3 primjera pitanja o Ohmovom zakonu
1. Na osnovu podataka u tabeli, vrijednost električnog otpora je….. Da li podaci u tabeli opisuju Ohmov zakon?

Diskusija
R = V / I = 2 volt / 4 Ampere = 1/2 Ω
R = V / I = 4 volta / 8 ampera = 1/2 Ω
R = V / I = 3 volta / 6 ampera = 1/2 Ω
R = V / I = 5 volta / 10 ampera = 1/2 Ω
Prema Ohmovom zakonu, odnos V/I je konstantan. Dakle, sadržaj gornje tabele objašnjava Ohmov zakon.
2. Struja u komadu provodne žice je 4 A. Ako je potencijalna razlika na oba kraja 12 Volti, koliki je otpor?
Diskusija
R = V / I = 12 volti / 4 ampera = 3 Ω
3. Da li podaci u donjoj tabeli opisuju Ohmov zakon?

Diskusija
Vrijednost električnog otpora na osnovu podataka u tabeli je:
R1 = V / I = 1,50 / 0,08 = 18,75 oma
R2 = V / I = 2,80 / 1,50 = 2,87 oma
R³ = V / I = 3,99 / 2,10 = 1,9 oma
Vrijednost V/I nije konstantna i stoga ne opisuje Ohmov zakon. Ohmov zakon se primjenjuje ako je vrijednost V/I konstantna.