1. Dos cables llargs paral·lels que transporten els mateixos corrents, 3 A. Si la distància entre tots dos cables és de 40 cm, determineu el camp magnètic en el punt P. μ o = 4 π x 10 −7 Wb A −1 m −1.
Conegut:
Corrent elèctric (I) = 3 A
Distància entre el cable 1 i el 2 (r12 ) = 40 cm = 0.4 m
Distància entre el cable 1 i P (r 1P ) = 30 cm = 0.3 m
Distància entre el cable 2 i P (r2P ) = 40 – 30 = 10 cm = 0.1 m
µ o = 4π x 10 -7 Wb.A -1 .m -1
Es busca: Camp magnètic al punt P
Solució:
Camp magnètic produït pel cable 1 (esquerra) :

Camp magnètic produït pel cable 2 (dreta) :

Camp magnètic al punt P:
B P = B 2 – B 1 = 6 x 10 -6 – 2 x 10 -6
B P = 4 x 10⁻⁶ Tesla
2. Un cable llarg que transporta un corrent de 2 A. Determineu la magnitud i la direcció del camp magnètic en el punt P. (μ o = 4π x 10 −7 Wb A −1 m −1 )
Conegut:
Corrent elèctric (I) = 2 A
Distància entre el cable i el punt P (rP ) = 4 cm = 0.04 m
μ o = 4π x 10 −7 Wb. A −1 m −1
Es busca: Magnitud i direcció de la inducció magnètica al punt P
Solució:
