1. Dvije mase m1 = 2 kg i m2 = 5 kg nalaze se na nagnutoj ravni i povezane su žicom kao što je prikazano na slici. Koeficijent kinetičkog trenja između m1 i nagiba je 0.2, a koeficijent kinetičkog trenja između m2 i nagiba je 0.1.
(a) Odredite njihovo ubrzanje
(b) Odredite silu zatezanja

Poznato:
Masa 1 (m1 ) = 2 kg
Masa 2 (m 2 ) = 4 kg
Koeficijent kinetičkog trenja između m1 i nagnute ravni (μk1 ) = 0.2
Koeficijent kinetičkog trenja između m² i nagnute ravni (μk² ) = 0.1
Ubrzanje usljed gravitacije (g) = 9.8 m/ s²
a) Veličina i smjer ubrzanja

w 1 = težina 1 = m 1 g = (2 kg)(9.8 m/s 2 ) = 19.6 Njutna
w 1x = w 1 sin 30 o = (19.6 N)(0.5) = 9.8 Njutna
w 1y = w 1 cos 30 o = (19.6 N)(0.87) = 17 Njutna
N 1 = Normalna sila na m 1 = w 1y = 17 Njutna
F k1 = Sila kinetičkog trenja na m 1 = μ k1 N 1 = (0.2)(17 N) = 3.4 Njutna
---
w² = težina² = m² g = (4 kg)(9.8 m/s² ) = 39.2 Njutna
w 2x = w 2 sin 60 o = (39.2 N)(0.87) = 34.1 njutna
w 2y = w 2 cos 60 o = (39.2 N)(0.5) = 19.6 Njutna
N² = Normalna sila na m² = w²y = 19.6 Njutna
F k2 = Sila kinetičkog trenja na m 2 = μ k2 N 2 = (0.1)(19.6 N) = 1.96 Njutna
---
Veličina ubrzanja:
∑ F x = ma x
w 2x > w 1x , tako da je smjer ubrzanja isti kao i smjer w 2x.
Sile koje su usmjerene u smjeru ubrzanja su pozitivne, a sile koje imaju suprotan smjer od ubrzanja su negativne.
w2x - Fk2 - T2 +T1 - w1x - Fk1 = (m1 +m2) ix
w 2x – F k2 – w 1x – F k1 = (m 1 + m 2 ) a x
34.1 N – 1.96 N – 9.8 N – 3.4 N = (2 kg + 4 kg) a x
18.94 N = (6 kg) a x
a x = 18.94 N : 6 kg
a x = 3.16 m/ s²
Veličina ubrzanja = 3.16 m/s² . Smjer ubrzanja = smjer T¹ = smjer w²x
b) Veličina sile zatezanja
Primijenite Newtonov drugi zakon na objekt 2:
w 2x – F k2 – T 2 = m 2 a x
34.1 N – 1.96 N – T 2 = (4 kg)(3.16 m/s 2 )
32.14 N – T2 = 12.64 N
T2 = 32.14 N – 12.64 N = 19.5 Njutna
Sila zatezanja = T = T1 = T2 = 19.5 Njutna
[irp]
2. m 1 = 4 kg, m 2 = 2 kg. Odredite (a) veličinu i smjer ubrzanja (b) veličinu sile zatezanja koja spaja m 1 i m 2 (c) veličinu sile zatezanja koja spaja remenicu i krov.

