Temperatura i toplota – problemi i rješenja

Temperatura i toplota – problemi i rješenja

1. Na termometru X, tačka smrzavanja vode je -30 °C , a tačka ključanja vode je 90 °C . 60 °C. X = … ° C.

Poznato:

Tačka smrzavanja vode = -30 stepeni Celzijusa

Tačka ključanja vode = 90 °

Traži se: 60 ° X = … ° C

Rešenje:

Na Fahrenheitovoj skali, tačka smrzavanja vode je 32 ° F, a tačka ključanja vode je 212 ° F. Između tačke smrzavanja i tačke ključanja, 212 ° – 32 ° = 180 °F.

Na Celzijusovoj skali, tačka smrzavanja vode je 0 ° C, a tačka ključanja vode je 100 ° C. Između tačke smrzavanja i tačke ključanja, 100 ° – 0 ° = 100 °.

Na X skali , tačka smrzavanja vode je -30 stepeni Celzijusa .​

Promijenite X skalu u Celzijusovu skalu:

Temperatura i toplota – problemi i rješenja 1

Toplinsko širenje

2. Metalna šipka zagrijana od 30oVeliki C 80oC. Konačna dužina štapa je 115 cm. Koeficijent od linearno širenje is 3.10-3 oC-1. Kolika je početna dužina metalne šipke?

Poznato:

Početna temperatura (T1 ) = 30 ° C

Konačna temperatura (T2 ) = 80 ° C

Promjena temperature (ΔT) = 80 ° C – 30 ° C = 50 ° C

Koeficijent linearnog širenja (α) = 3.10⁻³ ° C⁻¹

Konačna dužina metala (L) = 115 cm

Traži se: Početna dužina metalne šipke (L o )

Rešenje:

Jednačina linearne ekspanzije:

L = L o + ΔL

L = L₂o + αL₂o ΔT

L = L o (1 + α ΔT)

115 = L 3 (1 + 3.10 -50 )

115 = L₂o ( 1 + 150.10⁻³ )

115 = L 0 (1 + 0.15)

115 = L o (1.15)

L o = 115 / 1.15

L o = 100 cm

3. Početna dužina mesingane šipke je 40 cm. Nakon zagrijavanja, konačna dužina mesinga je 40.04 cm, a konačna temperatura je 80oC. Ako je koeficijent linearnog širenja mesinga 2.0 x 10-5 oC-1, Kolika je početna temperatura mesingane šipke.

Poznato:

Konačna temperatura (T2 ) = 80 ° C

Početna dužina (L o ) = 40 cm

Konačna dužina (L) = 40.04 cm

Povećanje dužine (ΔL) = 40.04 cm – 40 cm = 0.04 cm

Koeficijent linearnog širenja ( α ) = 2.0 x 10⁻⁶ o C⁻¹

Rješenje: Početna temperatura ( T1 )

Rješenje;

Jednačina linearne ekspanzije:

L = L₂o + αL₂o ΔT

L – L o = α L o ΔT

ΔL = αL o ΔT

ΔL = αL o ( T2 – T1 )

0.04 = (2.0 x 10⁻⁶ )(40)(80 – T⁻⁶ )

0..04 = (80 x 10⁻⁶ )(80 – T⁻¹ )

0.04 = 0.0008 (80 – T1 )

0.04 = 0.064 – 0.0008 T1

0..0008 T1 = 0.064 – 0.040

0.0008 T1 = 0.024

T1 = 30 ° C

Prijenos topline

4. Dvije metalne šipke iste veličine, ali različitih tipova, kao što je prikazano na slici ispod. Toplinska provodljivost metala I = 4 puta veća od toplinske provodljivosti metala II. Kolika je temperatura između dva metala?

Poznato:

Veličina oba štapa je ista.Temperatura i toplota – problemi i rješenja 2

Toplotna provodljivost metala I = 4k

Toplotna provodljivost metala II = k

Temperatura jednog kraja metala I = 50 ° C

Temperatura jednog kraja metala II = 0 ° C

Traži se: Temperatura između oba metalna štapa

Rešenje:

Jednačina provođenja toplote:

Temperatura i toplota – problemi i rješenja 3

Q/t = brzina provođenja toplote , k = toplotna provodljivost , A = površina poprečnog presjeka , T1 - T2 = promjena temperature , l = dužina štapa.

Temperatura između oba štapa:

Temperatura i toplota – problemi i rješenja 4

Temperatura u sredini između oba metalna štapa je 40 ° C.

5.

