11 примера за първия закон на Кирхоф
1. Вижте следната снимка!
Ако I1 = 5A, I2 = 3A, I3 = 6A, размерът на I4 е ...
А. 2А
Б. 8А
В. 9А
Г. 14А
Дискусия
Първият закон на Кирхоф гласи, че количеството електрически ток, влизащ в точката на разклонение, е равно на количеството електрически ток, излизащ от точката на разклонение.
Обърнете внимание на стрелките на картинката! Електрическите токове, влизащи в точките на разклонение, са I1 и I2 , докато електрическите токове, излизащи от точките на разклонение, са I3 и I4.
Приложете първия закон на Кирхоф:
I1 + I2 = I3 + I4
5 + 3 = 6 + 1 4
8 = 6 + 1/4
I 4 = 8 – 6
I4 = 2 ампера
Верният отговор е А.
2. Вижте следната снимка!
Ако големината на I1 = I3 , тогава големината на I4 е ...
А. 11 А
Б. 7 А
В.6А
Г. 3 А
Дискусия
Известно е, че:
I1 = I3 = 2 ампера
I³ = 3 ампера
I5 = 4 ампера
Попитано: Аз 4
Отговор:
Първият закон на Кирхоф гласи, че количеството електрически ток, влизащ в точката на разклонение, е равно на количеството електрически ток, излизащ от точката на разклонение.
Обърнете внимание на стрелките на картинката! Електрическите токове, влизащи в точките на разклонение, са I1 и I4 , докато електрическите токове , излизащи от точките на разклонение, са I2 , I3 и I5.
Приложете първия закон на Кирхоф:
I1 + I4 = I2 + I3 + I5
2 + 1/4 = 3 + 2 + 4
2 + 1 4 = 9
I 4 = 9 – 2
I 4 = 7 ампер
Верният отговор е Б.
3. Разгледайте следната серия от снимки!
Уравнения, които съответстват на законите на Кирхоф
А. Аз1 = I2 + I3 = I6 = I4 + I5
Б. I1 = I2 + I3 + I6 + I4 + I5
C. I6 = I1 + I2 + I3 + I4 + I5
Г. I1 = I6 + I2 + I3 + I4 + I5
Дискусия
Надпис на изображението: I = символ за сила на електрическия ток.
Първият закон на Кирхоф гласи, че количеството електрически ток, влизащо в точката на разклонение, е равно на количеството ток, излизащ от точката на разклонение.
Въз основа на закона I на Кирхоф се заключава, че I1 = I2 + I3 = I4 + I5 = I6.
Верният отговор е А.
4. Вижте картинката! Големината на I 1 е…
A. 2 ампера
Б. 3 ампер
C. 4 ампера
D. 5 ампера
Дискусия
Първият закон на Кирхоф гласи, че електрическият ток, влизащ в точката на разклонение, е равен на електрическия ток, излизащ от точката на разклонение. Въз основа на изображението по-горе, електрическият ток, влизащ в точката на разклонение, е I = 7 ампера, докато електрическият ток, излизащ от точката на разклонение, е I1 , I2 = 1 ампер и I3 = 3 ампера.
Математически:
I = I1 + I2 + I3
7 A = I 1 + 1 A + 4 A
7 A = I 1 + 5 A
7 A – 5 A = I1
I1 = 2 ампера
Верният отговор е А.
5. Обърнете внимание на следния електрически ток!
Големината на I1 е …
А. 2 А
Б. 3 А
В.4А
Г. 5 А
Дискусия
Известно е, че:
Електрически ток, влизащ в точката на разклонение:
I = 7 ампера
Електрически ток, излизащ от точката на разклонение:
I² = 2 ампера и I³ = 1 ампер
Попитано: Аз 1
Отговор:
Първият закон на Кирхоф гласи, че електрическият ток, влизащ в точката на разклонение, е същият като електрическия ток, излизащ от точката на разклонение. Математически:
Аз влизам = Аз излизам
7 ампера = I 1 + 2 ампера + 1 ампер
7 ампера = I 1 + 3 ампера
I1 = 7 ампера – 3 ампера
I³ = 4 ампера
Верният отговор е C.
6. Какво е I² във веригата по-долу!
А. 1 А
Б. 2 А
В.3А
Г. 4 А
Дискусия
Известно е, че:
Силата на електрическия ток, влизащ в точката на разклонение:
I³ = 6 ампера
Електрическият ток, излизащ от точката на разклонение:
I³ = 3 ампера
I 4 = 1 ампер
Попитано: Аз 2
Отговор:
Първият закон на Кирхоф гласи, че електрическият ток, влизащ в точката на разклонение, е същият като електрическия ток, излизащ от точката на разклонение.
I1 = I2 + I3 + I4
6 = 1 2 + 3 + 1
6 = 2² + 4
I² = 6 – 4
I³ = 2 ампера
Верният отговор е Б.