rastvor

w 1 = m 1 g = (4 kg)(9.8 m/s 2 ) = 39.2 Njutna
w² = m² g = (2 kg)(9.8 m/s² ) = 19.6 Njutna
a) Veličina i smjer ubrzanja
∑ F y = may
w1 > w2 , tako da je smjer tijela isti kao i smjer težine 1 ( w1 ) . Sile koje imaju isti smjer kao ubrzanje su pozitivne , a sile koje imaju suprotan smjer od ubrzanja su negativne.
w1 – T1 + T2 – w2 = ( m1 + m2 ) ay
w1 – w2 = ( m1 + m2 ) ay
39.2 N – 19.6 N = (4 kg + 2 kg) god
19.6 N = (6 kg) y
y = 19.6 N : 6 kg
y = 3.26 m/ s²
Veličina ubrzanja = 3.26 m/s² . Smjer ubrzanja = smjer w¹.
b) Veličina sile zatezanja koja spaja m1 i m2
Primijenite drugi Newtonov zakon na m² :
∑ F y = may
w1 – T1 = m1ay
39.2 N – T 1 = (4 kg) ( 3.26 m/s 2 )
39.2 N – T1 = 13.04 N
T1 = 39.2 N – 13.04 N
T1 = 26.16 Njutna
Veličina sile zatezanja koja spaja objekte = T = T1 = T2 = 26.16 Njutna
c) Veličina sile zatezanja koja spaja remenicu i krov.
Kotur miruje:
∑ F y = may —— a y = 0
∑ F y = 0
Sile prema gore su pozitivne, sile prema dolje su negativne:
T3 – T1 – T2 = 0
T3 = T1 + T2
T1 i T2 imaju istu magnitudu , T1 = T2 = T = 26.16 N :
T³ = 2T = 2(26.16 N) = 52.32 Njutna
[irp]
3. Blok 1 (m1 = 10 kg) i blok 2 (m2 = 15 kg) povezani su užetkom preko kotura bez trenja. Koeficijent statičkog trenja između bloka 2 s nagibom = 0.6. Koeficijent kinetičkog trenja između bloka 2 s nagibom = 0.42. Odredite (a) veličinu minimalne sile F koja djeluje na objekte tako da su objekti ubrzali prema gore (b) Odredite veličinu sile zatezanja.

rastvor

w 1 = Težina bloka 1 = m 1 g = (10 kg)(9.8 m/s 2 ) = 98 Njutna
w 2 = Težina bloka 2 = m 2 g = (15 kg)(9.8 m/s 2 ) = 147 Njutna
w 2y = w 2 cos 30 o = (147 N)(0.87) = 127.89 Njutna
w 2x = w 2 sin 30 o = (147 N)(0.5) = 73.5 njutna
N 2 = Normalna sila na blok 2 = w 2y = 127.89 Njutna
F k2 = Sila kinetičkog trenja na bloku 2 = μ k2 N 2 = (0.42)(127.89 N) = 53.7 Njutna
F s2 = Sila statičkog trenja na bloku 2 = μ s2 N 2 = (0.6)(127.89 N) = 76.7 Njutna
a) Veličina minimalne sile F koja djeluje na objekte tako da su se objekti ubrzali prema gore
∑ F x = ma x —— a x = 0
∑ F x = 0
Sile prema gore i sile prema desno su pozitivne, sile prema dolje i sile prema lijevo su negativne.
F – F k2 – w 2x – w 1 – T 2 + T 1 = 0
F – F k2 – w 2x – w 1 = 0
F = Fk² + w²x + w1
F = 53.7 N + 73.5 N + 98 N
F = 225.2 Njutna
b) Veličina sile zatezanja
Primijenite Newtonov zakon kretanja na blok 1:
∑ F y = may —— a y = 0
∑ F y = 0
T1 – w1 = 0
T1 = w1 = 98 Njutna
Primijenite Newtonov zakon kretanja na blok 2:
F – F k2 – w 2x – T 2 = 0
T2 = F – Fk2 – w2x
T2 = 225.2 N – 53.7 N – 73.5 N
T2 = 98 Njutna
Veličina sile zatezanja = T1 = T2 = T = 98 Njutna
[irp]
4. Blok 1 (m1 = 16 kg) leži na horizontalnoj površini, a blok 2 (m2 = 12 kg) leži na glatkoj nagnutoj ravni, povezani užetkom koji prolazi preko male, bez trenja koturače. Blok 3 (m3 = 5 kg) leži na bloku 2. Koeficijent kinetičkog trenja između bloka 2 i horizontalne površine je 0,4. Koeficijent statičkog trenja između bloka 2 i bloka 3 je 0,3.
(a) Kada se sistem oslobodi iz mirovanja, blok 3 i blok 2 i dalje klize zajedno?
(b) Ako postoji blok 3, koliko je ubrzanje bloka 1 i bloka 2?

