8 Exemples de preguntes sobre energia elèctrica i potència
1. Una làmpada elèctrica marcada com a 220 V – 5 A s'utilitza durant 30 minuts, de manera que la quantitat d'energia que necessita la làmpada és...
A. 33 kJ
B. 330 kJ
C. 1.980 kJ
19.800 kJ
Discussió
Voltatge (V) = 220 volts
Intensitat del corrent (I) = 5 amperes
Temps (t) = 30 minuts = 30 x 60 segons = 1800 segons
Fórmula de l'energia elèctrica (P):
P = VI = (220 volts) (5 amperes) = 1100 volts amperes = 1100 watts = 1100 joule/segon
Energia elèctrica = Potència elèctrica x temps = (1100 Joules/segon)(1800 segons)
Energia elèctrica = 1.980.000 Joules = 1.980 quilo Joules
La resposta correcta és C.
2. Un soldador ve de fàbrica amb un voltatge de 220 V – 60 W. Si l'eina s'encén durant 4 minuts, la quantitat d'energia elèctrica és...
A. 240J
B. 880 J
C. 14.400 J
D. 52.800 J
Discussió
Se sap que:
Potència (P) = 60 Watts = 60 Joules/segon
Voltatge (V) = 220 volts
Temps (t) = 4 minuts = 4 x 60 segons = 240 segons
Pregunta: Energia elèctrica
Resposta:
220 Volts – 60 Watts significa que el soldador elèctric funciona bé si la diferència de potencial o voltatge elèctric és de 220 volts i té una potència de 60 Watts = 60 Joules/segon, és a dir, que el soldador elèctric utilitza 60 Joules d'energia per segon.
Energia elèctrica = potència elèctrica x temps = (60 Joules/segon)(240 segons) = 14.400 Joules.
La resposta correcta és C.
3. L'energia que utilitza la planxa durant 1 minut és de 33 kJ i està connectada a un voltatge de 220 volts, de manera que el corrent elèctric que flueix per la planxa és...
A. 0,067 A
B. 0,40 A
C. 2,50 A
D. 15,0 A
Discussió
Se sap que:
Interval de temps (t) = 1 minut = 60 segons
Energia (W) = 33 kilojoules = 33.000 joules
Voltatge (V) = 220 volts
Pregunta: Intensitat del corrent elèctric (I)
Resposta:
L'energia elèctrica és l'energia elèctrica utilitzada durant un període de temps determinat. Matemàticament:
P = W / t = 33.000 Joules / 60 segons
P = 550 watts
La fórmula que estableix la relació entre el voltatge elèctric, el corrent elèctric i la potència elèctrica és:
P = VI
Per calcular el corrent elèctric (I), aquesta fórmula s'inverteix i esdevé:
I = P / V = 550 / 220 = 2,5 amperes
La resposta correcta és C.
4. Una casa utilitza els aparells elèctrics que s'enumeren a la taula següent.
Quanta energia elèctrica es consumeix en 1 mes (30 dies)?
A. 120 kWh
B. 60 kWh
C. 40 kWh
D. 20 kWh
Discussió
Se sap que:
Potència de la làmpada = 4 (10 watts) = 40 watts i temps d'ús de la làmpada = 10 hores x 30 = 300 hores
Potència del televisor = 100 watts i temps d'ús de la nevera = 10 hores x 30 = 300 hores
Potència de la planxa = 300 watts i temps d'ús de la planxa = 2 hores x 30 = 60 hores
Pregunta: Energia elèctrica consumida durant un mes
Resposta:
Energia elèctrica = potència elèctrica x temps
Energia utilitzada per la làmpada = (40 watts) (300 hores) = 12.000 watts hora = 12 quilowatts hora = 12 kWh
Energia utilitzada pel televisor = (100 watts) (300 hores) = 30.000 watts hora = 30 quilowatts hora = 30 kWh
Energia utilitzada per la planxa = (300 watts) (60 hores) = 18.000 watts hora = 18 quilowatts hora = 18 kWh
Energia elèctrica total utilitzada = 12 kWh + 30 kWh + 18 kWh = 60 kWh.
La resposta correcta és B.
5. En una casa, hi ha 5 làmpades de 25 watts que estan enceses durant 14 hores al dia, una nevera de 200 watts que està encesa durant 24 hores al dia i una bomba d'aigua de 125 watts que està encesa durant 8 hores al dia. Quanta energia elèctrica es consumeix en un mes (30 dies)?
A. 226,5 kWh
B. 144 kWh
C. 52,5 kWh
D. 30 kWh
Discussió
Se sap que:
Potència de la làmpada = 5(25) = 125 watts i temps d'ús de la làmpada = 14 hores x 30 = 420 hores
Potència de la nevera = 200 watts i temps d'ús de la nevera = 24 hores x 30 = 720 hores
Potència de la bomba d'aigua = 125 watts i temps d'ús de la bomba d'aigua = 8 hores x 30 = 240 hores
Pregunta: Energia elèctrica consumida durant un mes
Resposta:
Energia elèctrica = potència elèctrica x temps
Energia (làmpada) = (125 watts) (420 hores) = 52.500 watts hora = 52,5 quilowatts hora
Energia (nevera) = (200 watts) (720 hores) = 144.000 watts hora = 144 quilowatts hora
Energia (bomba d'aigua) = (125 watts) (240 hores) = 30.000 watts hora = 30 quilowatts hora
Energia elèctrica total utilitzada = 52,5 + 144 + 30 = 226,5 quilowatts hora = 226,5 quilowatts hora = 226,5 kWh.
