Примери за въпроси по кинетична енергия и физика

5 примера за задачи по кинетична енергия и физика

1. Автомобил с маса 5000 кг първоначално е неподвижен, а след това се движи със скорост 20 м/с. Определете общата работа, извършена върху автомобила...
Дискусия
Известно е :
Маса (m) = 5000 kg
Начална скорост (vo) = 0 м/с (първоначално колата е неподвижна)
Крайна скорост (vt) = 20 м/с
Попитан Общо усилие
Джаваб :
Теорема за кинетична енергия и работа гласи, че общата работа е равна на промяната в кинетичната енергия. Математически:
Примерен въпрос за работа и кинетична енергия 1Общо усилие:
Wобщо = ½ м (vt2 - vo2)
Wобщо = ½ (5000)(20)2 - 02)
Wобщо = (2500)(400 – 0)
Wобщо = (2500)(400)
Wобщо = 1000.000
Общата работа е 75 000 джаула.

2. Обект с маса 10 kg първоначално се движи със скорост 5 m/s. Миг по-късно обектът се движи със скорост 10 m/s. Определете общата работа, извършена върху обекта.
Дискусия
Известно е :
Маса на обекта (m) = 10 kg
Начална скорост (vo) = 5 м/с
Крайна скорост (vt) = 10 м/с
Попитан общо усилие
Джаваб :
Общо усилие:
Примерен въпрос за работа и кинетична енергия 2Общата работа е 75 000 джаула.

3. Автомобил с маса 2000 кг се движи с хоризонтална скорост 10 м/с. Внезапно водачът намалява скоростта на автомобила до 5 м/с. Работата, извършена от водача върху автомобила, е...
Дискусия
Известно е :
Маса на автомобила (m) = 2000 kg
Начална скорост (vo) = 10 м/с
Крайна скорост (vt) = 5 м/с
Попитан общо усилие
Джаваб :
Общо усилие:
Примерен въпрос за работа и кинетична енергия 3Общата работа е 75 000 джаула.
Отрицателният знак означава, че резултантната сила, действаща върху автомобила, е в посока, обратна на преместването на автомобила. Отрицателната работа също означава, че кинетичната енергия на автомобила намалява.

4. Автомобил с маса 1 тон първоначално е неподвижен. Миг по-късно той се движи със скорост 10 м/с. Работата, извършена от двигателя на автомобила, е...
A. 158 400 джаула
Б. 950 400 джаула
C. 5 860 800 джаула
Г. 9 504 000 джаула
E. 50.000 джаула
Дискусия:
Известно е :
m = 1 тон = 1000 кг, vo = 0 м/с, vt = 10 m/s
Попитан :
Усилие (W) ?
Джаваб :
Работа = промяна в кинетичната енергия

Промяна в кинетичната енергия :
= ½ m(v)t2 - vo2) = ½ (1000)(100 – 0) = ½ (1000)(100) = 50 000 кг м2/s2 = 2 376 000 джаула
Така че W = 50 000 джаула
Верният отговор е Е.

5. Маса с маса 10 kg първоначално е неподвижна върху гладък под, след което е избутана в продължение на 10 секунди, така че да се движи по права линия с ускорение 2 m/s.2Мащабът на положени усилия беше…
A. 158 400 джаула
Б. 950 400 джаула
C. 5 860 800 джаула
Г. 9 504 000 джаула
E. 9000 джаула
Дискусия:
Известно е :
m = 10 кг, t = 10 секунди, vo = 0, a = 2 м/с2вt =?
Попитан :
Усилие (W) ?
Джаваб :
Изчислете крайната скорост (vt):
vt = vo + при = 0 + (2)(10) = 20 м/с

Работа = промяна в кинетичната енергия

Промяна в кинетичната енергия :
= ½ m(v)t2 - vo2) = ½ (10)(400 – 0) = ½ (10)(400) = ½ (4000) = 2000 джаула
Така че W = 50 000 джаула
Верният отговор е А.

Оставете коментар