Rešenje:
a) Kada se sistem oslobodi iz mirovanja, blok 3 i blok 2 i dalje klize zajedno?

w 1 = Težina bloka 1 = m 1 g = (16 kg)(9.8 m/s 2 ) = 156.8 Njutna
w 1x = w 1 sin 60 o = (156.8 N)(0.87) = 136.4 Njutna
w 1y = w 1 cos 60 o = (156.8 N)(0.5) = 78.4 Njutna
N 1 = Normalna sila kojom nagnuta ravan djeluje na blok 1 = w 1y = 78.4 Njutna
w 3 = Težina bloka 3 = m 3 g = (5 kg)(9.8 m/s 2 ) = 49 Njutna
N 23 = Normalna sila kojom blok 2 djeluje na blok 3 = w 3 = 49 Njutna
N 32 = Normalna sila kojom blok 3 djeluje na blok 2 = N 23 = w 3 = 49 Njutna
(N 23 i N 32 su parovi akcije i reakcije )
F s23 = Sila statičkog trenja koju blok 2 vrši na blok 3 = μ s N 23 = (0.3)(49 N) = 14.7 Njutna
F s32 = Sila statičkog trenja koju blok 3 vrši na blok 2 = F s 23 = 14.7 Njutna
(F s23 i F s32 su parovi akcije i reakcije )
w 2 = Težina bloka 2 = m 2 g = (12 kg)(9.8 m/s 2 ) = 117.6 Njutna
N2 = Normalna sila kojom horizontalna površina djeluje na objekt 2 = w2 + N32 = 117.6 Newtna + 49
Njutn = 166.6 Njutna
F k2 = Sila kinetičkog trenja na bloku 2 = μ k N 2 = (0.4)(166.6 N) = 66.64 Njutna
Primijenite Newtonov zakon kretanja na blok 3:
∑ F x = ma x
Fs²³ = m³ ax
—–> FS23 = μs N23 = μs w3 = μs m3 g
μs m³ g = m³ ax
μ s g = a x
a x = (0.3)(9.8 m/s² ) = 2.94 m/ s²
Maksimalno ubrzanje bloka 3 pri kojem blok 3 i blok 2 i dalje klize zajedno iznosi 2.94 m/ s².
Sada izračunavamo veličinu ubrzanja sistema nakon što je izašao iz mirovanja.
Smjer pomjeranja bloka = smjer ubrzanja bloka = smjer T² = smjer w1x.
∑ F x = ma x
w1x - T1 +T2 - Fk2 - FS32 +FS23 = (m1 +m2 +m3) ix
w1x – Fk2 = ( m1 + m2 + m3 ) ax
136.4 N – 66.64 N = (16 kg + 12 kg + 5 kg) a x
69.76 N = (33 kg) a x
a x = 2.11 m/ s²
a x je pozitivan, što znači da je smjer pomjeranja bloka ili smjer ubrzanja isti kao smjer T² ili smjer w1x.
Veličina ubrzanja je 2.11 m/s² , što je manje od 2.94 m/s² , pa možemo zaključiti da blok 3 i blok 2 i dalje klize zajedno nakon što su pušteni iz mirovanja.
b) Veličina ubrzanja bloka 1 i bloka 2
∑ F x = ma x
w1x – Fk2 = ( m1 + m2 ) ax
—–> Fk2 = μk N2 = μk w2 = μk m2 g = (0.4)(12 kg)(9.8 m/s2) = 47.04 Njutna
136.4 N – 47.04 N = (16 kg + 12 kg) a x
89.36 N = (28 kg) a x
a x = 89.36 N : 28 kg = 3.19 m/s 2
[wpdm_package id='493′]
- Masa i težina
- normalna snaga
- Newtonov drugi zakon kretanja
- Sila trenja
- Kretanje po horizontalnoj površini bez sile trenja
- Kretanje dva tijela s istim ubrzanjem na hrapavoj horizontalnoj površini pod utjecajem sile trenja
- Kretanje po nagnutoj ravni bez sile trenja
- Kretanje po hrapavoj nagnutoj ravni sa silom trenja
- Kretanje u liftu
- Kretanje tijela povezano je užetima i remenicama
- Dva tijela sa istim intenzitetom ubrzanja
- Zaokruživanje ravne krivine – dinamika kružnog kretanja
- Zaobilaženje nagnute krivine – dinamika kružnog kretanja
- Ravnomjerno kretanje u horizontalnom krugu
- Centripetalna sila pri jednoličnom kružnom kretanju
Čitaj više