7. Вижте следната електрическа схема! Ако I² = 1/4 I¹ , тогава I³ е…
А. 150 mA
Б. 300 mA
C. 450 mA
D. 600 mA
Дискусия
Известно е, че:
I1 = 600 милиампера
Попитано: Аз 3
Отговор:
I 2 = 1/4 I 1 = 1/4 (600 mA) = 150 mA
Първият закон на Кирхоф гласи, че електрическият ток, влизащ в точката на разклонение, е равен на електрическия ток, излизащ от точката на разклонение. Електрическият ток, влизащ в точката на разклонение, е I1 , електрическият ток, излизащ от точката на разклонение, е I2 и I3 . Математически:
I1 = I2 + I3
600 mA = 150 mA + I³
I³ = 600 mA – 150 mA
I3 = 450 mA
Верният отговор е C.
8.
Вижте следното изображение на разклонението на електрическия ток. Големината на I4 е….
А. 14 А
Б. 8 А
В.6А
Г. 4 А
Дискусия
Известно е, че:
I1 = 6 ампер
I2 = 13 ампер
I3 = 8 ампер
I5 = 5 ампер
Попитан: Аз4 = …. ?
Отговор:
Първият закон на Кирхоф:
Количеството електрически ток, влизащо в точката на разклонение = количеството електрически ток, излизащо от точката на разклонение.
Обърнете внимание на стрелките на снимката!
Електрическият ток, влизащ в точката на разклонение, е I1, I3, I4 и електрическият ток, излизащ от точката на разклонение, е I2 и аз5.
Приложете първия закон на Кирхоф:
I1 + I3 + I4 = I2 + I5
6 A + 8 A + I4 = 13 А + 5 А
14 А + И4 = 18 А
I4 = 18 А – 14 А
I4 = 4 ампер
Верният отговор е Д.
9.
Вижте следната електрическа схема!
Ако I = 6 А, I1 = 1 А, I3 = 2А и I4 = 1 A. Сила на тока I5 е….
А. 0,5 А
Б. 0,6 А
В.1,0А
Г. 2,0 А
Дискусия
Известно е, че:
I = 6 ампера
I1 = 1 ампер
I3 = 2 ампер
I4 = 1 ампер
Попитан: Аз5 = …. ?
Отговор:
Първият закон на Кирхоф:
Количеството електрически ток, влизащ в точка на разклонение 1, е равно на количеството електрически ток, излизащ от точка на разклонение 1.
Обърнете внимание на стрелките на снимката!
Електрическият ток, влизащ в точка на разклонение 1, е I, а електрическият ток, излизащ от точка на разклонение 1, е I.1, I2 и аз3Приложете първия закон на Кирхоф в точка на разклонение 1:
Аз = аз1 + I2 + I3
6 А = 1 А + I2 + 2 А
6 А = 3 А + I2
6 А – 3 А = I2
3 А = I2
Обърнете внимание на стрелките на снимката!
Електрическият ток, влизащ в точка на разклонение 2, е I2 и електрическият ток, излизащ от точка на разклонение 2, е I4 и аз5Приложете първия закон на Кирхоф в точка на разклонение 2:
I2 = I4 + I5
3 А = 1 А + I5
3 А – 1 А = I5
I5 = 2 ампер
Верният отговор е Д.
10.
Вижте изображението на точките на разклонение на електрическия ток в следната верига!
Токът I, който протича, е….
А. 3 А
Б. 7 А
В.13А
Г. 17 А
Дискусия
Обърнете внимание на стрелките на снимката!
Електрическият ток, влизащ в точката на разклонение, е 5 ампера, 3 ампера и 2 ампера, докато електрическият ток, излизащ от точката на разклонение, е 1 ампера и 7 ампера.
Приложете първия закон на Кирхоф:
5 A + 3 A + 2 A = I + 7 A
10 А = I + 7 А
I = 10 А – 7 А
I = 3 ампера
Верният отговор е А.
11. Обърнете внимание на следната поредица!
Ако в електрическа верига силата на тока е I1 = 4 A, I2 = 3 A, I4 = 7 A, I5 = 4 A, силата на електрическия ток в I3 е ...
А. 3 А 
Б. 4 А
В.7А
Г. 10 А
Дискусия
Първият закон на Кирхоф гласи, че електрическият ток, влизащ в точката на разклонение, е същият като електрическия ток, излизащ от точката на разклонение.
Електрическият ток, влизащ в точката на разклонение = I1 + I3 = 4A + I3
Електрическият ток, излизащ от точката на разклонение = I² + I⁴ + I⁶ = 3 A + 7 A + 4 A = 14 A
14 А = 4 А + I³
I³ = 14 A – 4 A
I³ = 10 А
Верният отговор е Д.
Източник на въпроса:
Въпроси за националния изпит по природни науки в прогимназията/ислямската прогимназия