1. Un cos d'1 kg en caiguda lliure des del repòs, des d'una altura de 10 m.
Determinar:
(a) Treball realitzat per la força de la gravetat
(b) El canvi d' energia potencial gravitatòria
Acceleració deguda a la gravetat (g) = 10 m/ s²
Conegut:
Massa (m) = 1 kg
Alçada (h) = 10 m
Acceleració deguda a la gravetat (g) = 10 m/ s²
Pes (w) = mg = (1 kg)(10 m/s² ) = 10 N
Solució:
(a) Treball realitzat per la força de la gravetat
W = wh = mgh
W = (1)(10)(10) = 100 Joules
(b) El canvi d'energia potencial gravitatòria
La variació de l'energia potencial gravitatòria és igual al treball realitzat per la gravetat.
Δ EP = 100 Joules
[irp]
2. Un objecte de 10 N llisca cap avall sobre el pla inclinat llis al llarg de 2 metres. Determineu el treball realitzat per la força de pes!
Conegut:
pes (w) = 10 N
w x = w sin θ = (10)(sin 30 o ) = (10)(0.5) = 5 N
d = 2 m
Acceleració deguda a la gravetat (g) = 10 m/ s²
Es busca: treball realitzat per la força del pes
Solució:
W = F d = w x d = (5)(2) = 10 Joules
Solució alternativa:
Sin 30 o = h / d
0.5 = h / 2
h = (0.5)(2)
h = 1 m
Treball realitzat per la força del pes;
W = F d = wh = (10 N)(1 m) = 10 N m = 10 Joules
[irp]
3. Un objecte de 1,500 grams a 20 metres sobre el terra , caiguda lliure a terra. Quina és l'energia potencial gravitatòria de l'objecte? L'acceleració deguda a la gravetat és de 10 m/ s².
Conegut:
Acceleració deguda a la gravetat (g) = 10 m/ s²
Massa (m) = 1500 grams = 1500/1000 quilograms = 1.5 quilograms
Alçada (h) = 20 metres
Es busca: L'energia potencial gravitatòria
Solució:
PE = mgh = (1.5 kg)(10 m/s² ) (20 m) = 300 kg m² / s² = 300 Joules
4. Segons la figura següent, si la massa de l'objecte 1 és de 2 kg i la massa de l'objecte 2 és de 4 kg, la comparació de l'energia potencial de l'objecte 1 i l'objecte 2 és...
Conegut:
Massa de l'objecte 1 (m1) = 2 quilograms
Massa de l'objecte 2 (m² ) = 4 quilograms
Alçada 1 (h1 ) = 12 metres
Alçada 2 (h2 ) = 9 metres
Es busca: Comparació de l'energia potencial de l'objecte 1 i l'objecte 2
Solució:
PE = mgh
m = massa (la seva unitat internacional és el quilogram, abreujat kg)
g = acceleració deguda a la gravetat (la seva unitat internacional és metres per segon al quadrat, abreujat m/ s² )
h = alçada (la seva unitat internacional és el metre, abreujat m)
PE = energia potencial gravitatòria (la seva unitat internacional és kg m² / s² o Joule)
L'energia potencial gravitatòria de l'objecte 1:
EP 1 = m 1 gh 1 = (2)(g)(12) = 24 g
L'energia potencial gravitatòria de l'objecte 2:
EP 2 = m 2 gh 2 = (4)(g)(9) = 36 g
Comparació de l'energia potencial de l'objecte 1 i l'objecte 2:
PE 1 : PE 2
24 g : 36 g
24: 36
24/12 : 36/12
2: 3
[wpdm_package id='1175′]
- Treball realitzat per problemes de força i solucions
- Problemes i solucions de treball-energia cinètica
- Problemes i solucions del principi d'energia mecànica-treball
- Problemes i solucions d'energia potencial gravitatòria
- Problemes i solucions sobre l'energia potencial de les molles elàstiques
- Problemes i solucions d'energia
- Aplicació de la conservació de l'energia mecànica per al moviment de caiguda lliure
- Aplicació de la conservació de l'energia mecànica per al moviment ascendent i descendent en caiguda lliure
- Aplicació de la conservació de l'energia mecànica al moviment sobre una superfície corba
- Aplicació de la conservació de l'energia mecànica al moviment en un pla inclinat
- Aplicació de la conservació de l'energia mecànica al moviment del projectil