3 Exemples de preguntes sobre gravetat
1. Un objecte té una massa d'1 kg. Si l'acceleració deguda a la gravetat = 10 m/s2, quant pesa l'objecte?
Discussió
És conegut :
Massa de l'objecte (m) = 1 kg
Acceleració deguda a la gravetat (g) = 10 m/s2
Preguntat Pes de l'objecte (w)
Jawab :
Fórmula de la gravetat:
w = mg
Informació:
m = massa (la unitat internacional és quilogram, abreujat kg)
g = acceleració deguda a la gravetat (les unitats internacionals són metres per segon al quadrat, abreujats m/s2)
w = gravetat (les unitats internacionals són kg m/s2 (també conegut com a Newton)
El pes de l'objecte és:
w = (1 kg)(10 m/s2) = 10 kg m/s2 = 10 Newtons
2. Mireu les imatges (a) i (b) a continuació.
(a) Dibuixa el vector gravitatori de l'objecte, a la figura (a).
(b) Dibuixa el vector gravitatori, la component del vector gravitatori paral·lela al pla inclinat i la component del vector gravitatori perpendicular al pla inclinat, a la imatge (b)!
Discussió

La direcció de la gravetat (w) és perpendicular cap avall o perpendicular al centre de la Terra.
wx = component horitzontal de la gravetat i wy = component vertical de la gravetat.
3. Si la massa de l'objecte = 1 kg i l'acceleració deguda a la gravetat = 10 m/s² , determineu (a) la magnitud de la força gravitatòria (b) la magnitud de la component del vector de força gravitatòria paral·lela al pla inclinat i la magnitud de la component del vector de força gravitatòria perpendicular al pla inclinat.
Discussió
La magnitud de la força de la gravetat:
w = mg = (1 kg)(10 m/s)2) = 10 kg m/s2 = 10 Newtons
La magnitud de la component de la força gravitatòria paral·lela al pla inclinat:
wx = w sin 30o = (10 N)(0,5) = 5 Newtons
La magnitud de la component de la força gravitatòria perpendicular al pla inclinat:
Wy = w cos 30o = (10 N)(0,5√3) = 5√3 Newtons
[Català: Massa i pes: problemes i solucions ]