(1) Provodljivost metala

(2) Razlika temperature

(3) Dužina metala

(4) Masa metala

Faktori koji određuju brzinu provođenja toplote na metalima su…

Rešenje:

Na osnovu jednačine provođenja toplote, faktori koji određuju brzinu provođenja toplote na metalima su provodljivost metala (k), razlika temperatura (T) i dužina metala (l).

6. Dva štapa iste veličine, ali različitih tipova, kao što je prikazano na slici ispod. Toplinska provodljivost štapa P je 2 puta veća od toplinske provodljivosti štapa Q. Kolika je temperatura između oba štapa?

Poznato:

Oba štapa imaju istu veličinu.Temperatura i toplota – problemi i rješenja 5

Toplotna provodljivost štapa P (kP ) = 2k

Toplotna provodljivost štapa Q (k Q ) = k

Željena temperatura: između oba štapa

Rešenje:

Jednačina provođenja toplote:

Temperatura i toplota – problemi i rješenja 6

Q/t = brzina provođenja toplote , k = toplotna provodljivost , A = površina poprečnog presjeka , T1 - T2 = promjena temperature , l = dužina štapa.

Temperatura u sredini između oba štapa:

Temperatura i toplota – problemi i rješenja 7

Crni princip

8. U posudu za željezo od 200 grama stavljeno je 100 grama ulja na 20 ° C i 50 grama željeza na 75 ° C. Povećanje temperature posude je 5 ° C, a specifična toplina ulja je 0.43 cal/g ° C. Kolika je specifična toplina željeza?

Poznato:

Masa željezne posude (m) = 200 gr

Početna temperatura posude sa željezom (T1 ) = temperatura ulja = 20 ° C

Konačna temperatura posude sa željezom (T2 ) = 20 ° C + 5 ° C = 25 ° C

Masa ulja (m) = 100 grama

Specifična toplota ulja (c ulja ) = 0.43 cal/g ° C

Početna temperatura ulja (T1 ) = 20 ° C

Konačna temperatura ulja (T2 ) = 20 ° C + 5 ° C = 25 ° C

Masa željeza (m) = 50 grama

Početna temperatura ulja (T1 ) = 75 ° C

Konačna temperatura ulja (T2 ) = 25 ° C

Traži se: Specifična toplota gvožđa (c gvožđa)

Rešenje:

Toplota koju oslobađa gvožđe:

Q = mc ΔT = (50)(c)(75-25) = (50)(c)(50) = 2500c kalorija

Toplota koju apsorbuje posuda sa gvožđem:

Q = mc ΔT = (200)(c)(25-20) = (200)(c)(5) = 1000c kalorija

Toplota koju apsorbuje ulje:

Q = mc ΔT = (100)(0.43)(25-20) = (43)(5) = 215 kalorija

Blackov princip kaže da se u izolovanom sistemu toplota koju oslobađa topliji objekat apsorbuje od strane hladnijeg objekta.

Oslobađanje Q = Apsorpcija Q

2500c = 1000c + 215

2500°C – 1000°C = 215

1500c = 215

c = 215/1500

c = 0.143 cal/g ° C

9. Voda mase 200 grama na 20°C smještena je u led mase 50 grama na -2°C. Ako se promjena toplote odvija samo između vode i leda, koja je konačna temperatura smjese? Specifična toplota vode je 1 cal/gr°C, specifična toplota leda je 0.5 cal/gr°C, a toplota topljenja leda je 80 cal/gr.

Poznato:

Masa vode (m³ vode ) = 200 grama

Temperatura vode (T vode ) = 20 ° C

Specifična toplota vode (c vode ) = 1 cal/gr°C

Masa leda (m leda ) = 50 grama

Temperatura leda (T leda ) = -2 ° C

Specifična toplota leda (c leda ) = 0.5 cal/gr°C

Toplota topljenja leda (L) = 80 cal/gr

Rešenje:

Zagrijavanje za povećanje temperature leda od -2 ° C do 0 ° C:

Q = mc ΔT

Q = (50 grama)(0.5 kal/gr°C)(0 ° C – (-2 ° C))

Q = (50)(0.5 kalorija)(2)

Q = 50 kalorija

Toplota za topljenje svog leda:

Q = m L = (50 grama)(80 kal/gram) = 4000 kalorija

Zagrijavanje za snižavanje temperature sve vode sa 20 ° C na 0 ° C:

Q = mc ΔT

Q = (200 grama)(1 kal/gr°C)(0 ° C – (20 ° C))

Q = (200)(1 kcal)(-20)

Q = -4000 kalorija

Znak plus označava da se toplota dodaje, znak minus označava da se toplota oslobađa.

