4 Сеткавая праца Гравітацыйная патэнцыяльная энергія Кінетычная энергія – праблемы і рашэнні
1. Аб'ект масай 5 кг знаходзіцца на вышыні 10 метраў над зямлёй. Паскарэнне сілы цяжару складае 10 м/с² . Якую працу трэба прыкласці, каб перамясціць яго на вышыню 15 метраў над зямлёй?
Вядома:
Маса аб'екта (м) = 5 кг
Вышыня (h) = 10 метраў
Паскарэнне сілы цяжару (g) = 10 м/ с²
Патрабуецца: Былі праведзены работы па перамяшчэнні аб'екта на вышыню 15 метраў над зямлёй.
Рашэнне:
W = F d = wh = mgh
W = праца, F = сіла, d = перамяшчэнне , w = вага , h = вышыня, m = маса, g = паскарэнне свабоднага падзення
Выкананыя работы на аб'екце:
W = mgh = (5 кг)(10 м/с² ) (10 м) = 500 кг м² / с² = 500 джоўляў
2. Аб'ект масай 2 кг рухаецца па гладкай гарызантальнай паверхні са хуткасцю 2 м/с. Калі канчатковая хуткасць аб'екта складае 5 м/с. Якая работа, выкананая над аб'ектам?
Вядома:
Маса аб'екта (м) = 2 кг
Пачатковая хуткасць (v₂o ) = 2 м/с
Канчатковая хуткасць (vt ) = 5 м/с
Патрабуецца: праца над аб'ектам
Рашэнне:
Прынцып кінетычнай працы сцвярджае, што чыстая праца, выкананая над аб'ектам, роўная змене кінетычнай энергіі аб'екта.
W = ΔKE = KE 2 – KE 1 = 1/2 mv t 2 – 1/2 mv o 2 = 1/2 m (v t 2 – v o 2 ) = 1/2 (2)(5 2 -2 2 ) = (1)(25-4) = 21 Джоўль
3. Аб'ект масай 10 кг спачатку знаходзіцца ў стане спакою на гладкай падлозе. Пасля штуршка на працягу 3 секунд аб'ект паскорыўся да 2 м/с² . Якая праца, выкананая над аб'ектам?
Вядома:
Маса (м) = 10 кг
Пачатковая хуткасць (v₂o ) = 0 (пачаткова ў стане спакою)
Інтэрвал часу (t) = 3 секунд
Паскарэнне (а) = 2 м/ с²
Шукаецца: праца (W)
Рашэнне:
Спачатку вызначце адлегласць, выкарыстоўваючы ўраўненне руху з пастаянным паскарэннем.
d = v o t + ½ пры 2 = (0)(3) + ½ (2)(3) 2
d = 0 + (1)(9) = 9
Выкананыя работы на аб'екце:
W = F s = (ma)(d) = (10)(2)(9) = 180 джоўляў
4. Блок масай 1.5 кг паскараецца ўверх пад дзеяннем пастаяннай сілы F = 15 Н на нахільнай плоскасці, як паказана на малюнку ніжэй. Паскарэнне сілы цяжару складае 10 м/с² , і трэння паміж блокам і нахільнай плоскасцю няма . Якая чыстая праца, выкананая над аб'ектам?
Вядома:
Маса блока (м) = 1.5 кг
Паскарэнне сілы цяжару (g) = 10 м/ с²
Вага блока (w) = mg = (1.5)(10) = 15 ньютана
Сіла (Ф) = 15 Ньютанаў
Патрабуецца: сеткавая праца выканана на аб'екце
Рашэнне:
На блок працуюць дзве сілы. Па-першае, сіла, паралельная зрушэнню блока, гэта значыць сіла F. Па-другое, гарызантальная складнік вагі блока (w x ).
Работа, выкананая сілай (F):
W 1 = F s = (15 Н)(2 м) = 30 Н м = 30 джоўляў
Работа, выкананая гарызантальнай складнікам вагі (ш x ):
W² = w x s = (w sin 30 o )(2 м) = (15 Н)(1/2)(2 м) = 15 Н·м = 15 джоўляў
Сеткавыя работы, выкананыя на аб'екце:
W net = W1 – W2 = 30 Дж – 15 Дж = 15 джоўляў
- Што такое тэарэма аб працы і энергіі ў тэрмінах чыстай працы і кінетычнай энергіі?
