Пример за сила на плаваемост

5 примера за въпроси относно плаваемостта

1. Теглото на товара във въздуха е 3 N, теглото на товара във водата е 2,8 N. Каква е силата на изтласкване, която водата упражнява върху товара?
Дискусия:

Примерен въпрос за силата на плаваемост - 1

2. Металът тежи 100 N, когато е измерен във въздух, и 80 N, когато е измерен във вода. Какъв е обемът на метала?
Дискусия:
Известно е, че:
w = 100 N
w въздух = 80 N
Попитано: Обем на метала ?
Обемът на метала, потопен във вода, е равен на обема на изместената вода.

пример за сила на плаваемост - 2

3. Камък има маса 10 кг. Когато се претегли във вода, масата на скалата е 8,2 кг. Каква е плътността на скалата?
Дискусия:
Известно е, че:
g = 9,8 м/с2
m = 10 кг
м вода = 8,2 кг
Зададен е въпрос: Плътност на скалата ( ?
Отговор:пример за сила на плаваемост - 4пример за сила на плаваемост - 3

4. Дървен блок с дължина 2,5 м, ширина 0,5 м и дебелина 0,4 м. Ако дървото е потопено във вода и плътността на водата е 1000 кг/м³ , тогава големината на налягането нагоре е … (g = 10 N/кг)

A. 400 N

Б. 500 N

C. 4.000 N

D. 5.000 N

Дискусия

Известно е, че:

Обем на правоъгълен паралелепипед (V) = дължина x ширина x дебелина = 2,5 x 0,5 x 0,4 = 0,5 м³

Плътност на водата ( ρ ) = 1000 kg/ m³

Ускорение на гравитацията (g) = 10 N/kg

Въпрос: Големината на плаващата сила

Отговор:

Формула за сила на плаваемост:

F = ρ g V

Описание: F = сила на плаваемост, ρ = плътност, g = гравитационно ускорение, V = обем

Всички обеми на потопени обекти, така че силата на плаваемост се изчислява по горната формула.

F = (1000)(10)(0,5) = (1000)(5) = 5000 нютона

Верният отговор е Д.

5. Теглото на обекта във въздуха е 100 N, след което той се поставя в течност, така че обемът му се увеличава с 1,5 m3 . Ако специфичното тегло на течността е 10 N/m3 , тогава теглото на обекта в течността е...

A. 1.500 N

Б. 115 N

C. 85 N

D. 6,7 N

Дискусия

Известно е, че:

Тегло на обекта във въздуха (w) = 100 нютона

Увеличение на обема на течността = обем на обекта, потопен в течността (V) = 1,5 м³

Специфично тегло на течността = 10 N/ m³

Търси се: Тегло на обект в течност

Отговор:

Формулата за теглото на обект в течност:

Теглото на обекта в течността = теглото на обекта във въздуха – големината на плавателната сила

Тегло на обекта в течност = 100 нютона – големината на плавателната сила

Първо изчислете големината на силата на плаваемост, за да можете да изчислите теглото на обекта в течността.

Формула за сила на плаваемост:

F A = ​​​​ρ g V

Информация :

F A = ​​​​сила на плаваемост = сила, упражнявана от течност върху обект, който се намира в течността

ρ = плътност на течността

g = ускорение, дължащо се на гравитацията

V = обем на обект, потопен в течност

Ускорението на гравитацията (g) е известно, обемът на обекта, потопен в течността, е известен, но плътността все още не е известна. Следователно, първо изчислете плътността на течността.

Специфично тегло:

Специфично тегло на течността = 10 N/ m³

w / V = ​​​​10 N/ m3

мг / V = ​​​​10 N/ m3

m (10) / V = ​​​​10 N/ m³

m / V = ​​​​1 кг/ м³

ρ = 1 кг/ м³

Така плътността на течността е 1 kg/ m³

Големина на силата на плаваемост :

F A = ​​​​ρ g V = ( 1 kg/m³ ) (10 m/s² ) (1,5 m³ ) = 15 kg m/s² = 15 нютона

Тегло на обект в течност:

Тегло на обекта в течност = 100 нютона – 15 нютона

Тегло на обекта в течност = 85 нютона

Верният отговор е C.

Примерни въпроси върху закона на Архимед