Primjeri pitanja o linearnom momentu

8 primjera pitanja o linearnom momentu

1. Predmet mase 1 kg kreće se brzinom od 10 m/s. impuls objekat je…
Diskusija
Poznato je :
Masa (m) = 1 kg
Brzina (v) = 10 m/s
Pitao : linearni moment (p)
Jawab :
Formula impulsa: p = mv
Opis: p = impuls, m = masa, v = kecepatan.
Impuls objekta je:
p = mv = (1)(10) = 10 kg m/s2

2. Dva objekta, svaki sa masom od 2 kg i 4 kg, kreću se brzinom od 20 m/s. Impuls svakog objekta je…
Diskusija
Poznato je :
Masa objekta A (mA) = 2 kg
Masa objekta B (mB) = 4 kg
Brzina objekta A (vA) = 20 m/s
Brzina objekta B (vB) = 20 m/s
Pitao : impuls objekta A (pA) i impuls objekta B (pB)
Jawab :
Impuls objekta A :
pA = mA vA = (2)(20) = 40 kg m/s
Impuls objekta B :
pB = mB vB = (4)(20) = 80 kg m/s
Ako je brzina oba objekta ista, objekat sa većom masom ima veći impuls.

3. Objekti A i B imaju masu od 2 kg. Objekt A se kreće brzinom od 2 m/s, a objekt B se kreće brzinom od 4 m/s. Impuls objekta A i objekta B je…
Diskusija
Poznato je :
Masa objekta A (mA) = 2 kg
Masa objekta B (mB) = 2 kg
Brzina objekta A (vA) = 2 m/s
Brzina objekta B (vB) = 4 m/s
Pitao : impuls objekta A (pA) i impuls objekta B (pB)
Jawab :
Impuls objekta A :
pA = mA vA = (2)(2) = 4 kg m/s
Impuls objekta B :
pB = mB vB = (2)(4) = 8 kg m/s
Ako su mase oba objekta iste, objekat sa većom brzinom ima veći impuls.

4. Predmet mase 5 kg miruje. Impuls predmeta je…
Diskusija
Poznato je :
Masa objekta (m) = 5 kg
Brzina objekta (v) = 0
Pitao : impuls objekta (p)
Jawab :
p = mv = (5)(0) = 0
Ako je objekt u mirovanju, onda bez obzira na to kolika je masa objekta, impuls objekta je nula.

5. U bejzbol utakmici, lopta mase 0,5 kg se u početku kreće brzinom od 2 ms -1 . Zatim se lopta udara silom F suprotnom od smjera kretanja lopte, tako da se brzina lopte mijenja na 6 ms -1 . Ako je lopta u kontaktu s palicom 0,01 sekundi, tada je promjena impulsa...

A. 8 kg ms -1

B. 6 kg ms -1

C. 5 kg ms -1

D. 4 kg ms -1

E. 2 kg ms -1

Diskusija

Poznato je da:

Masa kugle (m) = 0,5 kg

Početna brzina (v o ) = 2 m/s

Konačna brzina (vt ) = -6 m/s

Vremenski interval (t) = 0,01 sekunde

Pitanje: Promjena momenta

Odgovor:

Formula za promjenu impulsa:

∆ p = mv t – mv o = m (v t – v o )

∆ p = (0,5 kg) (- 6 m/s – 2 m/s)

∆ p = (0,5 kg)(-8)

∆ p = 4 kg m/s

Tačan odgovor je D.

6. Predmet mase 100 grama kreće se brzinom od 5 ms -1 . Da bi se zaustavio, sila otpora F djeluje 0,2 s. Veličina sile F je...

A. 0,5 N

B. 1,0 N

C. 2,5 N

D. 10 N

I. 25 S

Diskusija

Poznato je da:

Masa objekta (m) = 100 grama = 100/1000 = 0,1 kg

Početna brzina objekta (v o ) = 5 m/s

Konačna brzina objekta (vt ) = 0

Vrijeme sudara (Δt) = 0,2 sekunde

Pitanje: Veličina sile F

Odgovor:

Teorem o impulsu i impulsu kaže da je impuls jednak promjeni impulsa.

I = ΔP

F(Δt) = m( vt – vo )

F(0,2) = 0,1(0 – 5)

F(0,2) = 0,1(–5)

F(0,2) = -0,5

F = -0,5 / 0,2

F = -2,5N

Veličina sile je 2,5 Njutna. Negativni predznak označava smjer sile. Negativni predznak Gaa označava da je sila usmjerena suprotno od kretanja objekta.

Tačan odgovor je C.

7. Teniska loptica mase 100 grama ispušta se na pod s visine od 20 cm bez početne brzine. Nakon što udari o pod, loptica se odbija brzinom od 1 ms -1 i (g = 10 ms -2 ). Promjena impulsa koju loptica doživi je...

A. 0,1 Ns

B. 0,3 Ns

C. 0,5 Ns

D. 0,8 Ns

E. 0,9 Ns

Diskusija

Poznato je da :

Masa kugle (m) = 100 grama = 0,1 kg

Visina (v) = 20 cm = 0,2 metra

Ubrzanje usljed gravitacije (g) = 10 m/ s²

Brzina lopte odmah nakon udara o pod (vt ) = 1 m/s

Postavljeno : promjena momenta lopte

Odgovor :

Brzina lopte prije udara (v)o)

Izračunajte brzinu kugle prije udara koristeći formulu za slobodno kretanje pada. Ako je data visina kugle u slobodnom padu (h) = 0,2 metra, ubrzanje gravitacije (g) = 10 m/s² i brzina kugle kada udari o pod, stoga se koristi formula v² = 2gh.

v2 = 2 (10)(0,2) = 4

v = √4 = -2 m/s

Dobija se negativni predznak jer je smjer kretanja lopte prije sudara s podom suprotan smjeru kretanja lopte nakon sudara s podom.

Promjena impulsa lopte (Δp)

Δp = mv t – mv o = m (v t – v o )

Δp = (0,1)(1 – (-2)) = (0,1)(1 + 2) = (0,1)(3) = 0,3 Njutn sekunda

Tačan odgovor je B.

8. Objekt koji je u početku mirovao eksplodirao je na dva dijela u omjeru 3:2. Dio s većom masom bačen je brzinom od 20 ms -1 . Dakle, brzina kojom je bačen manji dio je...

A. 13,3 ms –1

B. 20 ms –1

C. 30 ms –1

D. 40 ms –1

E. 60 ms –1

Diskusija

Poznato je da:

Masa objekta 1 prije sudara = m

Brzina objekta 1 prije sudara = 0 (objekt miruje)

Masa dijela 1 nakon sudara (m² ) = 1m

Masa dijela 2 nakon sudara (m² ) = 2m

Brzina dijela 1 nakon sudara (v1 ' ) = 20 m/s

Pitanje: Brzina dijela 2 nakon sudara (v 2 ')

Odgovor:

Formula za zakon o očuvanju impulsa:

m 1 v 1 = m 1 v 1 ' + m 2 v 2 '

(m)(0) = (3m)(20) + (2m) v 2 '

0 = 60 m + (2 m) v 2 '

60 m = -2 m v 2 '

60 = -2 v 2 '

v2 ' = -60/2

v2 ' = -30 m/s

Negativni predznak označava da je smjer kretanja dijela 2 suprotan smjeru kretanja dijela 1. Na primjer, ako je dio 1 bačen prema istoku, tada je dio 2 bačen prema zapadu.

Tačan odgovor je C.

Izvor pitanja:

Pitanja iz fizike za nacionalni ispit za srednju školu/srednju stručnu školu

Tinggalkan komentar