- АдказТэарэма аб рабоце і энергіі сцвярджае, што чыстая праца, выкананая над аб'ектам, роўная змене яго кінетычнай энергіі. Матэматычна: .
- Калі падняць прадмет на пэўную вышыню і ўтрымаць яго там, якую працу вы зробіце над прадметам, утрымліваючы яго нерухома?
- АдказУтрымліваючы аб'ект нерухомым, вы не выконваеце над ім ніякай працы, бо няма зрушэння. Праца вызначаецца як памножэнне сілы на зрушэнне ў кірунку сілы, таму адсутнасць зрушэння азначае адсутнасць працы.
- Якая гравітацыйная патэнцыяльная энергія аб'екта на ўзроўні зямлі?
- АдказГравітацыйная патэнцыяльная энергія аб'екта на ўзроўні зямлі звычайна прымаецца роўнай нулю. Гравітацыйная патэнцыяльная энергія адносная, і ўзровень зямлі з'яўляецца агульнай кропкай адліку.
- Як зменіцца кінетычная энергія цела, калі яго хуткасць павялічыцца ўдвая?
- АдказКінетычная энергія прапарцыйная квадрату хуткасці. Калі хуткасць аб'екта павялічыць удвая, яго кінетычная энергія павялічыцца ў чатыры разы.
- Калі гравітацыйная патэнцыяльная энергія падаючага аб'екта максімальная?
- АдказГравітацыйная патэнцыяльная энергія падаючага аб'екта максімальная непасрэдна перад пачаткам падзення, г.зн. калі ён знаходзіцца ў найвышэйшай кропцы над зямлёй (або кропкай адліку).
- Пры адсутнасці супраціўлення паветра, што можна сказаць пра сувязь паміж стратай патэнцыяльнай энергіі і кінетычнай энергіяй, якую атрымлівае свабодна падаючы аб'ект?
- АдказПры адсутнасці супраціўлення паветра патэнцыяльная энергія, якую губляе свабодна падаючы аб'ект, будзе роўная кінетычнай энергіі, якую ён атрымлівае. Гэта з'яўляецца прамым вынікам закону захавання механічнай энергіі.
- Што адбудзецца з гравітацыйнай патэнцыяльнай энергіяй аб'екта, калі яго падняць над зямлёй на вышыню, якая ўдвая перавышае яго першапачатковую вышыню?
- АдказГравітацыйная патэнцыяльная энергія прапарцыйная вышыні. Калі аб'ект падняць удвая вышэй за яго першапачатковую вышыню, яго гравітацыйная патэнцыяльная энергія падвоіцца.
- Калі чыстая праца, выкананая над аб'ектам, роўная нулю?
- АдказЧыстая праца, выкананая над аб'ектам, роўная нулю, калі агульная праца, выкананая ўсімі сіламі, якія на яго дзейнічаюць, роўная нулю, або, што эквівалентна, калі няма змены кінетычнай энергіі аб'екта.
- Калі аб'ект рухаецца з пастаяннай хуткасцю, што можна зрабіць выснову аб чыстай працы, выкананай над ім на пэўнай адлегласці?
- АдказКалі аб'ект рухаецца з пастаяннай хуткасцю, гэта азначае, што няма паскарэння, і, такім чынам, на яго не дзейнічае ніякая сумарная сіла. Такім чынам, чыстая праца, выкананая над аб'ектам на любой адлегласці, будзе роўная нулю.
-
Чаму аб'ект на большай вышыні мае большую гравітацыйную патэнцыяльную энергію, нават калі ён знаходзіцца далей ад цэнтра Зямлі?
- АдказГравітацыйная патэнцыяльная энергія вызначаецца становішчам аб'екта адносна арыенціра (часта паверхні Зямлі) і сілай гравітацыі, якая на яго дзейнічае. Аб'ект на большай вышыні знаходзіцца вышэй над гэтым арыенцірам, што азначае, што ён рухаўся супраць сілы гравітацыі ў гэтае становішча. У выніку ён назапасіў энергію дзякуючы свайму становішчу, і гэтая назапашаная энергія з'яўляецца яго гравітацыйнай патэнцыяльнай энергіяй.