Круцільны рух — праблемы і рашэнні
Крутоўны момант
1. Бэлька даўжынёй 140 см. На бэльку дзейнічаюць тры сілы: F1 = 20 Н, F2 = 10 Н і F3 = 40 Н, кірунак і становішча якіх паказаны на малюнку ніжэй. Які крутоўны момант прымушае бэльку круціцца вакол цэнтра мас бэлькі?
Вядома:
Цэнтр мас знаходзіцца ў цэнтры бэлькі.
Даўжыня бэлькі (l) = 140 см = 1.4 метра
Сіла 1 (F1 ) = 20 Н, плячо рычага 1 (l1 ) = 70 см = 0.7 метра
Сіла 2 (F2 ) = 10 Н, плячо рычага 2 (l2 ) = 100 см – 70 см = 30 см = 0.3 метра
Сіла 3 (F3 ) = 40 Н, плячо рычага 3 (l3 ) = 70 см = 0.7 метра
Шукаецца: велічыня крутоўнага моманту
Рашэнне:
Крутоўны момант 1 круціць бэльку па гадзіннікавай стрэлцы, таму крутоўнаму моманту 1 прысвоены адмоўны знак.
τ1 = F1l1 = ( 20 Н)(0.7 м) = -14 Н · м
Крутоўны момант 2 круціць бэльку супраць гадзіннікавай стрэлкі, таму крутоўны момант 2 мае станоўчы знак.
τ² = F²l² = ( 10 Н ) (0.3 м) = 3 Н· м
Крутоўны момант 3 круціць бэльку па гадзіннікавай стрэлцы, таму крутоўнаму моманту 3 прысвоены станоўчы знак.
τ³ = F³ l³ = (40 Н)(0.7 м) = -28 Н·м
Чысты крутоўны момант:
Στ = -14 Нм + 3 Нм – 28 Нм = – 42 Нм + 3 Нм = -39 Нм
Велічыня крутоўнага моманту складае 39 Н·м. Кірунак кручэння бэлькі па гадзіннікавай стрэлцы, таму ёй прысвоены знак адмоўны.
2. Які чысты крутоўны момант дзейнічае на бэльку. Вось кручэння ў пункце D? (sin 53 o = 0.8)
Вядома:
Вось кручэння ў пункце D
F 1 = 10 Н і l 1 = r 1 sin θ = (40 см)(sin 53 o ) = (0.4 м)(0.8) = 0.32 метра
F 2 = 10√2 N і l 2 = r 2 sin θ = (20 см)(sin 45 o ) = (0.2 м)(0.5√2) = 0.1√2 метра
F 3 = 20 Н і l 3 = r 1 sin θ = (10 см)(sin 90 o ) = (0.1 м)(1) = 0.1 метра
Патрэбны: чысты крутоўны момант
Рашэнне:
τ 1 = F 1 l 1 = (10 Н)(0.32 м) = 3.2 Нм
(Крутоўны момант 1 круціць бэльку супраць гадзіннікавай стрэлкі, таму мы прысвойваем крутоўнаму моманту 1 дадатны знак)
τ 2 = F 2 l 2 = (10√2 Н)( 0.1√2 м) = -2 Нм
(Крутоўны момант 2 круціць бэльку па гадзіннікавай стрэлцы, таму мы прысвойваем крутоўнаму моманту 2 адмоўны знак)
τ 3 = F 2 l 2 = (20 Н)(0.1 м) = 2 Нм
(Крутоўны момант 3 круціць бэльку супраць гадзіннікавай стрэлкі, таму мы прысвойваем крутоўнаму моманту 3 дадатны знак)
Чысты крутоўны момант:
Στ = τ1 – τ1 + τ3
Στ = 3.2 Нм – 2 Нм + 2 Нм
Στ = 3.2 Нм
3. Які чысты крутоўны момант, калі вось кручэння ў пункце D знаходзіцца (sin 53 o = 0.8)?
Вядома:
Вось кручэння ў пункце D.
