 2

La condició d'equilibri ΣF = 0.

eix y:

ΣF y = 0

T 1y + T 2y – w = 0

0.7T 1 + 0.7T 2 – 100 = 0

0.7T 1 + 0.7T 2 = 100 —– equació 1

eix x:

ΣFx = 0

T2x – T1x = 0

0.7T 2 – 0.7T 1 = 0

0.7T² = 0.7T¹​

T₂ = T₁ —– equació 2

Determineu la magnitud de T 1 :

0.7T 1 + 0.7T 1 = 100

1.4T 1 = 100

T1 = 100 / 1.4

T1 = 71.4 Newtons

T 1 = T 2, per tant, T 2 = 71.4 Newtons

[wpdm_package id='486′]

  1. Partícules en equilibri unidimensional
  2. Partícules en equilibri bidimensional
  3. Equilibri de cossos connectats per cordes i politges
  4. Equilibri dels cossos en un pla inclinat

Deixa el teu comentari