4 exemples de preguntes sobre la intensitat del so
1. Els punts A i B es troben a 4 m i 9 m d'una font sonora, respectivament. Si I A i I B són les intensitats sonores als punts A i B, respectivament , aleshores I A : I B és...
A. 3:2
B. 4:9
C. 9:4
D. 16: 81
E. 81:16
Discussió
Se sap que:
Distància del punt A a la font sonora (r A ) = 4 metres
Distància del punt B a la font sonora (rB ) = 9 metres
Intensitat del so al punt A = I A
Intensitat del so al punt B = IB
Preguntat: I A : I B
Resposta:
La fórmula de la relació entre intensitat i distància:

La resposta correcta és E.
2. La intensitat sonora de la màquina de cosir quan està en funcionament és de 10-9 Wm-2Per a una intensitat llindar de so de 10-12 Wm-2, aleshores el nivell d'intensitat sonora de 10 màquines de cosir idèntiques que funcionen és...
A. 400 dB
B. 300 dB
C. 40 dB
D. 30 dB
E. 20 dB
Discussió
Se sap que:
I = 10⁻⁹ W/ m²
I o = 10-12 W/ m²
x = 10
Pregunta: Màquina de cosir TI 10?
Resposta:

TI 10 màquines = TI 1 màquina + 10 log x
TI = 30 + 10 log 10
TI = 30 + 10 log 10 1
TI = 30 + (1)(10)(log 10)
TI = 30 + 10
TI = 40 dB
La resposta correcta és C.
3. La intensitat del brunzit d'una abella és de 10 dB. Si el brunzit de cada abella es considera idèntic i el llindar d'audició humana és de 10 −12 Wm −2 , aleshores la intensitat del brunzit de 1000 abelles és...
A. 10 −8 Wm −2
B. 10 −7 Wm −2
C. 10 −6 Wm −2
D. 10 −5 Wm −2
E. 10 −4 Wm −2
Discussió
Se sap que:
TI = 10 dB
I o = 10-12 W/ m²
x = 1000
Preguntat: TI 1000 abelles?
Resposta:

4. El so d'una botzina de motocicleta quan sona produeix un nivell d'intensitat de 40 dB, mentre que el so d'una botzina de cotxe quan sona produeix un nivell d'intensitat de 60 dB (I o = 10 -12 W m -2 ). Si es fan sonar simultàniament 100 botzines de motocicleta i 10 de cotxe, la relació entre els nivells d'intensitat de les motocicletes i els cotxes és...
A. 5:6
B. 6:7
C. 7:8
D. 8: 9
E. 9:10
Discussió
Se sap que:
Nivell d'intensitat (TI) del so de la botzina de la motocicleta = 40 dB
El nivell d'intensitat (TI) del so del clàxon = 60 dB
La intensitat mínima que els humans poden sentir (I o ) és de mitjana = 10 -12 W m -2
Pregunta: Quina és la relació TI de 100 motocicletes respecte al TI de 10 cotxes?
Resposta:

La comparació de les motocicletes TI 100 amb els cotxes TI 10 és:
60: 70
6: 7
La resposta correcta és B.
Font de la pregunta:
Preguntes de física de l'examen nacional per a secundària/institut professional