Адлегласць паміж F1 і воссю кручэння (rAD ) = 40 см = 0.4 м
Адлегласць паміж F² і воссю кручэння (rBD ) = 20 см = 0.2 м
Адлегласць паміж F3 і воссю кручэння (rCD ) = 10 см = 0.1 м
F1 = 10 Ньютана
F² = 10√² Ньютана
F³ = 20 Ньютана
Sin 53 o = 0.8
Патрэбны: чысты крутоўны момант
Рашэнне:
Момант сілы 1
Στ 1 = (F 1 )(r AD sin 53 o ) = (10 Н)(0.4 м)(0.8) = 3.2 Нм
(Крутоўны момант 1 круціць бэльку супраць гадзіннікавай стрэлкі, таму мы прысвойваем крутоўнаму моманту 1 дадатны знак)
Момант сілы 2
Στ 2 = (F 2 )(r BD sin 45 o ) = (10√2 Н)(0.2 м)(0.5√2) = -2 Нм
(Крутоўны момант 2 круціць бэльку па гадзіннікавай стрэлцы, таму мы прысвойваем крутоўнаму моманту 2 адмоўны знак)
Момант сілы 3
Στ 3 = (F 3 )(r CD sin 90 o ) = (20 Н)(0.1 м)(1) = 2 Нм
(Крутоўны момант 2 круціць бэльку супраць гадзіннікавай стрэлкі, таму мы прысвойваем крутоўнаму моманту 3 дадатны знак)
Чысты крутоўны момант:
Στ = Στ 1 + Στ 2 + Στ 3
Στ = 3.2 – 2 + 2
Στ = 3.2 ньютан-метра
Момант інэрцыі
4. Даўжыня дроту = 12 м, l 1 = 4 м. Масай дроту можна занядбаць. Чаму роўны момант інэрцыі сістэмы?
Вядома:
Маса А (м А ) = 0.2 кг
Маса B (м B ) = 0.6 кг
Адлегласць паміж А і воссю кручэння (r A ) = 4 метры
Адлегласць паміж B і воссю кручэння (r B ) = 12 – 4 = 8 метраў
Шукаецца: момант інэрцыі сістэмы
Рашэнне:
Момант інэрцыі А
I A = (m A )(r A 2 ) = (0.2)(4) 2 = (0.2)(16) = 3.2 кг м 2
Момант інэрцыі B
I B = (м B )(r B 2 ) = (0.6)(8) 2 = (0.6)(64) = 38.4 кг м 2
Момант інэрцыі сістэмы:
I = I A + I B = 3.2 + 38.4 = 41.6 кг м 2
5. Да шнура, абматанага вакол шківа масай M = 5 кг і радыусам R = 20 см, прыкладзена сіла 6 Н. Якое вуглавое паскарэнне шківа? Шків — гэта аднастайны цвёрды цыліндр.
Вядома:
Сіла (Ф) = 6 Ньютанаў
Маса (M) = 5 кг
Радыус (R) = 20 см = 20/100 м = 0.2 м
Шукаецца: вуглавое паскарэнне (α)
Рашэнне:
Момант сілы:
τ = FR = (6 Ньютан) (0.2 метра) = 1.2 Н м
Момент інэрцыі для цвёрдага цыліндра:
I = 1/2 MR2
I = 1/2 (5 кг)(0.2 м) ²
I = 1/2 (5 кг)(0.04 м² )
I = 1/2 (0.2)
I = 0.1 кг м².
Вуглавое паскарэнне:
τ = Iα
α = τ / I = 1.2 / 0.1 = 12 рад с -2
6. Блок масай = 4 кг вісіць на шнуры, абматаным вакол шківа масай = 8 кг і радыусам R = 10 см. Паскарэнне сілы цяжару роўна 10 мс -2 . Якое лінейнае паскарэнне блока? Шків — гэта аднастайны цвёрды цыліндр.
Вядома:
Маса шківа (м) = 8 кг
Радыус шківа (r) = 10 см = 0.1 м
Маса блока (м) = 4 кг
Паскарэнне сілы цяжару (g) = 10 м/ с²
Вага (w) = mg = (4 кг)(10 м/с² ) = 40 кг м/с² = 40 ньютана
Шукаецца: паскарэнне свабоднага падзення блока
Рашэнне:
Момент інэрцыі цвёрдага цыліндра:
I = 1/2 MR 2 = 1/2 (8 кг)(0.1 м) 2 = (4 кг)(0.01 м 2 ) = 0.04 кг м 2
Момант сілы:
τ = F r = (40 Н)(0.1 м) = 4 Нм
Вуглавое паскарэнне:
Στ = Iα
4 = 0.04 α
α = 4 / 0.04 = 100
Лінейнае паскарэнне:
a = r α = (0.1)(100) = 10 м/с 2
7. Брусок масай m вісіць на шнуры, абматаным вакол шківа. Калі паскарэнне свабоднага падзення бруска роўна ам/с² , то які момант інэрцыі шківа?
Вядома:
вага = w = мг
Рычаг = R
Вуглавое паскарэнне = α
Паскарэнне свабоднага падзення блока = a мс -2
Шукаецца: Момант інэрцыі шківа (I)
Рашэнне:
Сувязь паміж лінейным паскарэннем і вуглавым паскарэннем:
a = Rα
α = a / R
Момант інэрцыі:
τ = Iα
I = τ : α = τ : a / R = τ (R / a) = τ R a -1
Вуглавы момант
8. Часціца масай 0.2 грама рухаецца па акружнасці з пастаяннай хуткасцю 10 м/с. Радыус акружнасці роўны 3 см. Які вуглавы момант часціцы?