Za povećanje temperature leda na 0 ° C potrebno je 50 kalorija toplote, a za topljenje svog leda potrebno je 4000 kalorija. Ukupna toplota = 4050 kalorija. Toplota koju oslobađa voda iznosi 4000 kalorija.

Dio leda se ne topi, tako da je konačna temperatura leda i vode 0 ° C.

10. Aluminij mase 200 grama na 20 ° C stavljen je u posudu od 100 grama vode na 80 ° C. Specifična toplina aluminija je 0.22 cal/g ° C, a specifična toplina vode je 1 cal/g ° C. Kolika je konačna temperatura aluminija?

Poznato:

Masa aluminija = 200 grama

Temperatura aluminija = 20 ° C

Masa vode = 100 grama

Temperatura vode = 80 ° C

Specifična toplota aluminija = 0.22 cal/g ° C

Specifična toplota vode = 1 cal/g ° C

Wanted: Konačna temperatura aluminija

Rešenje:

Aluminij i voda su u termičkoj ravnoteži tako da je konačna temperatura aluminija = konačna temperatura vode.

Toplota oslobođena vrućom vodom (Q oslobađanje) = toplota koju apsorbuje aluminijum (Q apsorbuje)

m vode c ( ΔT ) = m aluminija c ( ΔT )

(100)(1)(80 – T) = (200)(0.22)(T – 20)

(100)(80 – T) = (44)(T – 20)

8000 – 100T = 44T – 880

8000 + 880 = 44T + 100T

8880 = 144T

T = 62 ° C

11. Metal mase 50 grama na 85 °C stavljen je u 50 grama vode na 29.8 °C. Specifična toplota vode = 1 cal·g —1 .°C —1 . Konačna temperatura je 37 °C. Kolika je specifična toplota metala?

Poznato:

Masa metala (m metala ) = 50 grama

Temperatura metala = 85 ° C

Masa vode (m³ vode ) = 50 grama

Temperatura vode = 29,8 ° C

Specifična toplota vode (c vode ) = 1 cal· g⁻¹ ·° C⁻¹

Konačna temperatura vode = 37 ° C

Traži se: Specifična toplota metala (c metala)

Rešenje:

Toplota koju oslobađa vrući metal (Q oslobađanje) = toplota koju apsorbuje voda (Q apsorbuje)

m metal c ( ΔT ) = m voda c ( ΔT )

(50)(c)(85 – 37) = (50)(1)(37 – 29.8)

(c)(85 – 37) = (1)(37 – 29.8)

48 c = 7.2

c = 0.15 kal.g -1 .°C -1

12. Blok leda mase 50 grama na 0°C i 200 grama vode na 30°C, smješteni u posudu. Ako je specifična toplota vode 1 cal.g – 1 °C –1 , a toplota topljenja leda 80 cal.g – 1. Kolika je konačna temperatura smjese?

Poznato:

Masa leda (m leda ) = 50 grama

Temperatura leda = 0°C

Masa vode (m³ vode ) = 200 grama

Temperatura vode = 30 ° C

Specifična toplota vode (c vode ) = 1 cal·g – 1 °C –1

Toplota topljenja leda (L leda ) = 80 cal.g –1

Željena: Konačna temperatura

Rešenje:

Procijenite konačno stanje:

Toplota koju voda oslobađa da bi smanjila svoju temperaturu sa 30 ° C na 0 ° C:

Q ispuštanje = m vode c vode ( ΔT ) = (200)(1)(30-0) = (200)(30) = 6000

Toplota potrebna za topljenje savog leda:

Q = m leda L leda = (50)(80) = 4000

Toplota utrošena za topljenje leda je 4000, dok je toplota koju oslobodi voda 6000. Može se zaključiti da je konačna temperatura smjese iznad 0 ° C.

Crni princip:

Toplota koju oslobađa voda = toplota potrebna za topljenje svog leda + toplota potrebna za povećanje temperature leda.

(m vode )(c vode )( ΔT ) = (m leda )(L leda ) + (m leda )(c vode )( ΔT )

(200)(1)(30-T) = (50)(80) + (50)(1)(T-0)

(200)(30-T) = (50)(80) + (50)(T-0)

6000 – 200T = 4000 + 50T – 0

6000 – 4000 = 50T + 200T

2000 = 250T

T = 2000/250

T = 8 ° C