La resposta correcta és A.
6. En un taller de soldadors, hi ha dues làmpades de 20 watts que estan enceses durant 7 hores al dia, un soldador de 440 watts que s'utilitza durant una mitjana de 4 hores al dia i un televisor de 50 watts que està encès durant 3 hores al dia. Quanta energia elèctrica es consumeix en un mes (30 dies)?
A. 65,70 kWh
B. 52,80 kWh
C. 32,87 kWh
D. 16,43 kWh
Discussió
Se sap que:
Potència de la làmpada = 2(20) = 40 watts i temps d'ús de la làmpada = 7 hores x 30 = 210 hores
Potència de soldadura = 440 watts i temps de soldadura = 4 hores x 30 = 120 hores
Potència del televisor = 50 watts i temps d'ús del televisor = 3 hores x 30 = 90 hores
Pregunta: Energia elèctrica consumida durant un mes
Resposta:
Energia elèctrica = potència elèctrica x temps
Energia (làmpada) = (40 watts) (210 hores) = 8.400 watts hora = 8,4 quilowatts hora
Energia (soldadura) = (440 watts) (120 hores) = 52.800 watts hora = 52,8 quilowatts hora
Energia (TV) = (50 watts) (90 hores) = 4.500 watts hora = 4,5 quilowatts hora
Energia elèctrica total utilitzada = 8,4 + 52,8 + 4,5 = 65,7 quilowatts hora = 65,7 quilowatts hora = 65,7 kWh.
La resposta correcta és A.
7. Una llar té 5 làmpades de 20 watts cadascuna enceses durant 10 hores al dia, un televisor de 60 watts encès durant 8 hores al dia i una nevera de 150 watts encesa durant 24 hores al dia. Quanta energia elèctrica es consumeix en un mes (30 dies)?
A. 548,64 kWh
B. 388,80 kWh
C. 188,00 kWh
D. 152,40 kWh
Se sap que:
Potència de la làmpada = 5(20) = 100 watts i temps d'ús de la làmpada = 10 hores x 30 = 300 hores
Potència del televisor = 60 watts i temps d'ús del televisor = 8 hores x 30 = 240 hores
Potència de la nevera = 150 watts i temps d'ús de la nevera = 24 hores x 30 = 720 hores
Pregunta: Energia elèctrica consumida durant un mes
Resposta:
Energia elèctrica = potència elèctrica x temps
Energia (làmpada) = (100 watts) (300 hores) = 30.000 watts hora = 30 quilowatts hora
Energia (TV) = (60 watts) (240 hores) = 14.400 watts hora = 14,4 quilowatts hora
Energia (nevera) = (150 watts) (720 hores) = 108.000 watts hora = 108 quilowatts hora
Energia elèctrica total utilitzada = 30 + 14,4 + 108 = 152,4 quilowatts hora = 152,4 quilowatts hora = 152,4 kWh.
La resposta correcta és D.
8. Presteu atenció a les dades següents sobre l'ús d'equips elèctrics!

La quantitat d'energia elèctrica utilitzada pels tres dispositius elèctrics anteriors és...
A. 158.400 Joules
B. 950.400 joules
C. 5.860.800 joules
D. 9.504.000 joules
Discussió
Consum d'energia del televisor:
P = VI = (220 volts) (0,3 amperes) = 66 volts amperes = 66 watts = 66 joule/segon
Potència de l'ordinador:
P = VI = (220 volts) (0,4 amperes) = 88 volts amperes = 88 watts = 88 joule/segon
Potència de la bomba d'aigua:
P = VI = (220 volts) (0,5 amperes) = 110 volts amperes = 110 watts = 110 joule/segon
Hora:
10 hores = 10 x 3600 segons = 36.000 segons
6 hores = 6 x 3600 segons = 21600 segons
4 hores = 4 x 3600 segons = 14400 segons
Energia elèctrica = potència elèctrica x temps
Energia elèctrica utilitzada per la televisió = 66 Joules/segon x 36.000 segons = 2.376.000 Joules
Energia elèctrica utilitzada per l'ordinador = 88 Joules/segon x 21600 segons = 1.900.800 Joules
Energia elèctrica utilitzada per la bomba d'aigua = 110 Joules/segon x 14400 segons = 1.584.000 Joules
Energia elèctrica total:
2.376.000 joules + 1.900.800 joules + 1.584.000 joules = 5.860.800 joules
La resposta correcta és C.
Font de la pregunta:
Preguntes de l'examen nacional de ciències de secundària/secundària islàmica