Вядома:
Маса часціцы (м) = 0.2 грама = 2 х 10⁻⁴ кг
Вуглавая хуткасць (ω) = 10 рады/ с
Радыус (r) = 3 см = 3 x 10⁻² метраў
Шукаецца: вуглавы момант часціцы
Рашэнне:
Ураўненне вуглавога моманту:
L = Iω
I = вуглавы момант, I = момант інэрцыі, ω = вуглавая хуткасць
Момант інэрцыі (для часціц):
I = mr² = (2 x 10⁻⁴ ) (3 x 10⁻² ) ² = (2 x 10⁻⁴ )(9 x 10⁻⁴ ) = 18 x 10⁻⁴
Вуглавы момант:
L = I ω = (18 x 10⁻⁴ ) (10 рады с⁻¹ ) = 18 x 10⁻⁷ кг м² с⁻¹
- Што такое вярчальны рух?
- АдказВярчальны рух — гэта рух аб'екта вакол фіксаванай восі. Гэта від руху, пры якім кожная кропка аб'екта рухаецца па акружнасці вакол восі.
- Як лінейная хуткасць звязана з вуглавой хуткасцю пры вярчальным руху?
- АдказЛінейная хуткасць () кропкі ў аб'екце, які круціцца, прама прапарцыйная яе адлегласці () ад восі кручэння і вуглавой хуткасці () аб'екта. Суадносіны задаюцца наступным чынам .
- Што такое момант інэрцыі і як ён звязаны з вярчальным рухам?
- АдказМомант інэрцыі — гэта вярчальны аналаг масы пры лінейным руху. Ён вымярае супраціўленне аб'екта зменам яго вярчальнага стану. Момант інэрцыі залежыць як ад масы аб'екта, так і ад яе размеркавання адносна восі кручэння.
- Як першы закон руху Ньютана прымяняецца да вярчальнага руху?
- АдказГэтак жа, як аб'ект, які знаходзіцца ў лінейным руху, застаецца ў руху, калі на яго не дзейнічае знешняя сіла, аб'ект, які знаходзіцца ў вярчальным руху, будзе заставацца ў гэтым стане, калі на яго не дзейнічае знешні крутоўны момант.
- Якое значэнне мае радыус гірацыі?
- АдказРадыус гірацыі вызначае размеркаванне масы аб'екта адносна восі кручэння. Па сутнасці, ён апісвае, наколькі далёка ад восі павінна быць сканцэнтравана ўся маса аб'екта, каб атрымаць той жа момант інэрцыі, што і пры першапачатковым размеркаванні.
- Што такое вуглавы момант і як ён захоўваецца?
- АдказІмпульс імпульсу — гэта вярчальны эквівалент лінейнага імпульсу. Гэта здабытак моманту інэрцыі аб'екта і яго вуглавой хуткасці. У замкнёнай сістэме поўны імпульс імпульсу застаецца пастаянным, калі на яго не дзейнічае знешні крутоўны момант, што сведчыць пра захаванне імпульсу імпульсу.
- Як крутоўны момант уплывае на вярчальны рух?
- АдказКрутоўны момант — гэта вярчальны эквівалент сілы. Ён выклікае змены ў вярчальным руху аб'екта. Суадносіны вызначаюцца другім законам Ньютана для кручэння: , Дзе гэта крутоўны момант, — гэта момант інэрцыі, а — гэта вуглавое паскарэнне.
- Чым адрозніваецца цэнтр мас ад цэнтра кручэння?
- АдказХоць яны могуць супадаць, цэнтр мас — гэта кропка, дзе можна лічыць сканцэнтраванай уся маса аб'екта для мэтаў разлікаў у лінейным руху, тады як цэнтр кручэння — гэта кропка (або вось), вакол якой круціцца аб'ект.
- Якая роля цэнтраімклівай сілы ў вярчальным руху?
- АдказЦэнтрацэнтрычная сіла — гэта сума сіл, якая дзейнічае на аб'ект, які рухаецца па кругавой траекторыі і накіравана да цэнтра кручэння. Яна адказвае за ўтрыманне аб'екта на крывалінейнай траекторыі і не дазваляе яму рухацца па прамой лініі з-за інэрцыі.
-
Як звязана кінетычная энергія кручэння з момантам інерцыі і вуглавой хуткасцю?
- АдказКінетычная энергія кручэння — гэта энергія, выкліканая кручэннем аб'екта вакол восі. Яна задаецца формулай: , Дзе момант інэрцыі і — вуглавая хуткасць.